ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.286
57% בנים
4 בנים   3 בנות
גיל ממוצע:46
657 התעניינו בספר

תקציר הספר
שאול, גיבור הספר השמש השחורה הוא גבר מבוגר, מכובד למראה. למרות ההוכחות החותכות שמספקים בני משפחתו, חבריו ואמצעי התקשורת, המעידות שגדעון, חבר ילדותו, נהרג בפיגוע התאבדות, שאול בטוח שגדעון חי וקיים, מסתתר היכן שהוא. הוא אינו מאמין גם לאשתו, מירה, ולאשתו של גדעון, סטלה, שהיתה פעם אהובתו הבלתי מושגת.
הימים הם ימי הפיגועים הקשים של האינתיפאדה השנייה, ושאול משוטט בתל אביב הדואבת, מחפש אחר חברו ומפליג בזיכרונות מימי נעוריו, עת היה עולה חדש שזה עתה הגיע מפולין לעיר העברית הראשונה.

אהרון אפלפלד: שוב מראה לנו אמנון רובינשטיין את יכולתו הרבה להעמיד סולם סיפורי שבסיסו מוצב במציאות וראשו בעולם הדמיון... הממש והבדיה ארוגים זה בזה בלא הפרזה, בזרימה נכונה ובדיוק לשוני, ושוב, הוא קונה את לבנו בקולו האמין.

יוכי ברנדס: יצירתו של אמנון רובינשטיין מעוררת השתאות. מתקיימת בה מורכבות מופלאה, כמעט בלתי אפשרית, בין פשטות סגנונית - לעומק רעיוני, בין אהבת אדם - לביקורת חברתית, בין אמפתיה מלאת רגש - להומור שוצף ומושחז. ספריו נקראים בקלות ובהנאה, בנשימה אחת, אך כשמסיימים אותם ולא חדלים לחשוב עליהם, מבינים שמאחורי הכתיבה הפשוטה והמינימלית הזו מסתתר לו עושר גדול.

זיוה שמיר: ספרו החדש, המעניין ורב התובנות של אמנון רובינשטיין הוא כעין המחשה והמחזה של המסה המכוננת שלו "עלייתו ושקיעתו של הצבר המיתולוגי" (1977). בספר נשזרים גורלותיהם של טיפוסים שונים משנותיה הראשונות של המדינה, וניכּר בו הפער בין הרצוי למצוי, בין הקנקן ובין תוכו. אף ניכּרת בו דאגה כנה ונכמרת לעתידם של הדורות הבאים. בנוסח סיפורי המינגווי, רובינשטיין נוקט כאן סגנון מאופק וחסכוני – "סגנון של קצה הקרחון" – שלפיו רוב הסיפור אינו נגלה לעין ממבט ראשון, אלא נבנה בדמיונו של הקורא.

לא רק גיבורי הנובלה השמש השחורה משתמשים בהכחשה. כולנו השתמשנו במנגנון זה במהלך האינתיפאדה השנייה כדי לחיות חיים רגילים במדינת ישראל בזמן שברחובות, באוטובוסים ובקניונים שלנו התרחשו פיגועי תופת. אולי אין אנו יכולים להסתכל ישירות על השמש, כי זו תסנוור אותנו ותשרוף את עינינו אך אפשר להסתכל על השמש השחורה מבעד למיסוך – אומנותי, דתי או אחר - מבלי להיות מסונוורים, ולהבין כך את מהות השמש.
פרופסור מריו מיקולינסר (מתוך סוף הדבר לספר)

פרופסור אמנון רובינשטיין הוא משפטן, פובליציסט ופעיל פוליטי. היה שר החינוך בממשלת רבין השנייה. בשנת 2006 זכה בפרס ישראל למשפט. פירסם חמישה רומנים: השמיכה, כביש מספר חמש, הים שמעלינו, כניסה נפרדת ואהבות אסורות. השמש השחורה הוא ספר הפרוזה השישי פרי עטו.


©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ