ביקורת ספרותית על דברים שרואים מכאן - מה קורה למנהיגי הימין כשהם מגיעים לשלטון? מאת אריה אלדד
הביקורת נכתבה ביום שישי, 28 ביולי, 2017
ע"י מיכאל


אני לא מתיימר לכתוב ביקורת על ספר שלא קראתי ולצערי ספר זה "טרם הספיקותי" לקרוא אבל... "בישראל היום" השבוע בערב שבת 28 ליולי 2017 מתראיין אריה אלדד ואומר בין השאר: אחרי שיהיה מכרז מסודר לבניית בית המקדש נעביר את כיפת הסלע משם.... זה יתבצע על ידי פועלים סינים - הם יעבירו והם כנראה אמורים גם לבנות על הר הבית את בית המקדש. כי לדבריו יהודים לא אוהבים לעבוד בשמש.... לכן עדיפים סינים.
מעניין מה דעת מרבית תושבי מדינת ישראל על הרעיון. להזכירכם שבבית המקדש היו מידי יום מעלים קורבנות, שוחטים בהמות. בעצם זה עיקרו של הפולחן שבוצע שם.
התפילות באו למלא את מקום הקורבנות.
האם מר אלדד יהיה שותף להעלאת הקורבנות או שבמאה העשרים ואחת יעשו את הדברים וירטואלית. מן משחק מחשב כזה כאילו...
איני רוצה כלל להתייחס לדעת "הגויים" כמובן המוסלמים בראשם לרעיונותיו. רק המחשבה.... כבר עוברת בי צמרמורת.
לאחרונה עזבו שלוש משפחות צעירות ולהם ילדים קטנים ממשפחתי המורחבת את הארץ שלא על מנת לחזור -זה התחיל בחוזה זמני עם אופציה להארכה.רכישת נכסים בחו"ל ונראה שאינם יחידים לעבור לחו"ל. אני שומע לא פעם את ההתבטאות המכאיבה "מי שיכול עוזב" אני מניח שכולנו יודעים על רבים שמחפשים את הדרך החוצה האם הקמת בית המקדש וחידוש הפולחן הדתי מלפני למעלה מאלפים שנים, או אפילו דיון על אפשרות כזו כפי שמציע מר אלדד עשויים להחזירם?
צר לי אם לא דייקתי בפרטים כפי שאומרים: ט.ל.ח בכל מקרה קראתי את המאמר וכך הבנתי וזה נראה מבחינתי דברים הזויים ומפחידים מאד.ויש מי שחושב כמוהו והם כנראה לא מעטים. אם טעיתי או אלו רק ההזיות שלי ובעצם כתב משהו אחר, או שהוא הגיוני ואני סתם תבוסתן אשמח לקבל תיקונים והערות.
כזכור העיתון ישראל היום הוא "חינמון" והנושא ידוע - כל אחד יכול להשיג ולקרוא את הדברים בעתון או באינטרנט.
נ.ב זכיתי לשרת את מדינת ישראל כשליח באחת ממדינות דרום אמריקה בשנות השמונים. המדינה נשלטה על ידי גנרל- נשיא שלטון טוטליטרי מוחלט. גם שם היה עתון שהופץ חינם המכונה "המולדת" זהו נושא בעייתי ולטעמי מדאיג מאד.


ציטוט מהמאמר מדברי מר אלדד:

"אני חושב שבית המקדש צריך להיבנות, כן. מאותן סיבות שהרצל רצה לבנות את בית המקדש: כסמל לשיבת ישראל לארצו ומולדתו. לא נהרוס את כיפת הסלע, שהוא מבנה מדהים ביופיו. אחרי שיהיה מכרז מסודר, לא כזה תפור שיעבור בקומבינות של מקורבים, נעביר משם את כיפת הסלע, כי המגרש תפוס".
מי יבנה את בית המקדש?
"סינים, כנראה. יהודים לא אוהבים לעבוד בשמש".

עיניין הסינים זה בעיני ממש בדיחה אבל אני לא בטוח שכך הוא ראה את זה כשהתראיין.
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מיכאל (לפני 11 חודשים)
Pulp_Fiction (לפני 11 חודשים)
מיכאל היקר, על מה הדיון פה? האם העובדה שיש קיצוניים במדינה זה מה שגורם לנו לצייר x אחד גדול עליה? גם עבורי לא קל לשמוע דברים רבים שנאמרים פה ויש מגמות שאני מתעב, אז מה? זה לא נציזם ולא שלטון של פינושה אפילו. ומה זה "נורמליות"? זה מושג שאין כלום מאחוריו מבחינה היסטורית/פילוסופית. אותה נורמליות זה אולי האיזון העדין שהושג בין שנות ה-50 לתחילת שנות האלפים וגם היא קורסת במהירות הן באירופה, הן בצפון אמריקה (שלא לדבר על אחרים).
מיכאל (לפני 11 חודשים)
הערות קוראים למאמר מצאתי במהדורה האינטרנטית
Red Radio
1d
איך זה שלאיש החכם הזה מר אלדד אין טור קבוע בעיתון????
השב
שתף
10 Likes
Green Toast Red Radio
1d
ממש לא חכם
השב
שתף
Blue Controller
1d
אריה אלדד איש יקר אוהבים אותך!
השב
שתף
9 Likes
Purple Cone
1d
צדיק בסדום
השב
שתף
8 Likes
Blue Bottle
1d
אריה אלדר צודק חותמת על כל מילה שלו
השב
שתף
7 Likes
Purple Puzzle
1d
יפה
השב
שתף
3 Likes
Purple Cloud
1d
כרגיל כתבה מרתקת עם השאלות הנכונות ונבונות ביותר. כל הכבוד! עצוב לי ברמות שלא הכרתי ולא ידעתי שאפשר לחיות בעזה עצב (ג.ר. 3.11.15)
השב
שתף
3 Likes
Cyan Scissors
19h
מלח הארץ הוא ומשפחתו . יבדלו לחיים טובים ואריכות ימים..
השב
שתף
1 Like
Green Band Aid
4h
לר רק חכם, אלא איש אידאולוגיה שעומד מאחרי אמונתו ללא חשש!
השב
שתף
1 Like
Orange Puzzle
19h
איך הוא לא עובר את אחוז החסימה למרות שדעותיו מקובלות על רוב הימניים
השב
שתף
Orange Candy
7h
ביבי סוס טרויאני שמאלני בליכוד מוליך שולל מדינה שלמה דואג רק לביבי
השב
שתף
Gold Cupcake
4h
תמיד הערכתי את אביו ואותו משום שלא הפכו את עורם.אנשים עם ערכים שיש ללמוד מהם.


הערה שלי מיכאל :מהערות אפשר בוודאי ללמוד משהו על "הרוח המנשבת בעמנו"
מיכאל (לפני 11 חודשים)
pulp fiction אנא קרא את הכתבה!! לא רדיפה אחרי נוחות רק נורמליות.
אתה בעד סילוק המסגדים מהר הבית? זה נראה לך הגיוני? מבחינתו זה בסדר וזה מדאיג.
גם מלחמה שלעולם לא תסתיים שזו גירסתו למצב מקובל עליך?
במגילת העצמאות השלום היה המרכיב המרכזי "מושיטים יד לשלום לשכנינו ובוודאי משתפים את ערביי ישראל בביניין הארץ. נכון זה לא מצליח, היו ניסיונות וזה לא צלח והם עושים כמיטב יכולתם להסיט ולפגוע בכל ניסיון לפשרה. אבל לצערי גם אצלנו יש כאלו. והדיבורים על מלחמה נצחית הם "נבואה שמגשימה את עצמה" ואלו דברים שהוא מעלה בכתבה. ממה הוא חושב, ששלום יבוא אם נבנה בית מקדש בהר הבית? לדעתי הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני הזויים באותה מידה. יש למחות על דברים של אלו ושל אלו. זה בעצם הכוונה שלי בכל התכתובת הזו.
מיכאל (לפני 11 חודשים)
גלית לא נראה לי שזה באירוניה תקראי לבד. את יכולה לבדוק את ה"עורבא פרח" בעיתון שיצא ביום שישי. שימי לב להערות של האנשים לכתבה.
גלית (לפני 11 חודשים)
בקשקוש התכוונתי לנימוקים שלך לנהל את הדיון פה. אני מסרבת לעשות את זה.
בטח לא על סמך עורבא פרח של מילותיך.
אתה רוצה להעלות דיון על מאמר? פתח שרשור וצרף קישורית שנוכל כולנו להתרשם ולגבש דעה. לא על סמך אמירות שלך שאיני יודעת את דיוקן( ואין לי ספק דרך אגב שעניין הסינים נאמר באירוניה מוחלטת)
Pulp_Fiction (לפני 11 חודשים)
דיון ער זה לא כלום. במקומות רבים מתפתח דיון,כשהדברים משתבשים ופה בהחלט היה שיבוש.מסכים איתך, זכותם של האנשים לחיות במקום בטוח ונחמד. אבל מה עם ערכים, מה עם נכסים רוחניים? אילו הפילוסופיה שלך הייתה שולטת בכיפה לפני 300 שנה בארה"ב וקנדה הן לא היו קמות,לא מתפתחת. ואגב גם אם בארץ ישראל לפני 100-150 שנה היו חושבים כמוך לא הייתה היום מדינה.הרדיפה אחר נוחות הופכת אותנו לכלים ריקים.
מיכאל (לפני 11 חודשים)
ראשית התפתח דיון!!!! אולי זה לא בפורומים אבל יש כאן דיון ער למדי. לpulp fiction.
שוב אני מתנצל שזה נכתב תחת ביקורת לספר: הזכרתי זאת בפתיח לכתיבה שלי. למען האמת אני לא קראתי שום ספר שלו בעבר קראתי מאמרים שאביו ז"ל כתב ואתמול קראתי בעיתון מטעם... את הכתבה הזו. אני יודע על האיש ועל היותו רופא ואיש משכיל כשלעצמו וזה בדיוק מה שהסעיר את רוחי. אחרי ההתנצלויות הרבות אני פונה בתחינה לקוראים לבחון את דעותיו. ראשית מדבר על מלחמה ללא סוף. שנית כל מה שהבאתי כאן. גלית זה לא קישקוש - מחר זה יופיע בעתונות הערבית ןהארופאית תחת כותרת ישראל מתכוונת להקים במקום מסגד כיפת הסלע בית מקדש. גם ככה ההסברה שלנו "על הפנים" מי צריך את זה?
למה זה טוב? וביננו זה לא רציני אילו שטויות. מי יעז לפגוע במסגד הזה ולהקים שם בית מקדש. צריך להיות מטורף מוחלט כדי לעורר פה מלחמת דתות נוסח מדינות ערב בהווה ונוסח אירופה בימי הביניים. אז למה זה טוב ובפרט בימים אלו שגם ככה האש בוערת. לגבי ירידת הבנים ציינתי שעבדתי כשליח מדינת ישראל באמריקה הלטינית כדי להעלות לכאן יהודים משם. וישנם כאלו שעלו בעזרתי, וישנם כאלו שעלו וחזרו וזה מעציב ובהחלט זה אינו קל בעיני.
לגלית לא אני לא מקשקש דרך אגב האם קראת את הכתבה ואת הדיונים שעוררה בציבור אני ממליץ לך מאד לעשות זאת. איני צריך לכתוב מילה נוספת את תמצאי שם הכל. הביטוי "נפולת נמושות" התבטאות רעה של יצחק רבין זכותם של אנשים לבחור היכן להקים את ביתם. הם יקימו כאן אם יחושו בטחון, יחושו שעתידם הכלכלי יחסית מובטח. יחושו שהמדינה אינה מושחתת וההיפך יקרה וקורה אם אינם חשים כך.
Pulp_Fiction (לפני 11 חודשים)
מסכים עם שונרא וגלית. איני מכיר אותך, מיכאל, אתה עושה רושם של אדם מודאג ובמידה רבה בצדק. עם זאת יש בעייתיות בעובדה שבחרת לכתוב את דעתך תחת כותרת של ביקורת על ספר שכלל לא קראת(אני לא מעיז לכתוב ביקורת על ספר שלא סיימתי עמוד ממנו). בנוסף, נראה כי אתה מצדיק את אלו שעוזבים את הארץ הזו בקלות שכזו ועוד מתרץ עבורם שהם עושים זאת כביכול בגלל "ישראל היום" ואריה אלדד.זו גם עיוולת וגם שקר גס. לא הכי קל במקום הזה, אבל הוא גם לא הכי זבל בעולם. לא חסר בעיות בשום ארץ ולברוח מהמדינה שלך במקום להביא שינוי מבפנים, זו דרכם של אנשים קטנים .
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
לא התייחסתי לדיון שהוא ניסה לפתח אלא רק לסיפור הנוגע ללב שלו על המשפחה שנפוצה לכל עבר.
אני לא בטוחה אם זה מעצבן אותי כשנפולת של נמושות עוזבת את הארץ.
גלית (לפני 11 חודשים)
כרגיל מקשקש מיכאל אפשר לכתוב אפוא שמתחשק לך ,אבל אם המטרה שלך כפי שהצהרת זה לפתוח דיון משמע לשמוע דעות נוספות חוץ משלך ,זה לא המקום.
בנתיים חוץ מלעצבן את שונרא אתה מנהל דיון על מיקום הדיון שלך.
סקאוט סיכמה יפה.
מיכאל (לפני 11 חודשים)
מניסיון
סקאוט (לפני 11 חודשים)
מאיפה אתה בטוח שזה היה אובד? אני פתחתי שם מספר דיונים ודווקא הם היו ערים ופעילים מאוד.
מיכאל (לפני 11 חודשים)
לסקאוט עובדה שזה עובד! אם הייתי כותב באקטואליה זה כבר מזמן היה נעלם ואיש לא היה קורא ומתייחס.
כאן מתייחסים בעיקר לרע אבל מתיחסים וזה מה שרציתי להשיג.
מיכאל (לפני 11 חודשים)
שונרא מי זה ה"אנחנו"? אני מקבל בהכנעה את כל ההטפות ובחודש הרחמים והסליחות המתקרב ובא אלינו. אתנצל ואבקש מהאל שירחם עלי על חטאי וגם על זה שאני כותב בשבת שזה כשלעצמו עבירה לא מבוטלת. לגבי העיניין עצמו נראה לי הזוי מאד הרעיון ל"העיף" באמצעות פועלים סיניים את המסגד מהר הבית ולבנות שם בית מקדש. מפתיע אותי שאתם מתעלמים מזה!! עוד נקודה עיניין ה"יורדים" אנא בדקי את רשימות המנהיגים שחיים בארץ הזו ותגלי ואני משוכנע שאת יודעת (דרך אגב שונרא זה זכר או נקבה? אני כותב בלשון נקבה. ) שרבים מבניהם של מנהיגנו בעבר ובהווה ומהחשובים שבהם חיים מחוץ לגבולות הארץ האם אין זה מעורר תמיהה?
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
שלוש המשפחות הצעירות ממשפחתך המורחבת שעזבו את הארץ יכולות להיות בטוחות שאנחנו נישאר פה ונמשיך לקיים את הארץ שלנו ולשמור עליה. כך שכאשר שלוש המשפחות הצעירות ממשפחתך המורחבת יגלו שדבש לא מלקקים בחוץ אלא רק פה, בארץ זבת חלב ודבש, ויבקשו לחזור - יהיה להן לאן לחזור.
לו זה תלוי בי, יורדים שחוזרים לארץ יקבלו סל של מיסים ולא סל של הטבות.
סקאוט (לפני 11 חודשים)
אני חייבת לומר שאני מסכימה עם גלית. אני מתנצלת מיכאל, זה לא קשור אליך, פשוט זה נראה לי כלל לא מתאים שנושאים אקטואליים והנמצאים על סדר היום יתפסו מקום כביקורת, זה לא הוגן כלפי שאר כותבי הביקורות שהביקורות תופסת את מלוא תשומת הלב.
יותר מכך, בשביל מה נוצר מלכתחילה פורום אקטואליה אם כל אחד שיש לו מה לומר על ליבו פשוט ירשום זאת בביקורת ללא קשר לספר עצמו? אם היית קורא את הספר ומדבר עליו ותוך כדי מכניס את הנושא אז זה בסדר אבל לפתוח ביקורת במיוחד בשביל זה?
שוב, זה לא קשור אליך והרבה משתמשים השתמשו בביקורת ככלי לומר את דעתם וזה לא מצא חן בעיני גם אז.
זה גם יתן למשתמשים אחרים לגיטימציה לעשות את זה גם ואז מה יהיה מהאתר?
רחלי (live) (לפני 11 חודשים)
גלית יום שבת היום, חבל על העצבים שלך..זה לא חדש, וכבר נתקלנו בהרבה כאלה שמשתמשים בספר בכדי להעביר מסר / ביקורות
גלית (לפני 11 חודשים)
מעצבנת אותי הגישה הזו כמובן ,אתה לא הראשון שבחר בזה ואני לא מצליחה להבין למה.
אין פה שום " כללים" יש הגיון בריא.
מי שרוצה דיון פותח אותו במקום הכי גלוי והכי פתוח והכי ציבורי ,
במקום שבו יש סיכוי שמקסימום האנשים יראו אותו וגם הפורמט יותר נוח לנהל דיון של יותר משני בני אדם.
בנוסף -לדעתי- זה רק מסיח את הדעת מהספר המקורי,טוב או רע - זה לא מגיע לו.
מיכאל (לפני 11 חודשים)
נכון גלית זה לא על פי הכללים. בעיני הנושא חשוב ובחרתי להעלות אותו בביקורת ספרים כדי לעורר דיון.
איני נוהג לעשות כך וגם בעתיד איני מתכוון אבל זו בחירה שלי וציינתי מיד שלא קראתי את הספר. אני מקווה שהמעשה נסלח - מבחינתי הדיון חשוב הרבה יותר מהספר עצמו. דרך אגב לא נראה לי על פי "שפע הביקורות" על ספריו בסימניה שהסופר פופלרי במיוחד. מדאיג אותי הפופוליזם העיתונאי ואם תועילי לקרא את המאמר בעתון שם תמצאי שבחים לדעותיו וזה מדאיג אותי הרבה יותר ממיקום הביקורת שלי כאן.
גלית (לפני 11 חודשים)
איך כל זה קשור לספר שבכלל לא קראת?
למה לא לפתוח שרשור בפורום אקטואליה כדרכך בקודש?
מיכאל (לפני 11 חודשים)
זה לא רק דת זו גאווה וגבהות־לב, חוסר צניעות. חוסר ענווה.
המחיר עלול להיות כבד.
מחשבות (לפני 11 חודשים)
העולם עובר הדתה. זה מסוכן, זה מעליב ואין לאן לברוח.
מיכאל (לפני 11 חודשים)
זה לא אולטימטום זו חרדה שיש לה בסיס. זה קודם כל פגיעה בעיקרון בסיסי של הדמוקרטיה - חופש דת. ישראל אינה רשאית "להעביר" את כיפת הסלע. זה הזוי לחלוטין. מסוכן אפילו לעלות את זה. בוודאי שזה לא מועיל למעמדנו ולביטחוננו. כן ובהחלט בריחת מוחות מהארץ מדאיגה אותי מאד.
פַּפְּרִיקָה (לפני 11 חודשים)
זה אולטימטום? אם חופש הדיבור ימשיך לאפשר למטורפים לפתוח את הפה "רבים שמחפשים את הדרך החוצה" יעזבו ללא שוב?
איזה פחד, בחיי.0 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ