ביקורת ספרותית על העזרה מאת קתרין סטוקט
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 1 באוגוסט, 2017
ע"י Muhandes


ספר לא רע. מצד אחד קראתי 477 עמודים בתוך כמה שעות ולא יכולתי לעצור, כך שברור שהספר הצליח לתפוס אותי. מצד שני, אני לא בטוח על מה כל המהומה.
הסיפור מתרחש במיסיסיפי בשנת 1962. אישה לבנה בת עשרים ושתיים רוצה להיות עיתונאית וסופרת, למרות מה שמתכננת עבורה החברה (להיות אישה טובה). היא משכנעת קבוצה של משרתות שחורות לכתוב את הסיפור שלהם, איך מתייחסות אליהן הנשים הלבנות המעסיקות אותן, כל זה בחברה הגזענית של אותם הימים. ההקבלה בין האופן שבו החברה מתייחסת לנשים ולשחורים די ברורה.
אף שהסיפור כתוב היטב, הרגשתי שהסופרת הלכה רק חצי מהדרך. כן, צריך לשמור על איזון וכמובן שלא כולם רעים ולא הכל רע. אבל אם כבר כותבים ספר על חברה גזענית מפלה ובלתי צודקת, שבה אנשים נהרגים על כך שאמרו את הדבר הלא נכון, בטח משהו רע חייב לקראת. לא הכל יכול להסתיים בטוב (לפחות עבור הדמויות הראשיות).
מכיוון שהסופרת בחרה ללכת בכביש המלודרמתי הקל, הספר נהפך לחלום הוליוודי שבו הכל יסתדר בסוף. כן, נצטרך לבכות קצת קודם, וכמובן שיהיו רגעים עצובים ומכמירי לב. צפו גם לגילוי עצמי ובואו לא נשכח ידידות לא צפויה. אבל הכל צפוי מראש בסופו של דבר.
אני לא אומר שזה ספר רע ובהחלט נהניתי לקרוא אותו. הדמויות סימפטיות והיה אכפת לי מהן. אבל הרגשתי שאין חדש תחת השמש ואני בספק אם בעוד חודש אזכור משהו מהספר. אני נותן לו שלושה כוכבים מתוך חמישה.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
קוראת בקפה (לפני 11 חודשים)
לא יודעת, בכל זאת היה סיפור על רצח הבן של אחת הדמויות הראשיות. אני לא הרגשתי צורך שעוד דברים רעים יקרו, גם אם זה היה הופך את הסיפור לקצת יותר ריאליסטי
נעמי (לפני 11 חודשים)
אז אולי כן?
מחשבות (לפני 11 חודשים)
ספר נהדר ממש. כתוב בכישרון רב.
לי יניני (לפני 11 חודשים)
זוכרת שאהבתי את הספר. גם הסרט לא רע אבל פחות מהספר כמובן
נעמי (לפני 11 חודשים)
ראיתי את הסרט ונראה לי שבמקרה זה, זה מספיק

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ