מכאן ולא מכאן / עוזי זק

מכאן ולא מכאן

עוזי זק

From Here Yet Not From Here

יצא לאור ע"י הוצאת אפיק, בשנת 2012, מכיל 396 עמודים, ספרות » ספרות מקוריתספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.125
4 בנים   4 בנות
גיל ממוצע:48
1778 התעניינו בספר


תקציר הספר
במכאן ולא מכאן , ספרו המפתיע, המשעשע, והמזעזע, מושך המחבר עוזי זק, בתנופה את השטיח מתחת לכל מוסכמות היסוד של האתוס הישראלי הרשמי.

זהו סיפורו של ארי פלד, נער בן שש-עשרה, בשנת 1961, שחייו עוברים עליו בתל-אביב של מדינת ישראל בשנותיה הראשונות. לכאורה, הוא כולו "מכאן": תמצית המנטליות המקומית של התקופה. למעשה הוא גם "לא מכאן": תלוש, בן בלי בית - הקרקע נשמטת מתחת לרגליו,

הספר כתוב במסורת הסיפור המסופר על ידי נער תמים ונבון (כמו “האקלברי פין” של מארק טוויין, או “מוטל בן פייסי החזן” של שלום עליכם); מסורת רוויה בהומור חתרני, שכן עינו של הנער, ארי פלד, רואה צללים ושברים שהעין הבוגרת פוסחת עליהם. וארי משמיע את סיפורו כבדיחת גרדום מתמשכת.

הסיפור מועבר בניב קולח, מקורי, מבעבע, המערב עגה ישראלית מפולפלת עם נתחים עסיסיים של יידיש, משלב הומור וחרדה, נאיביות ותובנות מזעזעות. הוא מעלה זו לצד זו איזו תמימות צובטת לב, שפעם עוד גרה במקומותינו, ואנטומיה חסרת רחמים של העיוורון הקולקטיבי, שבין היתר אפשר את התמימות הזו.

“מכאן ולא מכאן” יעורר בוודאי תדהמה והתנגדות, לצד הזדהות ופרצי צחוק פרוע. חזקה על הקורא שלא ירפה מהספר עד שינחתו עליו כמהלומות קורנס פרקיו האחרונים.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

“אנחנו תל אביב סטנדרט. אבל דיזנגוף סטנדרט, לא ריינס סטנדרט. רחובות מקבילים, עולמות הפוכים. בדיזנגוף אתה מסתובב אייזן בטון ברחוב הראשי, מדרכות מלאות, עם הראש תמיד למעלה, שיראו אותך באור. בריינס אתה מזדחל לבד בחצי חושך, או עם בנות פרצוף צנע, בררה, מדוזות שמוכרחים להחביא מהחבר’ה. זאת תל אביב שלנו.”

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

עוזי זק - נולד וגדל בתל אביב, באזור חסמב"ה, גלידה מונטנה, גן החיות וחוף גורדון. הוא בוגר הפקולטה למשפטים באונ' העברית בירושלים, עורך דין; בהמשך דרכו המקצועית הוא הפך למנכ"ל ויו"ר בחברות ציבוריות ופרטיות, ישראליות וזרות. מכאן ולא מכאן הוא ספר הביכורים שלו.

התחילה לקרוא לפני 4 חודשים
למרות שליאון קלקל לו את הפגישות הקודמות עם רונית, ארי מנסה שוב את מזלו אתה.
התחיל לקרוא לפני 4 שנים ו-5 חודשים


התחיל לקרוא לפני 6 שנים ו-8 חודשים


עוזי זק (סופר על המוקד)
עוזי זק, שהספר “מכאן ולא מכאן” הוא לו בספר ביכורים, נולד וגדל בתל אביב, באזור חסמב”ה, גלידה מונטנה, גן חיות וחוף גורדון. זק למד בבתי ספר “הכרמל”, “לדוגמה”, תיכון עירוני ד’ והיה חניך ומדריך בצופים. בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, עורך דין, מנכ”ל ויו”... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת עוזי זק
שם הספר
ככה זה עובד
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של עוזי זק


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ