ביקורת ספרותית על העריק - גבריאל אלון # מאת דניאל סילבה
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 18 ביוני, 2017
ע"י Muhandes


הספר הזה קשור קשר הדוק עם הספר הקודם בסדרה, "חוקי מוסקבה" וכדי להבין את היחסים בין הדמויות לא מזיק גם לקרוא את "סוכן במלכוד".
עבורי סדרת גבריאל אלון נחשבת לסדרת קריאה קלה לא רעה. הספרים מהירים, כתובים היטב ומותחים מספיק כדי לשמור על עניין, אבל ללא צורך במחשבה כדי לעקוב אחרי העלילה. בדיוק המתכון לטיסה טרנס אטלנטית של 12 שעות (או לפחות לשלוש השעות הראשונות). כלומר, אין לי ציפיות גבוהות, אני מאוד סלחני ואני רק מצפה שהספר יהיה רהוט ושיהיה לו היגיון סביר. "העריק" הוא הספר הראשון בסדרה שאכזב אותי.
סגנון הכתיבה של סילבה עדיין מהיר, שוטף ומבדר. מעולם לא ביקרתי ברוב המקומות שסליבה מתאר וגם לא השתתפתי בקרבות אקדחים מרובים אז אני לא יכול להגיד כמה הם מציאותיים, אבל הכתיבה גורמת לתחושה שאו שלסילבה יש ניסיון אישי, או שהוא עשה את המחקר הנדרש. כך או כך, קיבלתי את ההרגשה שסילבה יודע על מה הוא מדבר.
מצד שני, כמעט כל דבר אחר נעשה רע. נתחיל בעובדה שעבור מותחן, הכול בספר היה צפוי מאוד. אולי אחרי הספרים הקודמים כבר הבנתי את הרעיון, אבל כבר מההתחלה היה ברור לי לאן הדברים הולכים ואיך הם יגמרו, מי יחיה ומי ימות וברוב המקרים גם איך. יש מעט מאוד תפניות בעלילה והמעט שיש צפויות וברורות מאליהן. למעשה, במעט מאוד סצנות היה בכלל אלמנט של הפתעה.
שנית, בעלילה היו חורים שלא יכולתי להתעלם מהם. האירוע העיקרי שהעלילה נובעת ממנו אינו סביר בעליל. גם לכל אורך העלילה, אנשי מקצוע עושים טעויות מטופשות רק כדי לשפר את מצב הגיבורים ואילו הצד של "הטובים" אינו מסוגל לשגות. בשלב מסוים, דמות מנוצלת בצורה מסובכת מאוד, אבל בסוף משוחררת כלאחר יד, רק כדי שתוכל לחשוף את כל הסודות לקבוצה "שלנו". כל זה תרם לתחושת אי-אמון הולכת וגוברת בחוסר היכולת של הגיבור לשגות שהתחברה עם החוסר בתפניות בעלילה.
לבסוף הרגשתי שהסופר נעשה עצלן - חלק גדול מן העלילה כולל חזרה על אלמנטים שסילבה כבר השתמש בהם בספריו הקודמים. אבל לפחות זו הייתה קריאה מהירה, שני כוכבים מתוך חמישה.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Muhandes (לפני שנה ו-1 חודשים)
תודה
דני בר (לפני שנה ו-1 חודשים)
ביקורת חדה ונוקבת. אהבתי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ