ביקורת ספרותית על עקוב אחר שינויים מאת סייד קשוע
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 16 באוקטובר, 2017
ע"י תושיק


ספר מעניין שאי אפשר להניח מהיד, הכתיבה קולחת ונוגעת, נהניתי מכל רגע, ממליצה בחום!
אמנם זהו רומן בדיוני אבל יש בספר שילוב של פרטים מהביוגרפיה האישית של הסופר שחי כיום עם משפחתו באילינוי ומתפרנס בין היתר מכתיבת ספרים, כמו גיבור הספר.
הגיבור הוא גבר נשוי עם שלושה ילדים. הוא נולד בטירה, עבר לירושלים לאחר נישואיו וכעת הוא חי באילינוי עם משפחתו. הם תכננו לעזוב את הארץ כי לאשתו, המכונה בפיו פלסטין, הוצעה עבודה שם ונאלצו להקדים את עזיבתם עקב הידרדרות המצב הביטחוני לאחר רצח שלושת הנערים. בלילות הוא לא ישן עם אשתו אלא נאלץ ללון במעונות הסטודנטים. הסיבה לכך מורכבת ותתברר בהמשך.
הגבר מאד בודד בחו"ל, הוא מלא געגועים לטירה, מקום הולדתו, להוריו ולאחיו. מגיל צעיר הייתה לו תשוקה לכתיבה. התשוקה הזאת הביאה אותו לכתוב סיפור קצר בעיתון על נערה בשם פלסטין, סיפור שבסופו של דבר המית עליו אסון. היום הוא מתפרנס מכתיבת ספרי זיכרונות של אנשים ונוהג להוסיף לזיכרונותיהם זיכרונות נעימים שלו מילדותו עד שלפעמים הם מאמינים שכל זה קרה להם באמת.
יום אחד הוא מקבל הודעה מאביו שהוא חטף התקף לב ונמצא בבית חולים מאיר. ארבע עשרה שנה הם לא התראו עקב אותו מקרה שארע בעבר, מקרה אשר גרם להרס המשפחה ולבושה גדולה שבעקבותיה הוא נודה מהמשפחה ונאלץ להגר לאמריקה.
הוא מבין שזאת ההזדמנות שלו להתעמת עם עברו ולעשות חשבון נפש עם עצמו, הוא אורז מזוודה וטס לבית חולים לאביו שהיה דמות מאד משמעותית ומוערצת עליו בילדותו. הוא מחליט לכתוב הפעם את סיפור חייו של אביו הגוסס. במהלך הקלטת דבריו של אביו, הוא נזכר בזיכרונות ילדותו, נאלץ להתעמת גם עם עברו הטראומטי ובעיקר עם חייו בהווה שהם תוצאה של אותו מקרה הרסני ששינה את חייו וכפה עליו פרידה קשה מעברו ונתק ממשפחתו הקרובה. עכשיו הוא נאלץ להתכונן גם לפרידה מאביו.
מהו אותו מקרה הרסני שהכתיב את גורלו וגרם לנתק ממשפחתו? האם יש קשר בין הסיפור שכתב על הנערה פלסטין לבין אשתו שמכונה בפיו באותו שם? מדוע היחסים בינו לבין אשתו קרים כל כך?
לאט לאט מתגלים הפרטים והכל נסגר לתמונה אחת שלמה וברורה.
ראוי לציין את הכריכה היפה שמתאימה בול לסיפור ואת שם הספר שמתאר את צורת הכתיבה של גיבור הסיפור.
קריאה מהנה!
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 11 חודשים)
מסקרן.
Pulp_Fiction (לפני 11 חודשים)
מעניין, תודה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ