תקציר הספר
זהו הספר היחיד של ג'וזפה טומאזי די למפדוזה, אבל איזה ספר!
הברדלס הוא רומן היסטורי המתפרש על פני חמישים שנות היסטוריה בסיציליה, מנחיתתו של גריבלדי באי בדרך לאיחוד איטליה ב-1860 ועד 1910, ערב מלחמת העולם הראשונה. במרכז הספר עומדת דמותו המרתקת של דון פבריציו קורברה, נסיך סאלינה, אציל גאה, משועמם ורגיש, נציג מובהק של המחבר עצמו (שנשא בתארים דוכס פאלמה ונסיך למפדוזה), אם כי בדור הקודם לו. דרך עיניו אנו חוזים לא רק בנופים הים-תיכוניים המשכרים, אלא גם בשקיעתה הבלתי נמנעת של האריסטוקרטיה הסיציליאנית הישנה ואיתה סדר חברתי שלם, שנגזר עליו לפנות את מקומו למעמד הבינוני ולכוחות החדשים של איטליה המודרנית.
כתה היד של הספר הוגש לכמה הוצאות ספרים מובילות באיטליה וכולן דחו אותו. רק לאחר מות המחבר מסרה אותו אלמנתו לג'ורג'ו בסאני, מחבר הרומן גן פינצי קונטיני, שהיה עורך בהוצאת פלטרינלי, וזו פרסמה אותו ב- 1959. השאר הוא היסטוריה: למרות התקפות מימין ומשמאל, הברדלס היה ונשאר ספר אהוב על המוני קוראים, שנמכר בעותקים רבים באיטליה ובארצות רבות אחרות. ב-1963 הופק סרט על פי הרומן בבימויו של ליוצ'ינו ויסקונטי ובכיכובו של ברט לנקסטר.
התרגום העברי ראה אור לראשונה ב"ספריה לעם" בשנת 1961, וב-1994 הופיעה מהדורה מורחבת שכללה גם כמה סיפורים קצרים של למפדוזה. למהדורה הנוכחית נוספו עוד טקסטים מן העיזבון שנתגלו מאז.

ג'וזפה טומאזי די למפדוזה נולד בפלרמו שבסיציליה ב-1896 למשפחת אצילים עתיקה. לימודי המשפטים שלו נקטעו כשגויס לצבא איטליה במלחמת העולם הראשונה. הוא נפל בשבי האוסטרו-הונגרים אך הצליח לברוח ממחנה שבויים בהונגריה ולשוב רגלי למולדתו. בשנות העשרים פרסם כמה מאמרים. ב-1932 נשא לאישה את אלקזנדרה וולף פון שטומרזה, בת אצילים גרמנייה מלטביה, שעסקה בפסיכואנליזה.

לאחר מות אביו ב-1934 ירש את התואר נסיך למפדוזה (הוא נשא גם בתואר דוכס פאלמה). פלאצו למפדוזה, הארמון המשפחתי הישן שבפלרמו, נחרב בהפצצה של בעלות הברית ב-1943. ב-1946 מתה אמו, שהסתייגה תמיד משאיפותיו הספרותיות; למפדוזה חזר לפלרמו ובילה את שלושים השנים הבאות בקריאה, בהרהורים ובשיחות עם רעיו בבתי קפה. הוא מת ברומא ב-1957 ממחלת הסרטן. אחרי מותו פורסמו, בין השאר, הרצאותיו על סטנדאל, הסופר הנערץ עליו ביותר.

הברדלס, סיפורים מאת ג`וזפה טומאזי די למפדוזה בהוצאה מחודשת של עם עובד, תרגמו מאיטלקית: את "הברדלס" פנינה בת-שלה ואמציה פורת, את הסיפורים מרים שוסטרמן ואמציה פורת, את הנספח מיכל פלג ומשה רון, 329 עמודים.


רשימות קריאה בהן מופיע הברדלס - סיפורים - ספריה לעם #409
ספרים שאני רוצה לקרוא | פטרוזיליה בת 24 מנתניה רשימת הקריאה עודכנה לפני שלושה שבועות

רומנים היסטוריים על הכוונת | אנקה בת מקרית אתא רשימת הקריאה עודכנה לפני חודשיים

התחיל לקרוא לפני 8 שנים ו-3 חודשים
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ