תקציר הספר
פרסום ראשון בעברית של סופר צ´ילני שמת ב-2003 בגיל צעיר יחסית, ורבים רואים בו גדול סופרי דורו באמריקה הלטינית כולה. המספר, הדמות הראשית, הוא כומר, משורר ומבקר ספרותי, שבשכבו על ערש הדווי חולפים בתודעתו המאורעות החשובים בחייו. המאורעות האלה, בדרך זו או אחרת, כרוכים כולם בתקופה האפלה של שלטון פינושה בצ´ילה.

אף כי המספר שב וטוען כי אין לו דבר להצטדק עליו, סיפורו חושף באופן אירוני ופיוטי כאחד את הקשרים התת-קרקעיים, תרתי משמע, בין עולם הספרות והדעת ובין הברוטליות של העריצים והמענים.

"נהר מופלא של רגש, הרהור מזהיר, פנטזיה מרתקת – "נוקטורנו בצ'ילה" הוא הדבר האמיתי, והנדיר מכול: רומן בן-זמננו העתיד לתפוס מקום של קבע בספרות העולם".
(סוזן סונטאג)

רוברטו בולניו נולד בסנטיאגו, בירת צ'ילה, ב-1953. ב-1968 עקר עם משפחתו למקסיקו. עם בחירת איינדה לנשיא צ'ילה ב-1973 שב למולדתו, אך כעבור פחות מחודש תפסה החונטה הצבאית של הגנרל פינושה את השלטון. בולניו נעצר ונכלא בכלא קונספסיון הידוע לשמצה. לאחר שחרורו שב למקסיקו, משם עבר לפריז ולבסוף השתקע בקטלוניה.

שמו נתפרסם לראשונה ב-1990 עם הופעת הרומן שלו "הספרות הנאצית באמריקה", שעורר התרגשות רבה ברחבי העולם הדובר-ספרדית. רומן רחב-יריעה אחר, "הבלשים הפראיים", זיכה אותו בשניים מהפרסים הנחשבים ביותר בזירה ההיספאנית: פרס אֶרלְדֶה לשנת 1998 ופרס רוֹמוּלוֹ גַליֶגוֹס לשנת 1999.

רוברטו בולניו מת בברסלונה ב-2003, ממחלת כבד, והוא רק בן חמישים. הוא היתר אחריו יצירה נכבדה ומוערכת: תשעה רומנים, שני קובצי סיפורים וחמישה ספרי שירה.

נוקטורנו בצי`לה מאת רוברטו בולניו בהוצאת עם עובד, מספרדית: טל ניצן, עורכ/י הסדרה: נילי מירסקי, משה רון ותרזה בירון-פריד, עיצוב עטיפה: יהודה דרי, 147 עמודים.לקט ספרים מאת רוברטו בולניו
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של רוברטו בולניו


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ