2018 פואנטה℗ בת מ--twilight zone@
הדפסה:
» כפסיפס תמונות
» כטבלת טקסט
» כטבלת תמונות וטקסט

» לרכישת ספרים מהרשימה
רשימת הקריאה הינה ציבורית.
מכילה 101 ספרים.
גררה 511 צפיות.
עודכנה לאחרונה לפני שבועיים.

מה דעתך על הרשימה?
1. אדוניס / דוד טרבאי
4*. חמישה סיפורים נפרדים שלכאורה אין ביניהם קשר – מלאכת מחשבת של שזירת חוטים שתי וערב בין תקופות, מדינות ודמויות שונות ומשונות, סוג של גאונות. 1672: עלם צעיר, מורה למוזיקה, מגיע לאחוזה של הברון הצרפתי האלמן כדי ללמד נגינה את בתו הצעירה והמרדנית. 1916: שני חיילים ברכבת בדרך לשדה הקרב. 1970: בחור צעיר ממשפחה עשירה, פעיל במהפכת סטודנטים נגד השלטון, מגיע לטירה כדי לראיין טייס ותיק, לשמוע סיפור חיים של גבורה והרפתקנות, לצורך לימודים. 1998: פסל זקן בבית גדול, מגלף פסלים מעץ. מארח בביתו את ארוסתו של הנכד. 2006: מנצח תזמורת מפורסם ומחוזר כלפי חוץ אך בודד וחסר ביטחון עם אוסף שדים בארון. מה משותף לכולם? תאריכי הסיפורים נעים בין 2 באוגוסט לבין 16 באוגוסט (בשנים ובמקומות שונים) – פרט שכמעט חמק מעיניי אבל יש לו משמעות מעניינת מבחינת המסר. טרבאי לא מסתפק בסתם סיפור עלילתי, גם ב"המעברים המאושרים" וגם כאן יש סגנון מורכב וחידתי, יש כתיבה עמוקה אבל לא מעיקה, וגם הדמויות בעלות רבדים שונים. ספר מאתגר וטוב מאוד.
2. אדם טוב קשה למצוא / פלאנרי או'קונור
3*. סיפורי אגדות מודרניות שמתובלות בשפע של הומור שחור על זבל אמריקאי לבן, דת וטיפשות כללית. לא החזקתי מעמד לאורך זמן ואני מקווה לזכור את הלקח העיקרי – לא לקרוא ספרים בתרגומה של רנה ליטוין.
3. איטליה, ענן / מרקו לודולי
4*. שתי נובלות, שתי משפחות שונות בתכלית אבל סיפור דומה על איך "כל אדם נכשל בדרכו המיוחדת". איטליה היא משרתת צעירה שנשלחת לגור ולעבוד בביתם של המהנדס והגברת. במוסד לימדו אותה לגהץ, לנקות ולבשל אבל לא פחות מכך – להקשיב לדיירי הבית, ואת זה היא עושה מצוין, ומדווחת לקורא בצורה מדויקת ונבונה (יתר על המידה) על חיי המשפחה הבורגנית שהולכים ודועכים עם השנים שעוברות והמצוי שלא עושה חסד עם הרצוי, עד הסוף המתבקש והעצוב. המשרתת מתעדת את התהילה וההתפוררות של משפחה אחת מיני רבות וחוזרת למוסד כאילו לא קרה דבר. האם איטליה היא אכן בחורה צעירה שניחנה ברגישות יוצאת דופן ובחוכמה בלתי רגילה או שהיא בכלל לא קיימת? אין זה באמת משנה, מה שמשנה הוא הסיפור, והוא מסופר בכישרון לא מבוטל. הנובלה השנייה (ענן) עובדת על אותו עקרון: מתווך צעיר ורענן תמיד מעוניין למכור את ביתה הכפרי המוזנח של אישה מבוגרת ומתווך את סיפורה מתוך הזיכרון ההולך ונפרם שלה – סיפור שהיא חייבת לספר לפני שיהיה מאוחר מדי (ולא חשוב אם המתווך קיים במציאות או רק בדמיונה), על בעלה הליצן "ענן" שאהב אותה ואת בנו כמיטב יכולתו אבל האהבה לבדה בדרך-כלל לא מספיקה. "העולם אינו מקום מתאים לבני אדם, אנחנו נמצאים בו וחולמים כל הזמן על משהו אחר, אבל אין משהו אחר. ואם כך, כדאי שנעלה את ההצגה הקטנה שלנו כמיטב יכולתנו, בלי לדרוש דבר, בלי טינה...בלי שום טינה, רק להחוות קידה ולצאת."
4. איפה את? / מארק לוי
3*. אישה צעירה, יתומה מגיל צעיר, מקדישה את חיה להצלת אנשים מאסונות טבע בדרום אמריקה. את אהבת חייה היא משאירה מאחור. מה שמתחיל בתור פעילות מבורכת ואצילה, מאבד די מהר את הזוהר ההומניטרי ומצטייר כמו עוד מאותו הדבר: אגואיזם בעטיפה יפה. מארק לוי דוחף את האג'נדה שלו בשיווק אגרסיבי וסופרלטיבי – מה שגורם, בסופו של דבר, גם לאלה שמסכימים (כמוני) לעקם את האף. אפשר לוותר.
5. אנה ואיש הסנונית / גבריאל סביט
4*. מסע בלתי ייאמן ביערות פולין בזמן מלחמת העולם השנייה. ילדה קטנה ואיש זר ומוזר שיש לו סודות משלו, ארוזים בתיק רופא ובראשו המבריק והייחודי. הוא מציל אותה. היא מצילה אותו. יתומה מאב, היא זוכה לחונך לחיים - לטוב ולרע, והקורא זוכה לסיפור קסום וחכם. //"ב- 1939 הגרמנים פלשו לפולין ממערב והסובייטים סגרו עליה ממזרח, וכך חילקו ביניהם את גווייתה. סביב, לעבר, מאחורי ומצידי שתי אימפריות מפלצתיות אלה, אנה ואיש הסנונית הפכו את הליכתם לאמנות."//
6. אנשים שבקיר / יעל דין בן-עברי
5*. ביקורת שהייתה מוכנה לצאת לאוויר העולם אבל נמלכה בדעתה: http://www.interload.co.il/upload/8145057.JPG
7. ארכנגלסק / רוברט האריס
5*. זה האריס הראשון שלי, ללא ספק משאיר טעם טוב. זוממת גם על "קצין ומרגל". הוא יודע לכתוב ולשדר אמינות גם כשהוא ממציא היסטוריה חלופית. העלילה סוחפת ואין רגע דל. מזכיר במידה מסוימת את "פארק גורקי" אבל טוב והדוק יותר. כן ירבו.
8. ארמון הקרח - ספריה לעם #232 / טאריי וסוס
3*. סיפור אפל ומסתורי שהשאיר אותי ברגשות מעורבים לגבי איכותו. הכתיבה פיוטית ומסחררת, אפופה בתיאורי טבע מרהיבים ומוחשיים – רק להושיט יד ולגעת בפתיתי השלג לכל גווניו וצורותיו, להאזין לרחשי היער ולקולות הצללים אשר מתחבאים בצדי הדרך, בסבלנות אין-קץ שהיא מנת חלקם של כל היצורים הנצחיים הנסתרים מעינה הבוחנת של המציאות. באשר לתוכן, למעט ניצוצות בודדים של התרגשות נקודתית, מצאתי את עצמי בעיקר תוהה על חוסר האמינות שבה מתוארות התנהגויות והלכי הרוח של הדמויות – מבוגרים וילדים כאחת. יכולתי להזדהות עם העצבות של הילדה ולחוש את כוחה של ההבטחה שחנקה את חיותה וניתקה אותה מחבריה במשך תקופת החורף המקבילה לתקופת האבל הפרטית שלה, גם אם לוקחים בחשבון שמדובר במפגש בודד ומבולבל בין שתי ילדות שלא ממש מכירות – הרי בגיל 11 השמים יכולים ליפול על ראשך גם בעקבות דברים פעוטים, קל וחומר – היעלמות של חברה לכיתה. יחד עם זאת, לאורך כל הקריאה הייתה תחושה של חוסר ממשות, אווירת תפאורה שלא הצלחתי לדמיין אותה מתרחשת כחלק מאינטראקציה טבעית בין ילדים מתבגרים, גם אם נתחשב באופיים המאופק של הסקנדינבים – הייתה תחושה חזקה של חיזיון הן בדיאלוגים המגומגמים והן בהתנהלות המוזרה שלבשה אופי מאולץ וכפוי כאילו הסופר הקפיא את הרגשות הטבעיים של כל המשתתפים לצורך השגת אפקט מטפורי שלא צלח בסיכומו של דבר.
9. ארץ השכחה / אנטון באלאז'
3*. ספר מסקרן שעלילתו מתרחשת בשנות ה- 50 בהונגריה וצ'כוסלובקיה, רגע לפני הורדת מסך הברזל בין מזרח למערב. באלאז' יוצר אווירה אותנטית ושולט בחומר ההיסטורי אך הדבר בא על חשבון עומק הדמויות וגם הכתיבה הופכת לעתים קרובות לכתיבה עיתונאית יבשה, כך שגם הדיאלוגים הופכים למאולצים כי הסופר מכניס קטעים שלמים מהתחקיר לתוך חילופי הדברים בין הדמויות שלא אמורים להרגיש כמו דקלום. למרות החסרונות האלה, הספר מאוד קריא, שוטף ואינפורמטיבי. בנוסף, הוא מציג בצורה בהירה את הבדלי המנטליות והשקפת העולם בין יהודי הגולה הרדופים לבין יהודים שהגיעו לארץ ופועלים במרץ למען בניית המדינה. "לפחד פחות, אין פירושו לנצח, משום שמדובר, עדיין, בעמדה פאסיבית, לחכות לפוגרום, לחכות לסלקציה, להודות למזל על הישרדותך, או לרצונו הטוב של הרודן. אך בואו נניח לכך, חשוב שתלבנו נושא זה לפני יציאתכן מאירופה, ולא תגררו אותו אחרי כן לישראל, כי שם איש אינו חפץ לעסוק בכך. מכיוון שאתן יוצאות מאירופה חסרות כל רכוש, מן הראוי שתשאירו לגויים גם את אושוויץ."
10. את כל הדברים / יצהר ורדי
4*. אח ואחות, ליליה ופיצקי. קיבוץ נידח בנגב. ליליה, "ג'ינג'ית-מרמלדה קטנה ומטורפת", "יש לה פה שעובד בשלושה מאך, ומוח שחרף מבריקותו פועל הרבה יותר לאט, וטקט שמפגר אחרי שניהם. אני טיל בחנות חרסינה, היא היתה צוחקת...". פיצקי אוהב את ליליה, היא אחותו הגדולה והרבה יותר מסתם אחות גדולה, היא גם העוגן שלו בים של בדידות, היא המבוגר האחראי ברגעים של נטישה שמתחברים לשנים של חיפוש עצמי, הוא חייב אותה לידו כדי להרגיש הוא עצמו אבל היא דוחקת בו להיות "פיצקי לכשעצמו", והוא מנסה לעשות את זה כי ליליה תמיד צודקת. ספר טוב ומעורר מחשבה על יחסים סימביוטיים בין אחים ועל הצורך להיאחז באנשים שמכירים אותך מאז שאתה קיים. העלילה מקוטעת ומקפצת בין הווה לעבר, בין מציאות לחלומות, בין זיכרונות למעשים. בכתיבה שנונה ולא שגרתית מספר יצהר ורדי סיפור כואב ועצוב, וברקע – ההתפכחות מהאשליות של ההווי הקיבוצי ותחושות הניכור העירוני מול הביחד שכבר לא קיים.
11. אתמול / אגוטה קריסטוף
3*. מה שהיה הוא שיהיה. מה שהיה אתמול יחזור גם היום. שנדור הוא טוביאס של אתמול, ילד מוזנח לאמא זונה בכפר לא חשוב בארץ כלשהי, פליט בודד ועצוב בארץ חדשה וזרה של היום שמחפש אהבה ושייכות, ללא הצלחה מיוחדת. המסר לא חדש, הדמות לא מעוררת רגשות מיוחדים וגם העלילה לא מקורית בכלל. הדבר המיוחד הוא בעיקר הכתיבה של קריסטוף: כתיבה תמציתית ונוקרת ומכה כמו טיפות מים על סלע, במרווחים קצובים ובעקשנות חודרת. ועדיין, עם כל הכבוד, על כתיבה מקורית לבדה לא בונים ספר טוב – מה שמשאיר אותו בגדר "בסדר" בלבד. /// "הלכתי לאורך המסדרון. הדלת היתה פתוחה. הדלת הזאת תמיד פתוחה ואני מעולם לא ניסיתי לצאת דרכה. מדוע?" /// "עד מהרה, לא נותר לי דבר לחשוב עליו, נותרו לי רק הדברים שלא רציתי לחשוב עליהם. רציתי לבכות קצת, אבל לא יכולתי, כי לא היתה לי שום סיבה לבכות." /// "עכשיו, נותרה לי רק תקווה קלושה. קודם, חיפשתי כל הזמן, עברתי ממקום למקום. חיכיתי למשהו. למה? לא היה לי מושג. אבל חשבתי שהחיים לא יכולים להיות מה שהם, ומוטב לא להגיד כלום. החיים היו צריכים להיות משהו, ואני חיכיתי שהמשהו הזה יגיע, חיפשתי אותו. היום אני חושב, שאין למה לחכות, אז אני נשאר בחדרי, יושב על כיסא, לא עושה כלום. אני חושב, שיש חיים בחוץ, אבל, בחיים האלה, שום דבר לא קורה. שום דבר שנוגע לי. אצל האחרים, אולי מתרחש משהו, יכול להיות, אבל זה כבר לא מעניין אותי. אני כאן, יושב על כיסא, אצלי בבית. אני חולם קצת, לא ממש. על מה אוכל כבר לחלום? אני יושב כאן, זה הכול. אני לא יכול להגיד שטוב לי, לא בשביל ההרגשה הטובה שלי אני נשאר כאן. להיפך. אני חושב, שזה לא רעיון טוב כל-כך להישאר כך, יושב, כי בסופו של דבר אצטרך לקום מתי שהוא. אני חש אי נוחות מסוימת, שאני יושב כך, בלי לעשות שום דבר, במשך שעות, ואולי ימים, אני לא יודע. אבל אני לא מוצא שום סיבה לקום ולעשות משהו. אני ממש לא יודע מה הייתי יכול לעשות."
12. בולט פארק / ג'ון צ'יבר
4*. ברמת המיקרו, זה סיפור קלאסי על השכן החביב שאף אחד לא מעלה בדעתו מה עובר לו בראש עד שהשדים יוצאים החוצה, ובדרך-כלל כבר מאוחר להגיד 'הוא באמת היה קצת מוזר'. ברמת המקרו, זאת אמריקה של פרוורים, צווארון כחול, נוסעים לעבודה ברכבת, חוזרים בערב לעיירה, כוס בירה בפאב המוזנח, קדושת המשפחה ומראית העין בראש סדר העדיפויות. הספר אירוני וציני, משופע בפרדוקסים וניגודים. אפילו שמות המשפחה של שני הגברים הם ניילז והמר – פטיש ומסמרים. הסופר מקרב אותם צעד-צעד עד המפגש הבלתי נמנע כביכול אבל למעשה כל הסיפור הוא אלגוריה על בורגנות משועממת שמהולה בקורטוב של דת וכמות נכבדה של תסכול שמוסתר היטב מעין הסקרנים. הרומן נכתב בשנת 1967, ויש בו ביקורת חברתית לא מוסתרת על סיסמאות של חירות ועצמאות והמציאות שלא מספקת את הסחורה, במיוחד עבור שחורים וחלשים, אבל לא עליהם הסיפור כי אם על אדם שיש לו מספיק כדי לחיות חיים רגילים של 'בית-עבודה' אלא שהוא עצמו לא מסכים עם התוכנית.
13. בית הנייר / קרלוס מריה דומינגס
4*. נובלה חמוצה-מתוקה ומצחיקה-עצובה על ביביליומאניה, בדידות ויוהרה ומה שביניהם. כמו בכל דבר, גם באהבה לספרים יש צורך במינון שלא יגרום להרעלה ולהרס עצמי, ואם אתם בטוחים שספרים זה לא מסוכן – תקראו את הספר הזה ותחשבו שוב. /// "לעתים קרובות קשה יותר להיפטר מספר מאשר להשיגו. הם דבקים בנו בברית של צורך ושכחה, כמו היו עדים לרגע בחיינו שלא נחזור אליו. אך כל עוד הם שם, אנו מאמינים שהם עדיין חלק מאתנו." ///
14. בית הקופים / ג'ון פולרטון
4*. תיעוד מרתק, אמין וקשה של כמה ימי הישרדות בסרייבו הנצורה בזמן מלחמת בוסניה, מזווית עיניו של רב-פקד מקומי החוקר רצח מחריד בבניין המכונה "בית הקופים" בעיר. החקירה היא רק תירוץ להצצה חטופה על תוהו ובוהו בעיר מופגזת, מורעבת ומרוקנת מנשמתה. לספר ערך מוסף אדיר לאנשים (כמוני) שאין להם מושג מה קרה במלחמה הזאת (ודומות לה) ואיך נראים פני מלחמה אתנית מיותרת, אכזרית בטירוף ומתודלקת ע"י פוליטיקאים רודפי כוח, ועוד כאשר כל מה שכתוב בויקיפדיה זה המשפט הבא: רובה של הבירה סרייבו נשלט על ידי הבוסנים. צבא רפובליקה סרפסקה הטיל עליה מצור לאורך כל המלחמה. מספר הפסקות אש נחתמו והופרו. האו"ם ניסה ללא הצלחה לעצור את המלחמה. //"אוכלת יושביה, הארץ הזאת. כל גבשושית דשא עולה בדמים, יקרה להשגה, קלה מדי לאיבוד. אין חזית, אין עורף. רק רצח."// //"כמה מלוכלך נראה עולמנו לזרים האלה, חשב רוסו. הם בוודאי חושבים שאנחנו חיות, חיים בתוך הזוהמה שלנו. בוודאי קשה להם להבין באיזו מהירות יכול הצירוף של מלחמה, רעב ועוני להשפיל עם, להסיע אותו לאחור מהמאה העשרים עם מכשירי הווידיאו, עם מדיחי הכלים ועם המכוניות אל האדם הניאנדרטלי, החי במערה, בלי להתרחץ, מוכן לרוצץ את ראש שכנו בעבור קערת שעועית."//
15. בלונדיניות גבוהות / ז'אן אשנוז
2*. אחרי שעברתי את מחצית הספר ההזוי הזה נתתי גז כדי לסיים אותו כמה שיותר מהר, ורק בזכות האלמנט הבלשי הדקיק שהיה בו הוא לא לגמרי בזבוז זמן מוחלט. איזו פטפטת אוונגרדית מלאה בחשיבות עצמית, בדיחות קרש וערימות של מידע חסר חשיבות ועניין! בליל כזה של שטויות מזמן לא יצא לי לקרוא.
16. במדרון / מרקוס ורנר
3*. סיפור שברובו דיאלוג מתמשך בין שני גברים זרים שנפגשים במקרה (או שלא) בעיירה כפרית ציורית, ומדסקסים תקופות, אופנות, אהבות ומה שביניהם. כמעט ואין עלילה, הדיאלוגים נוטים להתחפרות אובססיבית אבל משיגים את האפקט של השקפה צינית ומרירה על העולם שסב על צירו ולא מתייחס לאלה שירדו מהקרוסלה, אם מרצונם או בעל כורחם. מה שמפריע בעיקר הוא לא המבנה המסורבל של הגשת הדיאלוגים וגם לא הפילוסופיה הדטרמיניסטית של הגבר המבוגר אלא העובדה שהטוויסט בסוף הסיפור כמעט ולא מעורר התרגשות וגם לא משנה את מהלך הדברים, וכך יוצא שהרעיון המעניין (אם כי לא מקורי) מתמסמס ומתבזבז על ספר שמהותו באג'נדה. לא חייבים.
17. ברנאר, זה אני / דויד פואנקינוס
2*. ההתחלה הייתה מאוד מבטיחה: ציניות מעודנת, הומור עצמי, אמירות מעניינות על החיים, ההורים, הזוגיות, הקריירה. לקראת מחצית הספר, היתרונות הפכו לחסרונות וכל הסגנון הזה התחיל להרגיש מאולץ ומעייף, גרוטסקי, מזויף, מתבכיין וחוזר על עצמו באמירות דומות מדי של אותו דבר, ללא שום תובנה אמתית לקחת איתי מהסיפור הזה, ובהרגשה של חוסר הזדהות מוחלט וקושי להאמין שמישהו מהאנשים האלה ממש יכול להתקיים בתלת-מימד, ולא בתור קריקטורה דו-מימדית (אולי חוץ מברנאר עצמו שהזכיר לי מישהו מסוים שאכן קיים: משעמם, אפור וצפוי עד זרא, יורד על עצמו בלי הרף כדי להקדים תרופה למכה, ונחבא אל הכלים ביתר הזמן). את 50 העמודים האחרונים כבר קראתי על אוטומט, ולא היה אכפת לי מה יקרה או לא יקרה לברנאר ולדמויות משנה הסובבות אותו כאילו הוצבו בתור קהל רקע כדי להדגיש את התיאטרליות של הסיפור שהרגיש יותר כמו מחזה בתוך מחזה. כל רגע חיכיתי שהם יעמדו בשורה, יחזיקו ידיים, יצחקקו ויצעקו לעבר הקהל: "סתתתתתם. זאת רק חזרה גנרלית למבחן בפסיכו-דרמה." זהו אחד מהספרים האלה שמסיימים בהקלת ברוך שפטרני מעונשו של זה, כי אחריו אפשר לגשת לקרוא ספר אמיתי.
18. בשוכבי גוועת / ויליאם פוקנר
4*. זה פוקנר הראשון שלי אבל בהחלט לא האחרון (כבר מחכה לי על המדף "עץ המשאלות"). לא קל לקרוא אותו, ובטח לא לסכם אותו – יש בכתיבה שלו כל-כך הרבה רבדים, כיוונים ומסרים שהשאירו בליל של מחשבות לא מאורגנות אבל דבר אחד ברור – הוא לגמרי לא מחפש להתנחמד לקוראיו וכותב מדם ליבו, מהפנט בסגנון הייחודי שלו ומצמרר באמיתות חשופות. הגיבורים שלו מסתירים מתחת לשכבות של לכלוך ופשטות כפרית כל-כך הרבה כאב ומורכבות אנושית, והוא מתייחס אליהם בחמלה זהירה שמשלבת גם נזיפה רכה. // "החיים נוצרו בעמקים. הם נשבו מעלה אל הגבעות על האימות הנושנות, התאוות הנושנות, הייאושים הנושנים. לכן עליך לעלות על הגבעות ברגל כדי שתוכל לרדת ברכיבה." // "לפעמים אני לא כל-כך בטוח למי יש בכלל זכות להגיד מתי אדם משוגע ומתי הוא לא. לפעמים אני חושב ששום אחד מאיתנו משוגע טהור ושום אחד מאיתנו שפוי טהור עד שהרוב מטים את המשקל לצד ההוא. כאילו זה לא כל-כך מה שאדם עושה, כמו הצורה שרוב הבריות מסתכלות עליו כשהוא עושה את זה." //
19. גם קופים נופלים מעצים / מעין רוגל
3*. סיפור אוטוביוגרפי של מעין רוגל – ילדותה, נערותה ובגרותה שעוצבה על הרצפה הקפואה של אולמות הלחימה. מסע אישי רצוף כישלונות, תובנות, טעויות ומכות יבשות. בהתחלה הוקסמתי מהכתיבה ומיכולתה להעביר תחושות עמוקות במשפטים ייחודיים וברמיזות אבל במחצית הספר כבר הותשתי מעוד ועוד מאותו הדבר ולא ראיתי ערך מוסף לעצמי אבל בהחלט יתכן שהסיפור יועיל יותר לאנשים בעלי רוח לוחמת ובלתי מתפשרת ו/או לספורטאים או סתם אנשים חדורי מטרה להשיג דבר-מה שבלתי ניתן להשגה. אני התעייפתי רק מלקרוא על זה.
20. גנים אפלים / מישל קנט
5*. שוב המקרה הזה של ספר משובח שירד לטמיון מבלי שזכה להתייחסות הראויה לו. סיפור צנוע ושקט שמהדהד בעוצמתו זמן רב אחרי הקריאה, בנוסף לכך שהוא דורש קריאה שנייה כדי לחבר את כל הנקודות ולהפנים עד הסוף מה באמת קרה. וכל זה אכן קרה באמת. הסופר מקדיש את הספר לזכרו של סבו, לוחם לשעבר בוורדן וכורה; לאביו, איש מחתרת ומורה; ולברנהארד ויקי – האיש שבלעדיו לא היה סיפור. מרתק.
21. דרכים צדדיות / טוני אודל
3*. סיפור פרוורים, או כמו שנהוג לקרוא לזה – החצר האחורית של אמריקה: עיירת כורים עזובה בפנסילבניה, חיי עוני ובטלה, ייאוש ודריכה במקום. לא יודעת מה פרויד היה אומר על הסיפור הזה אבל לטעמי יש בו ריכוז בלתי מתקבל על הדעת של סטיות מיניות, וגם כאשר הסופרת יוצאת מגדרה בניסיונה לתת לתופעה הסברים פסיכולוגיים שאמורים להיות הגיוניים לאור מצבה המפורק של המשפחה, עדיין יש תחושה של פליק-פלאקים הרבה יותר מדי מוגזמים כדי להיות אמינים.
22. האב הישן / מתיו שרפ
4*. סיפור טרגי-קומי על "משפחת שוורץ המוטרפת, בתוספת מגוון מרשים של שחקני חיזוק ובראשם הנוירולוגית הצדקנית ד"ר ליסה דנמאייר..." הוא סיפור משוגע על כל הראש, והתלבטתי (שלא כהרגלי) האם אני אוהבת אותו בסופו של דבר, כמכלול, למרות שאהבתי אותו מאוד ברגעים מסוימים וגם שנאתי אותו ברגעים אחרים, ואחרי ככלות הכל הגעתי למסקנה שזה ספר *טוב* יותר מאשר *בינוני* כי בנוסף לכתיבה מקורית ואקסצנטרית, מאת'יו שארפ אוהב את גיבוריו – משוגעים, הזויים ומבולבלים ככל שיהיו - גם כשהוא מוציא אותם ללעג וחובט בהם עם מטאטא פלסטיק לניקוי שטיחים. וזה מה שחשוב.
23. האהבה ממציאה אותנו / איימי בלום
4*. "אליזבת ידעה שהדברים הרעים שקרו לה אינם גרועים יותר מהדברים הרעים שקרו לאחרים; הם היו שוליים, בעצם, בהשוואה לסרטן סופני, מוות ברעב, גילוי עריות, שיתוק של ארבע הגפיים. ובכל זאת, חסרו לאליזבת כל אחריות הנחוצה לקיום שמחה, כל מאמץ שדרשו החיים. היא לא נטפה אומללות, היא לא היתה עלבון לחברה. היא שילמה את חשבונותיה. לא היה לה ריח רע והיא לא השתינה על הדשא של אחרים." /// איימי בלום כותבת רומן ביכורים מפתיע בעומקו ובבשלותו, סיפור על אשה אחת ואהבותיה שמובילות אותה במסלול חיים מסוים, ולמרות היותה טיפוס שורד ואסרטיבי, אין לה שליטה של ממש על המסלול הזה למרות שלהחלטות שלה יש השפעה משמעותית על חיי הגברים המעורבים. ספר טוב שכתוב בצורה מרתקת. אהבתי.
24. האיש הזקן - פרידה / נגה אלבלך
4*. "האיש הזקן חושב: אני נמצא במקום הנקי הזה, המואר, שבו מקלחים אותי בכל בוקר, ושבו, אחר הצהריים, מושיבים אותי לנבול כמו עציץ עם עוד עשרים עציצים נבולים כמוני. כולנו מרכינים ראש, נרדמים, נושמים, נאנחים. זקנה אחת מדברת בלי הפסקה לעצמה, אחרת חוזרת בקצביות על אותה מילה שוב ושוב – צוואנציך, צוואנציך, צוואנציך, צוואנציך. זקן אחר מוחה ומוחה במפית איזה כתם עלום בחולצתו. כולנו כאן, שתולים בתוך כיסאות גלגלים, מקשים על אחרים. אנחנו סותמים את הפה כשמגישים לנו כף פירה. סותמים את הפה כשמגישים לנו כף קציצה מרוסקת. סותמים את הפה כשמגישים לנו כף ובה משקה במצב צבירה של ג'לי. משקה אדום, מתקתק מדי, כמו של ילדים. מה לי ולמקום הזה? מסיעים אותי בכיסא מכאן לכאן. אני לא רוצה לנסוע עוד. אני רוצה לשבת בחוץ ולהתבונן ביונים המנקרות. ומשם אני רוצה ללכת ולא לחזור." // בת נפרדת מאביה שהולך ומתפורר מול עיניה. אם יש משהו שלא פחות חשוב מבריאות זה להזדקן בכבוד. נשבעתי לעצמי לא פעם שאני לא אגיע למצב שבו אני תלויה באחרים, מושפלת ומגוחכת בזיקנתי העלובה, ובכל זאת הביטחון שלי מסוגל להתערער כשאני קוראת ספרים כאלה כי גם אלה שרוצים ללכת ולא לחזור – נאחזים בחיים, בכל צורה שלהם.
25. האיש שהשחית את העיירה - לוקוס קלאסי #3 / מארק טוויין
3*. משל לא רע בכלל, ציני ונוקב כמיטב המסורת של טוויין אבל לא מבריק ומהנה כמו אחרים שקראתי, ועדיין – אהבתי לאיש לא דהתה במאומה. //" אין כמו נאום סוחף כדי לערפל את מחשבותיו של קהל שאינו בקיא במקסמיה ובתחבולותיה של אמנות המליצה: הוא מערער את אמונותיו ושובה את לבו."//
26. האספן / נורה רוברטס
2*. 10% מתח שעטוף ב- 90% קיטש. היא מעצבנת ברמות, הוא מעצבן ברמות-על, ושניהם יחד מביאים את הג'ננה. כולה רציתי לדעת מה נסגר עם שתי ביצים של פאברג' – 30 מיליון דולר כל אחת - ובשביל זה הייתי צריכה לסבול כל-כך הרבה יין, שמפניה, מלונות, גלריות, סיפורי סבתא והכול דביק-דביק-דביק. מגיע לי!
27. הארץ המדומיינת / אדוארדו ברטי
3*. בהתחלה היה עניין גדול - משפחה סינית, סבתא מסתורית שמשאירה במותה מורשת של לימוד וספרים עתיקים, תקופת התפר בין המסורת המיושנת לבין ניצנים של עידן מודרני. ככל שהסיפור התקדם הוא קיבל זווית חד-כיוונית, חולמנית ומשעממת. העניין אבד לו, הספר ננטש במחציתו והגעתי למסקנה שכדאי לי לפקפק עוד יותר בתוצרים של 'תשע נשמות'.
28. האשם - ויל רובי #4 / דיוויד באלדאצ'י
3* (וגם זה בדוחק). כשקונים ספר ב- 5 שקלים בעגלת חיסול של ספריות, אין פלא. חובבני מינוס. אף פעם לא החזקתי מבאלדאצ'י אז לא ברור לי איך התפתתי (או איך שלא כותבים את זה). ביי באלדאצ'י ולא להתראות.
29. הגמל המעופף ודבשת הזהב - ספריה לעם #292 / אהרן מגד
4*. ספר שהוא חגיגה לשפה העברית ולעושר לשוני, הומור מעודן וסאטירה נושכת, אלגוריות וניגודים, סופרים ומבקרים, ומה לא - שום דבר בו אינו מובן מאליו, הטקסט הערמומי כאילו בכוונה מנסה להפיל את הקורא בפח המחשבה הסטראוטיפית ומיד דואג "לתפוס אותו על חם". יש בסגנון הזה הרבה חן אבל גם ילדותיות-מה. הקריאה מאתגרת, לקחתי פסק זמן מדי פעם ונדחסו שלושה ספרים בין לבין אבל בשורה התחתונה: ספר מיוחד במינו, משעשע ומעורר מחשבה. "שיכלתי את זרועותי מתחת לראשי וחשבתי: מיהו הרומני השקט הזה, הספון שם בדירתו, כעכבר בחורו, כחפרפרת במחילתה, המכנה עצמו סופר? מה הוא עושה שם, לילות כימים? – הוא כותב. כן, כותב. חורש שורות בחשאי. חריקת העט לא נשמעת, אין קול ואין רחש. כגנב במחתרת הוא כותב, סיפור ועוד סיפור, ועוד, ועוד. לשם מה הוא כותב ובשביל מי? היומרנות הזאת, הקרננית! לברוא נפשות! להפיח חיים! שמים וארץ וכל צבאם! העלוב! איך לא מרגיש הוא, ביהירותו המטופשת, שנפשות אלו שהוא בורא משוטטות כקליפות בחלל העולם! מרחפות בו כשדים ומזיקים! הוא מתאר בית וחושב שזה בית. מתאר גמל וחושב שברא גמל. מתאר איש מעשן סיגריה וחושב שהאיש חושב ושהסיגריה מעשנת. ואיננו חש כלל שאם הבית שלו הוא חיקוי של בית והאיש שלו חיקוי של איש, שניהם אינם אמת, כי אמת הבאה בחיקוי אינה עוד אמת – כמאמר החסידים. ואם לגמל שלו הוא מרכיב, בגחמנות, כנפים – הרי סופו של גמל זה, המתרומם בקושי מעל פני האדמה, שהוא צונח ארצה, פשוט אברים, כבובה ממוכנת! הוא משתטה כמוקיון, מתרברב כמוהו – הסופר הזה! "
30. הדיקטטורה של העדינות / מיה סביר
5*. איילה בורחת עד ניו-יורק כדי להבין שניו-יורק לא מחכה לה ובעיקר כדי לחזור הביתה ולהרגיש שלמה יותר עם המורכבות המשפחתית שכן מחכה לה, בתל-אביב, בסבלנות אין-קץ. היא גם בורחת מאמא שלה רק כדי להבין שהיא לא יכולה בלעדיה, וגם נמלטת מעצמה כדי להתבונן באיילה מהצד – זרה מבפנים וזרה מבחוץ. כתיבתה של מיה סביר ממגנטת בעוצמתה העדינה, כיאה לשם הספר. אין כאן פאתוס או סחיטה רגשית מאולצת. המינון כל-כך נכון וכל-כך משכנע שאפשר להתבלבל לרגע ולחשוב שאת יושבת במטבח הקטן בתל-אביב, לצידן של אמא ובת והשתיקות הנערמות בפינה, או בחדרון מאולתר המופרד על-ידי ארון בגדים ישן בניו-יורק, לצד המחשבות של איילה על אבא אהוב ומרוחק וזיכרונות כואבים שמסרבים להתנדף ולפנות מקום לאדישות. זהו ספר נדיר בבשלותו הרגשית והעלילתית. ספר 'ביכורים' בהגדרה אבל ממש לא כזה במהות. פשוט מצוין.
31. הילד של נוח / אריק עמנואל שמיט
4*. הוא ילד יהודי בן שש, כמעט שבע. הוא פיקח, סקרן וחכם יחסית לגילו. הוא צריך להמציא את עצמו מחדש כדי לשרוד עד סוף המלחמה, בעזרתו של האב פונס, כומר בשר ודם – כי זה כל מה שנשאר, וגם בתוך ים עכור של יתמות כפויה, רעב ופחד יומיומי יימצאו כמה טיפות של שמחה ואושר ילדי תמים.
32. הירושה - מחודש - נובלה # / שאנדור מאראי
4*. "החיים היטיבו עמי להפליא וגם שדדו אותי עד תום" – כך מספרת אסתר אחרי שנים רבות של המתנה ותקוות שווא, אהבה ואכזבה, כעס שמתחלף בהשלמה שלווה, ולמעשה אחרי חיים שלמים שקשורים לגבר אחד – נוכל, שקרן ומאחז עיניים, שנכנס שוב לחייה כרוח סערה, אחרי 20 שנה של היעדרות, ומצליח לרוקן את כיסיה עד התחתית. לכאורה, סיפור מרגיז ומקומם, מנוגד להיגיון הבריא, ואמור לעורר דחייה כלפי האישה החלשה שמודעת לאופי הנכלולי של הגבר אבל נכנעת ומוותרת לו כמעט ללא מאבק. בפועל, יש כאן מלאכת מחשבת של אנושיות ומורכבות, רגשות שלא ניתנים להסבר הגיוני וחוכמת חיים שמגיעה לקראת סופם כאשר מבינים שיש דברים שלא שווה להיאבק בהם. //" אדם חי את חייו, מטליא אותם, מתקן, בונה, ולפעמים גם מקלקל אותם. ועם הזמן הוא נוכח שכל הטעויות והמקריות שמהן שנזרו חייו אינן ניתנות עוד לשינוי. לאיוש לא היה יכול עוד לעשות כאן דבר. כשמישהו צץ מהעבר ומודיע בקול רגשני שהוא רוצה להסדיר "הכול", אפשר רק לרחם עליו ולצחוק לכוונתו. הזמן כבר "הסדיר" הכול באותו אופן מיוחד לו, שהוא אופן ההסדר היחיד."// ספר אוירה מהורהר וחכם. לא מומלץ לפמיניסטיות.
33. הכחשה מוחלטת / דיוויד מורל
4* (3.5 לבית שמאי). אקשן, אש, עשן מחריש אוזניים וטררם כללי; במעבר חד - נופי הרים, פסטורליה, אוכל, יין, שקיעות, אהבה; במעבר חד - אקשן, אש, עשן מחריש אוזניים וטררם כללי יותר גדול; מרדפים, חָרָקֶה, יריות, פציעות, טלפונים ציבוריים, מאפיה, שוטרים וגנבים, נשק מכל הסוגים והמינים, ולקינוח - הרבה אש, עשן ופירוטכניקה. היה טוב וטוב שהיה.
34. הכי בעולם - הבלשית די-די וארן #5 / ליסה גרדנר
4*. הבלשית די-די וארן היא טיפוס. השוטרת טסה ליאוני היא אפילו יותר טיפוס. שתי נשים שהולכות על הקצה, רק משני קצוות מנוגדים. הראשונה מותחת את הידע הבלשי והדעות הקדומות שלה עד הגבול הדק שבו הדברים מתחילים לצרום ולחרוק ואת חושבת לעצמך שעם כל האמונה של אדם מן השורה במערכת החוק והצדק, בסוף עומד שם חוקר (או חוקרת) שמביא פרשנות אישית שמכריעה גורלות, וזאת חתיכת אחריות שלא מתאימה לכל אחד.
35. הכימאית / סטפני מאייר
4*. וונדר וומן מי ימצא? סיפור מקפיץ, מלא כימיקלים, מבחנות ותכשיטים עדינים עם רעלים קטלניים. מרדף, פיתוי, משחקי כוחות, עינויים, אהבה והרבה אוכל יבש. תרמילים ארוזים, מסכות גז, שקי שינה, אזיקים, יריות ונשיקות. איפור, פאות, בגדים, כובעים, כלבים מאולפים. אחלה.
36. הלא של קלרה / סואזיג אהרון
4*. אחרי למעלה משנתיים שהייתה שאושוויץ, קלרה חוזרת הביתה אבל היא אומרת 'לא' לבית כי ביתה לא קיים עוד, לא אחרי מה שעברה. היא לא רוצה לראות את בתה הפעוטה ומסרבת להישאר או לנהל איזושהי שגרה כי גם השגרה לא קיימת יותר מבחינתה. היא חוזרת בעיקר כדי לספר, להוציא את הבלתי אפשרי ששמרה בבטן, שם, במעמקי הגיהינום, בין נביחות הכלבים והחיילים, בתוך ריחות של אנשים שמתעדים לשמים כמו עשן סיגריה. הסיפור של קלרה הוא לא הסיפור ה"מקובל", וגם גיסתה נואשת לבסוף ומבינה שאין לה סיכוי, וגם לא זכות, לנסות לשחזר את קלרה הישנה מתוך הרסיסים המפויחים. וזה מה יש. אז היא מקשיבה, ומנסה גם לשמוע ולתעד. ואז להשלים ולהיפרד. //" קלרה מדברת, קולה חדגוני, ומילותיה הן כמו נהר המגלגל סלעים, אבנים, מתים וחורבות גם יחד, בלא הבחנה, כל מה שניתן לסחוף בלא הבחנה. אני חשה כשקועה בהזיה, בעולם חסר ממשות. קלרה, סחופה בזרם בעצמה מכדי שתוכל למנות הכול. לשם כך חזרה, כפי הנראה. אם לא כן, לשם מה?"//
37. הלוואי והיית כאן / ריטה מיי בראון
3*. מנהלת סניף דואר בעיירה קטנה ורכלנית, חוקרת רצח מסתורי ואכזרי, בעזרתם של גברת מרפי החתולה וטי טאקר הכלבה. כתיבה בינונית ואינפנטילית, השילוב של החיות לא כל-כך חינני כמו שהיה אפשר לצפות, ובגדול – ספר מיותר אבל היו לו פה ושם רגעים... דוגמית לפיסת פילוסופיה חתולית: //"בני אדם עניינו מאוד את גברת מרפי. כל חייהם הם נלחמים להשגת חפצים חסרי ערך. מזון, בגדים ובית אינם מספיקים להם והם יוצאים מדעתם ומוציאים מדעתו את כל מי שמסביבם – כולל חיות הבית שלהם – על מנת להשיג את הצעצועים שהם חושקים בהם. מכוניות, למשל, היו צעצוע מיותר בעיניה של גברת מרפי. לאן הם רצים כולם? אבל אם בני אדם רוצים להיות מהירים, או.קיי, את זה היא מוכנה להבין – אחרי הכל, זהו עונג פיסי ממשי. מה שלא הצליחה להבין הוא מדוע היצורים האלה עובדים ועובדים ואינם נהנים כלל מעבודתם – הם פשוט עסוקים מידי בניסיון לשלם תמורת חפצים שאינם יכולים להרשות לעצמם. עוד לפני שסיימו לשלם תמורת צעצוע אחד, וכבר הוא מהוה וחסר שימוש, והם רוצים אחד חדש. וגרוע מזה, הם לא מרוצים מעצמם. כל הזמן הם עסוקים בניסיון כזה או אחר של שיפור עצמי. זה ממש הדהים את גברת מרפי. למה הם לא יכולים פשוט להיות? אבל הם לא יכולים פשוט להיות – הם חייבים להיות הכי טובים. מסכנים. אין פלא שהם מתים מכל המחלות שהם ממיטים על עצמם בעצמם."//
38. הלקוחה / פייר אסולין
3*. סיפור הלשנה על משפחת סוחרים יהודים בצרפת הכבושה – היה יכול להיות מרתק לולא הכתיבה המעיקה, המבולבלת וחסרת המיקוד. חבל. //"כולם קרבנות הלשנת-שווא, שנאלצו להביא ראיות כי אין הם שייכים לגזע המקולל. תקופה מוזרה היתה זו, שבה היה עליך להוכיח לא מה שהנך, כי אם מה שאינך. ברגעים כגון אלה, צרפת של המרשל העלתה על הדעת את ספרד של האינקוויזיציה. זו של טוהר הדם. כבר שם היו הכול חשודים באותה השתייכות."//
39. המחברת הגדולה - התאומים #1 / אגוטה קריסטוף
4*. פני מלחמת העולם השנייה דרך עיניהם הפקחיות של זוג תאומים – תמונות חדות, אכזריות וחודרות פנימה גם אם מסיטים מבט. במלחמה כמו במלחמה אבל גם הרבה מעבר: ההישרדות מקבלת מימד נוסף כאשר ה"ילדים" מוכנים לחרוג מדי פעם מגבולות הניתוק הרגשי ולשלם מחיר כבד עבור עשיית צדק עם אלה שחצו, לדעתם, את גבולות הרע המתבקש מכורח המציאות.
40. המסע המופלא של אדוארד טולין / קייט די קמילו
5*. זהו סיפור מופלא על המסע המופלא של אדוארד טולין, ארנב מגונדר ומלא בעצמו שמגלה בדרך הקשה מה היא אהבה ושברון לב והאם כדאי להילחם ולקחת סיכונים בשביל להרגיש. הארנב המואנש נענש על אנוכיותו, נזרק למצולות (תרתי משמע) ונשלף שוב ושוב מתהומות השכחה, כל פעם הוא יורד נמוך יותר על מנת להעלות גבוה יותר, הוא מתרפט ומתבלה חיצונית כדי להתייפות ולהתמלא ביופי פנימי. סיפור מרגש שנקרא כהרף עין ולא משאיר עיניים יבשות. לא רק לקרוא – גם לקנות שיהיה בבית. וגם עותק באנגלית.
41. המקרה המוזר של ד"ר ג'קיל ומר הייד - קלאסיכיס # / רוברט לואיס (לואי) סטיבנסון
4*. הטוב והרע בגוף אחד. " אילו היה אפשר...לשכן אחד מהם בזהות אחרת, היו החיים נפטרים מכל הלא-נסבל שבהם..." הלוואי שזה היה כל-כך פשוט. אז הניסוי הצליח אבל החולה מת, ומזל גדול שאי אפשר לעשות את זה (עדיין?) ונצטרך לסבול את עצמנו ולהשלים עם כל המגרעות לצד המעלות הטובות. גם רוברט לואי סטיבנסון לא חולק על זה (מחשבה מנחמת) וכותב בכנות מעוררת אהדה והזדהות – די מהפכני לתקופתו.
42. המתרגמת / נינה שיילר
3*. היא מתרגמת מעולה אבל אישה אנמית ויבשה כמו צנון. הספר כתוב היטב אבל גם הוא אנמי ויבש כמו צנון. אחרי תאונה הזויה היא מדברת רק ביפנית ונוסעת לכנס בטוקיו ושם היא פוגשת את הסופר היפני שאמור לשבח את התרגום שלה. במקום זה, היא חוטפת זבנג, וזהו...שם כבר נשברתי כי לאן כל זה הולך? לאיזו הבנה עמוקה ומשנה חיים? יש שיגידו שזה כל הקטע – ליצור אוירה אינטלקטואלית קרחונית ובדידותית אבל היי, מישהו גם צריך לקרוא את זה, להזדהות, להתרגש, להפנים. זה לא דו"ח מבקר המדינה. בקיצור, הותשתי הן מגברת שוברט המתרגמת והן מגברת שיילר הסופרת. פושר, תפל ואנמי. 3 כוכבים בקטע לא טוב, וגם זאת רק בזכות הכתיבה ולא בזכות העלילה.
43. הנערה עם כל המתנות / מ.ר. קרי
4*. עוד ספר אפוקליפסה אבל אחד כזה שמצליח להראות את האמת העירומה, והיא לא קשורה להרס וחורבן, מיליוני מתים ומלחמת הישרדות של אלה שנשארו בחיים (בני מזל או מקוללים – תלוי בנקודת המבט) אלא לזווית הרחבה של הקיום האנושי, למחשבה צלולה שמתעוררת כנגד ההיגיון של העיקרון הבסיסי 'הילחם או ברח'. ספר חכם.
44. הספירה לאחור / רוברט קרייס
4*. באנגלית זה נשמע יותר טוב – The two minute rule. עלילה אמינה ודי מותחת פלוס חרטה על מעשי העבר בתוספת נקמה. נחמד.
45. העלמה / איוו אנדריץ'
4*. עולמה של נמלה הינו עולם ומלואו לעומת עולמה של העלמה שלא רואה אף אחד ושום דבר, אדישה לכל גילוי של חיבה, חברות, צער; מתבצרת בתוך עצמה וגם קורסת לבור שחפרה לעצמה. הרומן הזה הוא אחד מתוך שלושה שזיכו את הסופר בפרס נובל. בעיניי, ייחודיותו של הסיפור הזה היא בתיאור מדוקדק של תהליך בדרך לקמצנות אובססיבית תוך כדי ניתוק רגשי מוחלט מהזולת, על רקע תקופה היסטורית מעניינת בפני עצמה – תחילת המאה העשרים, פרוץ מלחמת העולם הראשונה והשנים הראשונות שלאחריה. התמורות שחלות בחברה לאורך התקופה הזאת, מועברות דווקא דרך אישה שעיוורת לאותן תמורות וגם לא מסוגלת להסתגל לשינויים שאנשים אחרים עוברים כדרך טבע אחרי מלחמה וסבל רב. הבחירה באדם שכל-כך מנותק רגשית מכל הנעשה סביבו מדגישה למעשה את מה שנעשה סביבו יותר ממה שהיה אפשר לתאר ברומן 'שגרתי'. יחד עם זאת, הסיפור לוקה מדי פעם בניתוח יתר, ואם רק היה נותן יותר קרדיט לקורא היה גם זוכה ב- 5 כוכבים.
46. הצד האחר / עמנואל קארר
4*. סיפור מצמרר על הפער האדיר בין תדמית חברתית לבין דימוי עצמי, תיאור מדוקדק של חיים שלמים של זיוף ושקר אשר מתנקזים לרצח מזעזע ואסון משפחתי כבד. קארר מביא כאן מקרה אמיתי שקרה בצרפת בשנות ה- 90 אבל לא מתפתה להפוך את החומר למותחן של פסיכופטים, לעוד "רצח בדם קר". הוא מציג את השתלשלות האירועים באיפוק ובקצרה, ועוסק בעיקר בשאלות שמתעוררות באופן טבעי: איך קורה שאדם נורמטיבי הופך למפלצת? איך קורה שאף אחד לא חושד בשום דבר? מדוע כל-כך חשוב לאדם הבורגני לשמור על רמת חיים מקובלת והוא מוכן להרחיק לכת וליפול לתהומות הגיהינום – העיקר לא להתמודד עם הבושה שבכישלון ובאי-עמידה בציפיות הסביבה? עד כמה נסיבות הילדות של אדם מגבשות את אופיו ומשפיעות על מעשיו? לעמנואל קארר אין תשובות ברורות אבל הוא יודע לשאול את השאלות הנכונות ולהציג את הצד האחר.
47. הצד האחר של האור / קולום מק'קאן
5*. אחד הספרים הנדירים האלה שכל-כך קשה למצוא: עשיר בפרטים היסטוריים ובעומק הדמויות, הסתעפות מעניינת של העלילה, הצטלבות של סיפורי חיים ו'אפקט הפרפר' שמאוד אהובים עליי באופן אישי. במנהרות התת-קרקעיות של ניו-יורק יש הרבה מוות וגם החיים מתחת לאדמה הם לעתים גרועים יותר מהמוות עצמו. החושך הוא כמעט מוחלט, אין תקווה, אין עתיד ואין לאן לברוח. אם יש אור בקצה המנהרה זאת הרכבת הדורסת, וגם אם היא מביאה שלווה לאחד – הורסת היא חיים של רבים אחרים, ונראה שאין מוצא אבל בסוף מק'קאן מצליח להראות את הצד האחר של האור, והוא עושה זאת בצורה מעוררת התפעלות. ספר מושלם, לא פחות.
48. הצייד / ג'וליה לי
3*. מ', המתחזה לחוקר טבע, יוצא למסע חיפושים מפרך ביערות טסמניה כדי לצוד את זאב הכיס הנכחד תמורת סכום נאה של מזומנים, וכמו שקורה בסיפורים רבים, דמיוניים ומציאותיים כאחד, מ' הופך מצייד לניצוד ומרודף לנרדף – הוא מפזר מלכודות לחיה ונופל בעצמו למלכודות רגשיות שהוצבו בדרכו מבלי שהיה ער לכך, הוא מפתיע את עצמו ברגשות שכבר שכח שקיימים ומגיע לקצה גבול היכולת כדי להשיג את המטרה שמאבדת את חשיבותה.
49. הקוראת המלכותית / אלן בנט
4*. ממתק בריטי משעשע המשתייך לז'אנר "ספרים לאוהבי ספרים". עם יד על הלב, יש בו לא מעט יוהרה מטעם אותה קבוצת איכות אליטיסטית-תרבותית הממקמת עצמה מעל חיי שעמום נטולי משמעות של אלה שלא בורכו באהבת הקריאה ומעמידה אותם במקומם (הנחות יותר, מן הסתם) אבל יש לי פריווילגיה של אחת שמעיזה לשייך את עצמה ל"אוהבי ספרות" אז בחרתי שלא להיעלב בשביל הצד השני. זאת לא "יצירת מופת של קומיות מזוקקת" כדברי התקצירן-המגזימן אבל הסיפור חמוד ומבדר, גם אם על חשבונם של אחרים.
50. הרוכבים - The Riders / טים ווינטון
4*. סקאלי הוא לוזר, ולא אחד כזה שקל להזדהות איתו. הוא חי באשליות, הוא מתפכח מהן ומייד מכניס את עצמו לאשליות חדשות. הוא הורה לא אחראי, הוא אובססיבי ואימפולסיבי ומסתבך כמעט בכל סיטואציה שהוא נקלע אליה (ולא, זה לא סיטקום...). טים ווינטון רוקם כאן סיפור עוצמתי ומורכב, והוא מאתגר את קוראי הכורסה הבורגנים לא פעם, כאילו להכעיס ולומר שכל-כך קל ליפול לתוך המשבצת ולשפוט את האנטי-גיבור בהתאם לנורמות המקובלות אבל תנסו רגע להבין, תנסו להתאמץ. הכתיבה מהפנטת ועשירה בדימויים, העלילה משלבת מציאות וחלומות, יש לא מעט שאלות ותהיות – חלקן לא נפתרות וחלקן נרמזות ברמזים כמעט בלתי מורגשים אז מי שמחפש קלוז'ר – צפויה לו אכזבה. ספר טוב מאוד. "הרחק, מחוץ ללחישת המקומות, הרחק מחללי המדבר האדום שבו נברא החום, רוח גדולה קמה ושוטפת את ארץ הסלעים והגבעות, ומכבידה על הערבה בנשימותיה היבשות. מעטות הן הצורות המעוגלות שהצליחו לשרוד כאן. האדמה הופשטה משכבותיה, עד לשילדה הסלעי, עד עצמות האבן הקדמוניות שלה, ההולכות ונשדפות אף הן בכוח הרוחות החזקות. אבקני פרחים, ארבה, זבובים, וחול אדום עפים באוויר הלוהט, מעל למישורים והוואדיות, מעל יישובים נידחים אל עבר לועו המנצנץ של הים. ולנוכח הערים, המגדלים, וצורותיהן השוממות של הדיונות, במגעה עם האוויר הצונן העולה מן הים, גוועת הרוח לאיטה ועוצרת את מרכבתה העמוסה לעייפה. הים נרעד ונעשה גלי לנוכח התמורה המתחוללת, ומעליו מתחילים לחוג ביליוני דברים זעירים, שנתלשו ממקומם והם עפים ומתערבלים ושוקעים ושבים וחגים מעליו."
51. השאלה / ג'יין אשר
4*. מה קורה לאישה שיום אחד בהיר מגלה שבעלה חיי חיים כפולים במשך עשרים שנה מתחת לאפה המפודר והמטופח? היא רוצה לנקום, היא שוקלת לסלוח, היא רוקמת מזימות, מתלבטת, מבררת וחוקרת. תוך כדי התהליך ורגע לפני השיחה המכרעת, בעלה נופל קורבן לתאונה קטלנית והקלפים נטרפים אבל האישה מוצאת פתרון יצירתי ומצמרר, לא לפני שהיא שואלת שאלה שאת התשובה עליה היא כבר יודעת מראש. ג'יין אשר כותבת בכישרון ומעבירה את הקורא במבוך המחשבות והמעשים של אישה נבגדת באמינות מעוררת הערצה.
52. השמכאן - הספריה החדשה #1999 [16] / גי דה מופסן
53. השעיר לעזאזל / יאן לובל מוארשה / לואיזה רינזר
3*. מהוסס ומאופק, מנסה לגעת ומתרחק, לא מחדש דבר. הנובלה הראשונה מוקצנת מבחינת האסונות הלא מוסברים, ובעצם לסופרת אין עניין להסביר רצח או התאבדות או מה שביניהם, אבל הפואנטה מודגשת ומפורשת יתר על המידה, ללא שום צורך ועל חשבון הדמויות, וכאן החיסרון המשמעותי של הסיפור. הנובלה השנייה יותר תמציתית וזה לא לטובתה כי הדמויות שטוחות מדי, והסוף מקומט בחיפזון.
54. הת'ר, הטוטאליות - הסדרה הקטנה # / מתיו ויינר
3*. אבא, אמא, ילדה, כסף, אומללות, יותר כסף, יותר אומללות, חרדה, איימה, אסון. דווקא היעדר עלילה רגילה שכוללת דיאלוגים, זחילה איטית על פני שנים ותיאור מדוקדק של צבעי עניבות, טעמי ארוחות וגווני ריחות, בכלל לא מפריע. להפך. זהו סוג של תמליל קולות פנימיים או מחשבות מוקלטות של ארבעה אנשים. ואפילו אפשר להאמין שיש משפחות כאלה. ועדיין, המכלול של הסיפור הוא לעוס מדי, צפוי מדי (חוץ מהסוף) ודקלומי מדי. איכשהו הרצון של הסופר להדגיש את הריקנות של עשירי מנהטן חצה את גבול הטעם הטוב (ולא שיש לי סנטימנטים לעשירי מנהטן ש"חיים באשליה צדקנית שכל מה שיש להם באמת מגיע להם"), ובגדול הרעיון של "אל תסתכל בקנקן ושלא תחשוב שאתה באמת רוצה לדעת מה יש בתוכו" דורש טיפול עדין וכישרון גדול יותר ממה שמתיו ויינר מפגין כאן. בקיצור, לא רע אבל גם לא ממש טוב.
55. התקלה - סיפור שעודנו אפשרי / פרידריך דירנמאט
4*. אלגוריה חברתית על עיוותי צדק ועוולות הצדקנות. בהחלט סיפור שעודנו אפשרי, מתוך אותם סיפורים אנושיים שנולדים וצומחים "... כאשר מתוך פרצוף יומיומי מביטה האנושות, מזל ביש מתרחב ללא כוונה לכללי, משפט וצדק מתגלים לעין, אולי גם החסד, שנתפס באקראי, משתקף במונוקל של שיכור."
56. זכרון ארוך / פרד ד'אגיאר
4*. עבד זקן בעל זיכרון ארוך מן הזמן ומצפון מגואל בדם, מגיש פיסת היסטוריה על העבדות והדילמות שהיא מביאה איתה, בין היתר – האם לשרוד או למרוד. הצייתנות המושכלת של העבד הקשיש נושאת פרי והוא זוכה ליחס של כבוד ונהנה מ"זכויות יתר" בגבולות המותר עבור עבד נטול זכויות בסיסיות. את חוכמת החיים הזאת הוא מנסה להעביר אל בנו הנמהר והמתמרד, וכאשר הדיבורים לא מועילים – כל מה שנותר לו, לקשיש – זה להציל את בנו בדרך שנראית לו הנכונה ביותר, ועל תוצאותיה הוא מתייסר קשות ולא בכדי. ספר בעל ערך מוסף ביקר בזכות ההצגה המאוזנת של דילמת העבדות, בעיקר מן הפן של המעביד שהיה נתון באזיקים של לחץ חברתי וכלכלי, אמונות נוצריות מוטות וסכנת חרם ונידוי, ולא היה חופשי לנקוט עמדה מוסרית כאות נפשו.
57. חומצה גופריתנית / אמלי נותומב
1*. תוכנית ראליטי בשם "ריכוז" משתלטת על מסכי הטלוויזיה אך אין זה משחק: כולם ימותו במהלך התוכנית אבל לא לפני שירעבו, יושפלו, יוכו ויועבדו עד אובדן חושים. פוליטיקאים ועיתונאים זועקים כותרות על שפל המדרגה של מארגני התוכנית, רק שהרייטינג לא מפסיק לעלות, ויחד איתו – הצביעות גם היא מרקיעה שחקים. בחורה אחת מתוך קורבנות המחנה מייצגת את מריה הקדושה, הלחי השנייה, ישו המושיע, אימא תרזה, שליחת מלאכי אלוהים עלי אדמות או u name it, מתמרנת את מהלכיה בדרך מסוימת שמובילה למהפך. בום? לא, אין בום. נשמע חומר לא רע ביד היוצר, ובטח בידיה של היוצרת המוכשרת והמשוגעת אמלי נותומב שכידוע אין לה אלוהים. בפועל, הספר עבש יותר מחתיכת לחם עבשה שמקבלים האסירים המורעבים בתור ארוחה, נדוש, קלישאתי, מעצבן, ובעיקר – שטחי, חובבני ומלא פאתוס. מאכזב בטירוף. 15 שקל בסיפור חוזר ברגע של חולשה.
58. חזיונות שווא - ספריה לעם # / ברנלף
3*. הייתי אמורה להפנים יותר, להזדהות יותר, לדמיין את עצמי או אדם אהוב במצב שבו המוח מתקפל לתוך עצמו והגוף קורס פנימה ומאבד אחיזה במציאות. במחצית הראשונה של הספר התרגשתי יותר, במחצית השנייה כבר לא היה לי אכפת, בדיוק כמו לאיש ההוא שהולך ומאבד את עצמו. מי שסובל הם האנשים שאוהבים אותו, אותם זה מפרק לראות אותו ככה: נושר מהחיים כמו עלה יבש, מחליק במדרון של שיטיון, רק שהעלילה הלכה לכיוון אחר, האישה נמוגה יחד עם הדמעות והצער שלה, ומה שנשאר זה רק הבלבול, שאכן מתואר בצורה אמינה אבל איבד אותי בדרך...לא חייבים.
59. חיות / ג'ויס קרול אוטס
4*. נובלה גותית אפלה ששואבת לתוכה כמו לתוך ביצה טובענית. סטודנטיות בנות 20 נופלות כנר כבוי ואומלל לרגליו של הפרופסור אנדרה הארו ואישתו הפסלת דורקס. אני מאמין של דורקס – "אנחנו חיות וזאת הנחמה שלנו" – מתגלה במלוא האיימה בעמודים ספורים, ויחד עם האני מאמין של בעלה הפרופסור – "קילוח הדם הוא שירה. לכו על וריד הצוואר" – מתקבלת תמונה מצמררת על אובססיות חולניות שעטופות בתרבות, שירה ואמנות – נושא לא חדש כמובן אבל מוגש כאן בצורה מרתקת ותמציתית. מי צריך את דונה טארט?
60. חיי הנצח של הכוכבים / ג'וזף קרטס
3*. הרקע ההיסטורי לסיפור היה לי חדש ומרתק – דיכוי המרד ההונגרי. 1956. הסיפור עצמו – פחות. משפחה יהודית בהונגריה, אבא, אימא, דוד ודודה, שני ילדים: הקטן – בן 9.8, הגדול – בן 13.7. כבר בתחילת הסיפור הגירוש עומד באוויר, האחים מתרוצצים ברחובות ופוגשים את המוות פנים מול פנים, ולאורך כל הדרך האח הגדול מרביץ את תורתו – ויש להודות שהבחור מעצבן ברמות – באח הקטן. אטילה, הבן הגדול, נקרא על שמו של המלך האגדי של האימפריה ההונית, והשם מחייב. הוא מתנהג לאחיו הקטן במעין סלחנות יהירה ומואיל בטובו להרצות לו על דברים שברומו של עולם ולגנוב לו את הילדות מתחת לאף. אטילה הוא ילד בכור טיפוסי שגדל כמה שנים בסביבה של מבוגרים ועף על עצמו בכל הזדמנות אפשרית. הסוף צפוי מראש. הוא אבסורדי אבל יש תחושה שהאבסורד היה חלק נכבד מהעלילה וכנראה גם הושחל בכוונה תחילה כאילו להגיד 'תראו איזה חיים מוזרים. איש עומד בפתח ביתו ומעשן סיגריה. שנייה אחרי זה הוא שוכב מת בתוך שלולית דם. היש דבר כזה - מוות מוצדק ומכובד? האם לא כל מוות בטרם עת הוא אבסורדי ומגוחך מיסודו?"
61. חיי לסריו איש טורמס - קורותיו ותלאותיו - קלאסי כיס # / אלמוני
5*. ספרון סאטירי ומבדר על חיי התלאות של לסריו המחפש לשרת אדונים שונים ומשונים ותוך כדי לומד ומשכלל את כישורי הערמומיות ואומנות הכזב. שפשפתי את עיניי לא פעם וסירבתי להאמין שהסיפור נכתב במחצית המאה ה- 16: הוא רענן, שנון וחד להפליא, וגם באחרית-דבר של טל ניצן מודגשים איכויותיו וחדשנותו יחסית לתקופה, ולמעשה הוא פורץ דרך לספרות "עממית" המשלבת גם ביקורת חברתית, בניגוד מוחלט לספרות האבירים המליצית של תקופת הרנסנס או כתבים כנסייתיים נוקשים ומטיפים. תענוג.
62. חכמת (חוכמת) המסכן - סיפור רע על החיים הקשים / פלאן אובריאן
3*. נראה שהומור עצמי הוא תנאי הכרחי לקבלה עצמית, וטוב עושה פלאן אובריאן ביצירת הפרודיה הזאת על אבותיו האיריים: דלפונים מרופטים בגילופין שמשלימים עם גורלם בכל מחיר ועושים תחרויות עוני ועליבות שאין לה תחתית כדי לשמר את כבודם ואת מורשתם כי ככה זה ושלא ינסו לשכנע אותם אחרת. הסיפור חביב ומשעשע, לפרקים הזוי ולפרקים משעמם. פיסת חיים שמרגישה אותנטית ברובה, מוקצנת במידה לצורך הדגשת פואנטה, ובסך הכל שווה קריאה. ואין כמו דוגמה להמחשה: "ילד!" אמר הזקן-הזה בנעימת נכאים. "חוששני שאינך מבין את הוויות העולם. נאמר בספרים הטובים המתארים את חייהם ועסקיהם של הדלפונים הגיילים, שרק באמצע הלילה באים שני גברים לביקור אם יש בידם בקבוק של חמש שמיניות והם מחפשים אשה. לכן עלינו לשבת פה עד שיבוא אמצע הלילה." "אבל הלילה הזה יהיה רטוב. השמים מלאים שם למעלה." "לא חשוב! אין טעם שננסה להימלט מן הגורל, ידידי ורעי הטוב!"
63. חמרה / חמי צמח
4*. הזיכרון של מרגיט נוטש אותה אבל יש כל-כך הרבה לספר - חיים שלמים של הישרדות ותקוות, סיפורי הנספים ואלה שניצלו, החלטות של רגע שמשנות גורלות, וגורל שלא ניתן לשינוי. המספר הכול-יודע הולך במבוך הזיכרון ומראות הילדות, בפרקים קצרים בין הווה לעבר, בין דמויות שונות, קושר לאט-לאט את הקצוות, בשפה שקטה ופיוטית, בהשלמה וללא שיפוטיות. ///"חמש שנים טייל מלאך המוות ברחבי אירופה וערף ראשי יהודים בכל אשר פנה ללא הבדל דת גזע ולאום והעיקר שיהיו יהודים. את הראשים כולם אסף לו בתרמילו האין סופי ושמר אותם למזכרת, כי הרי עשה מלאכה זו להתפאר וראוי כי ידאג להציגם לראווה על מנת שכל מלאכי המוות שיבואו אחריו יתלו את חולצתו עם המספר שישה מיליון גבוה על תקרת היכל התהילה של המוות."/// "רחובה הראשי של העיר זימן למרגיט זיכרונות רבים בכל אחד מצעדיה. אין ספור רגעיה בעיר המתרחבת נתפרו במחט הזמן, פיסה אל פיסה, לשמלת חייה שאותה לבשה בכל בוקר מחדש. זיכרונותיה הסתעפו והלכו, כמו הסמטאות המתפתלות בעליות מתונות מעורק החיים העירוני המרכזי."///
64. חרב הסרטן / הנק פרופר
2*. אישה צעירה בשם יאנה עוזבת את הולנד ונוסעת לחפש את עצמה בניו-יורק. היא משוטטת ברחובות, מתחככת עם אנשי בוהמה ואומנות, גרה בלופט מהודר של איזה מכר עשיר ורווק ומהרהרת באיזה משפט-שניים על פתיחת בוטיק לשוקולד. כל זה חולף ביעף ב- 15 עמודים מרווחים מאוד, ואז – בום! בכמה שורות אחרונות של הפרק הראשון מגיע הסרטן, תוך מישוש השד, בסיומו של עוד יום נטול עשייה. בפרק השני כבר נוחת על ראשינו בחור בשם ריק, ומסתבר שהוא בן זוגה של יאנה (שבפרק הראשון לא הראתה שום סימן לנוכחות בן זוג משמעותי בחייה אלא להפך). מהרגע הזה מתחילה התרוצצות ברחובות ניו-יורק (כי היא רוצה להראות לו) ובמסדרונות בית החולים (כי הוא טס במיוחד כדי לשנס מותניים), ואז – בום! הם מחליטים לחזור להולנד כי באמריקה הכול ביזנס נטול אמפתיה, אבל לא לפני שיאנה קופצת למדוד את השמלה המהממת של דונה קארן. הוא רוצה לקנות לה. היא לא מסכימה כי. לסיכום, הרבה יותר מדי שטוח, רדוד שמתיימר להיות עמוק, מלא באמירות שתמיד טוב להגיד במקומות הנכונים. נפרדנו במחצית אז 2 כוכבים, במקום בזבוז זמן מוחלט.
65. יבשת / ג'ים קרייס
3*. שבעה סיפורים: שבעה חטאים, צרות מוחין, קנאה ודעות קדומות. לא מחדש דבר, לא כתוב מספיק מעניין, לא משאיר מקום להרהורים. מסתבר שג'ים קרייס הוא סופר אנגלי עטור פרסים. מסתבר שגם רציתי לקרוא רומן שלו בשם "מתים". אז רציתי.
66. ילד יום א' / אינגמר ברגמן
4*.
67. יסתובב לו העולם הגדול - ספריה לעם #666 / קולום מק'קאן
3*. 11 שנים ו- 2 ספרים נוספים מפרידים בין "הצד האחר של האור" אשר נכתב ב- 1998 לבין הספר הזה (2009), ואם לסכם במילה אחת – אכזבה. התחושה הכללית היא שמק'קאן התאמץ יתר על המידה להיות ייחודי על חשבון העלילה. ניו-יורק של תחילת המאה ה- 20 ב"הצד האחר של האור" עמדה בגאווה באומללותה, כיווצה את הלב וריגשה עד דמעות. ניו-יורק של שנות ה- 70, עמוסה לעייפה בשכונות עוני, זונות ועליבות לצד גורדי שחקים וקפיטליזם חזירי שכולם כל-כך אוהבים לשנוא, לא העפילה לגבהים ספרותיים ועלילתיים של הספר הראשון, לא ריגשה ולא הפעימה. גם ההולך על החבל שנמתח בין שני המגדלים ז"ל, לא הצליח לגשר בצורה משכנעת בין כל שלל הקולות והדמויות שצצו והתחלפו, והרגיש תלוש ולא קשור (תרתי-משמע). לסיכום, פג הקסם. חבל.
68. יער / מעין רוגל
5*. ההגדרה על הכריכה האחורית – מעשייה אפלה למבוגרים. ההגדרה של הסופרת: "מעשיה על הסיפורים המשפחתיים שאף אחד לא סיפר לנו אבל עדיין יש להם את הכוח עלינו, וגם איכשהו נדמה שתמיד ידענו אותם. זה סיפור על ילדים יחידים, ועל התאווה שביער, ועל הכח שבקשר בין הורים לילדים שלהם." // שתי ההגדרות האלה ממצות למעשה את רוב המלל המאופק שניתן לכתוב על הספר הנפלא הזה. אבל יש גם לא מעט תוכן מחשבתי ועומס רגשי שמציף אותך בזמן הקריאה – ואותם כל אחד מוזמן לחוות בעצמו. זה ספר קסום וכתוב בכישרון גדול, גם העיצוב והעריכה – ללא רבב. יישר כוח למעין רוגל שלגמרי משאירה טעם של עוד.
69. ירח זאב מלא / לינקולן צ'יילד
4*. שילוב של אגדה על אנשי זאב ושאר ירקות ואמונות טפלות לבין מדע וטירוף אנושי. קיים גם מתח במידה סבירה אבל מתח הוא לא העיקר בסיפור הזה אלא יצרים וגאווה, וגם, כמו בספרים רבים אחרים, חוסר יכולת לעצור בזמן (ואם יש יכולת לעצור בזמן אז ברוב המקרים אין דרמה כך שזה לא משהו ששווה להתלונן עליו). את "סערה במעמקים" אהבתי יותר אבל גם הספר הזה לא רע בכלל וכתוב בצורה משכנעת, ללא דביקות או פתטיות.
70. לדבר לעצמנו / אנדרס נאומן
2*. פטפטת מיותרת ומעצבנת, ניסיון קלוש, מניפולטיבי ולא משכנע להרכיב סיפור פרידה דרמטי בין אב המשפחה שגוסס מסרטן לבין בנו ואישתו שבמקביל גם מכניסה את עצמה לפרשת אהבהבים בעלת מרכיבים הזויים ומעוררי בחילה. ננטש במחצית. ספר מרגיז.
71. להבעיר מדורה (פעמיים) / ג'ק לונדון
3*. "סיפור על דמות ועל שלג", כהגדרת התקציר. לא פחות וגם לא יותר. לא ברור איך הוא זכה בכל הסופרלטיבים המהללים. אדם הינו יהיר מנעוריו, ויהירותו מוטחת בקיר המציאות כשכבר מאוחר מדי ואין דרך לתקן את הנזק. אין כאן שום בשורה, וגם לא ייחודיות – לא בכתיבה, לא במסר. 2 סיפורים פושרים, וזאת למרות הקור של מינוס 50 מעלות.
72. ליצני החצר (2017) / אביגדור דגן
4. ארבעה גברים שורדים את זוועות השואה בזכות ליצנות נלעגת ומופעי בידור תמורת כמה פירורים עודפים של לחם. תקופת הגיהינום, עד כמה שהיא קשה ולא אנושית, אינה מסובכת כמו החיים שאחרי, ועל כך רוב הסיפור, וגם על השאלות ללא תשובות ברורות: האם נקמה תעניק מנוחה ונחלה ואיפה אלוהים אז והיום. ספר טוב, עצוב ומעורר מחשבה.
73. למות פעמיים / רוברט ב. פארקר
3*. לא הכרתי את הבלשית סאני רנדל, ומסתבר שהיא בחורה לעניין. לא יהיה מוגזם לטעון שרק בזכותה הספר ראוי לקריאה כי הפרשה הנחקרת ממש מגוחכת ומצוצה מהאצבע, וגם המתח שואף לאפס. לסאני רנדל יש מספיק ביצים לחקור תיקים שנסגרו מחוסר עניין (ובצדק), ובמקביל לטפל בכלבה רוזי; באליזבת - אחותה הגדולה, הסתומה והלא מתפקדת, וגם בחברתה הפסיכותרפיסטית – הסנדלרית שהולכת יחפה, לאיבוד, וזקוקה לשלל עצות על רקע משקה חריף כזה או אחר בפאב כזה או אחר. סאני רנדל היא עקשנית שאין לתאר, או כמו שאומר הגרוש האגדי שלה – "דבקה בחקירת מקרה עד שצירי דלתות הגיהינום מתחילים לקפוא". שמחתי להכיר אותה אבל לא מספיק בשביל להמשיך את הרומן עם רוברט ב' פארקר.
74. מולאטית ושמה בדידות / אנדרה שוורץ-בארט
4*. "אם את יודעת שהחץ לא יחטיא אותך, הבליטי את בטנך כדי שיפגע בך ישירות" – לא עוד סיפור מסיפורי עבדות המוכרים, יש כאן עלילה אותנטית על רקע מקרה אמתי של מולאטית שהפכה לסמל עבור רבים אך מבלי להתכוון לכך, לתכנן מרד או להיות גיבורה. מעבר לערכו ההיסטורי, יש כאן סיפור על תת-קבוצה של מולאטים ש"נפלו בין הכיסאות" ונענשו פעמיים: הם לא התקבלו בקרב העבדים השחורים ונדחו על הסף על-ידי הלבנים, רובם נולדו בעקבות אונס נערות שחורות המובלות כצאן לטבח באניות משא מאפריקה והופרדו מאימהותיהם מייד אחרי הלידה.
75. מועדון מוסקבה / ג'וזף פיינדר
3*. בזמנו עפתי על "המוח הקטלני" של פיינדר, ספרו השני במספר, וזאת כנראה הסיבה שכנגד כל הסיכויים אשכרה קראתי ספר בן 464 עמודים, בזמן שיכולתי לקרוא 3 ספרים עבים פחות ומהנים יותר (או שלא). הספר הזה הוא הראשון שלו, והבוסר מורגש בו היטב. אין הרבה מה לומר: דוהרים, בורחים, רודפים והורגים. מזימות, ריגול, ריגול כפול, ריגול נגדי וחזיתי. אם לסכם, אז כנראה שפיינדר הוא הסופר הטוב ביותר בקרב בוגרי המחקר הרוסי בהרווארד, אבל בינוני עד בינוני מינוס בקרב הסופרים בתת-ז'אנר של רומן פוליטי רוסי, לפחות בהשוואה ל- "פארק גורקי" של סמית או ל- "ארכנגלסק" של האריס.
76. מות אכילס - תיבת פנדורין #4 / בוריס אקונין
4*. פנדורין, גבר-גבר, כבר בן 26, יפה מתמיד. חוזר מיפן, מביא איתו מטען מכובד של אקססוריז המיועדים למגוון שימושים הרפתקניים שלא יאחרו להגיע, מוח מבריק אחד ושק של כישורים חדשים בלחימה עתיקה. אין על הבחור הזה, פשוט אין. אפילו לא היה אכפת לי מכל הבלבלה המטורפת שמר אקונין, שיהיה בריא, עשה עם השמות – רק פנדורין והיפני שלו לבדם גונבים את כל ההצגה. כל היתר – זניח.
77. מותו של בנימין / דניאל כהן-שגיא
4*. ספר קודר ותבוסתני שלא היה אמור להרשים אותי אבל איכשהו נשאבתי לתוך הסיפור, גם בזכות העברית האיכותית המערסלת שכה נדיר לפגוש בספרים חדשים. בנימין ומיכאל – שני אחים, האישה מקנדה, ההורים, השכנים וישראל של שנות השישים והשבעים. הרבה משקעים ועלבונות הדדיים, התעללות בבעלי חיים ואומללות כללית שכל אחד מנסה לדכא אבל היא מתפרצת שוב ושוב מכל סדק אפשרי. אנשים מתוסכלים שאולי היו יכולים להגיע למקומות טובים יותר אבל כוחם לא עמד להם וגם היה את מי להאשים, וכך הם הלכו ונבלו תחת כובד החרטה והזיכרונות, עד שהמוות התערב וחישב את מסלולם מחדש. האמנם?
78. מיזרי / סטיבן קינג
2*. הוא פצוע. היא חוטפת אותו ויש לה שלל עינויים בשבילו עד שהוא יכתוב לה את הספר שהיא רוצה. מן הסתם הוא ייצא מזה בסוף אבל לא נשארתי לגלות כיצד. מתיש ומייגע וכאילו שחסר פסיכופתיות גם ככה וצריך את סטיבן קינג כדי לחדש בנושא.
79. מישוריה - סיפור מעשה שרבים ממדיו / אדווין אבוט
4*. סיפור פנטזיה מתמטי תוצרת אנגליה של 1884. המספר הוא הארי, תושב מישוריה שגילה את קיומו של ממד נוסף (שלישי), ובעקבות הגילוי המרעיש חייו השתנו מזיוות לזווית. הסיפור הוא מן הסתם אלגוריה על החברה הנוקשה שלא מוכנה לקבל שום חידוש או תגלית שלא עולים בקנה אחד עם האמונה הרווחת והמקובלת, על דרכי דיכוי של אנשים (צורות) נחותים / חריגים שלא תורמים לכלל, ועל פוליטיקה כללית של משוכללים ומשודרגים שזכו להון ושלטון ולא יהיו מוכנים לוותר על זכויות היתר בשום מקרה. רעיון יפה ומקורי אבל מתיש לקראת הסוף.
80. מצוקות נעורים / דנילו קיש
4*. רסיסי זיכרונות של הסופר בתור בן לאב יהודי שנאלץ לשרת איכרים תמורת אוכל וללכת בין הטיפות כדי לשרוד: חוויות ילדות שאיכשהו מצליחה להחזיק מעמד ולא להתפוגג תחת משא התקופה, וגם לספר סיפור מורכב בין השורות. ספר ראשון בטרילוגיה. משאיר טעם של עוד.


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ