ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.5
1 בנים   1 בנות
גיל ממוצע:58
827 התעניינו בספר


תקציר הספר
שלושים שנה עברו מאז נכנס גנרל אלנבי כמשיח בשערי הארץ ועד שאחרון הנציבים העליונים הבריטים, סר אלן קנינגהם, עזב את הארץ. שלושים שנות מנדט שהתחילו בהצהרה של ממשלת הוד מלכותה - הצהרת בלפור - להקים בית לאומי ליהודים בארץ ישראל, והסתיימו במאבק אלים ורווי שנאה ותיעוב הדדי.

בספרו "המנדט ושברו" מתחקה חיים שנהב אחר השתלשלות האירועים ההיסטוריים בתקופה סוערת זו, בניסיון להבין כיצד שיתוף פעולה נלהב ואמיץ בין הממסד הציוני לממשלת בריטניה הפך להפרה בוטה של כתב המנדט והצהרת בלפור. אל תהייה זו מתלווה גם נקודת מבט משפטית הבוחנת הפרות אלו.

"ספר זה", כותב שנהב בהקדמה, "אינו מתיימר לתעד בפרוטרוט את תולדות המנדט אלא לספר על אנשים מסויימים שפעלו באותה תקופה, במיוחד לקראת סיום המנדט. אז כבר נואשו הצדדים המעורבים זה מזה. בין הבריטים היו שנפרדו באנחת רווחה מארץ הקודש ומיושביה שהשביעו אותם מרורים. בין היהודים היו שצפו בעצב בנציב העליון האחרון הנפרד לשלום מחלום שלא הוגשם, ואולי לא היה ניתן להגשימו מלכתחילה."

בכישרון כובש של מספר סיפורים, מתוך זווית ראיה מיוחדת במינה המפיחה חיים בסיפורים המכוננים של המיתולוגיה הישראלית, מצליח שנהב להחיות את תקופת המנדט באמצעות סיפורים אישיים השזורים זה בזה, ולקחת את הקורא למסע חוצה יבשות וזמנים.


רשימות קריאה בהן מופיע המנדט ושברו
הסטוריה בריטית | בנצי גורן בן מגבעתיים רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-7 חודשים


©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ