ביקורת ספרותית על בלי לומר שלום מאת לינווד ברקלי
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 20 באוגוסט, 2015
ע"י cujo


כאשר לסופר רומן גארי נמאס מהאשמות המבקרים כי הוא סופר שוקע ושאנשים קונים את ספריו רק בזכות שמו הוא יצר את אמיל אזאר וכתב תחת שמו ארבע ספרים. וכך אותם מבקרים היללו את הסופר החדש אזאר בעודם קוטלים את הסופר המתיישן גארי.
לינווד ברקלי אינו הרלן קובן. בדקתי. ללינווד יש הרבה שיער בניגוד לקובן הקירח. אבל כיוון שמדובר בשני סופרי מתח לא אתפלא אם יום אחד ברקלי ימשוך את המסכה ויחשוף את קובן המסתתר מאחריה, אחרת אין דרך אחרת להסביר איך לינווד כתב ספר של קובן. יתכן שהוא עשה אצלו סדנת כתיבה או פשוט העריץ את כתיבתו ואולי השבלונה שמנחה את קובן היא מסמך נפוץ באינטרנט לכתיבת ספר מתח כמו אותו תסריט קבוע שגורם לכל הסרטים האמריקאים להראות אותו דבר.
יש פה משפחה בפרברים ותעלומה בת שנים שברעיון כמעט בלתי אפשרית.
יש פרולוג שכתוב אחרת משאר הספר. יש מספר בגוף ראשון ויש מקטעים ששייכים לגורם שלישי.
יש פושע שמסייע ומותח את גבולות הטוב והרע .
יש סוף מותח ופתרון שמותח את גבולות ההגיון.
אה ויש טוויסט נוסף בסוף.
קובן אחד לאחד. לינווד יצא סטודנט מצטיין.
אמנם סיימתי את הספר ב24 שעות וזה נדיר אצלי. תרמה לכך טיסת סיוט של 10 שעות מהונג קונג לארץ עם מסך אישי מקולקל , אור שלא עובד, הנוסע שלפני שחשב שזה יהיה נחמד לשכב עלי עם הכיסא שלו ובחור חרדי חביב שהתעקש שעלי להניח תפילין מכיוון שאנחנו כבר מאוד קרובים לאלוהים ומה אכפת ואולי בכל זאת ואין דבר כזה תקשורת ישירה ואלוהים ציווה להשתמש באביזרים.פעמים!. הייתי חייב לברוח.
אז הספר מקבל נקודות שהצליח למתוח אותי בצורה צפוייה וסיפק את הסחורה של ספר טיסה ואולי אפילו הייתי נותן ארבעה כוכבים אבל חם לי ולח ברמות ואני מצונן כבר שבוע ובואו נודה בעובדות – לינווד, שהגיבור שלו הוא מורה בתיכון, פשוט העתיק . לינווד הוא לא קובן – קובן כותב יותר טוב, יותר חלק. אני החלטתי כבר לפני זמן מה שאני מפסיק לקרוא את קובן בדיוק בגלל אותה שבלונה אז לדחוף לי אותו בעטיפה אחרת זו פשוט חוצפה.

למי שכן אהב את הספר, דעו שיצא שנה שעברה ספר שנקרא NO SAFE HOUSE שהוא סוג של המשך , 7 שנים אחרי לספר הזה. אם קוראים את התקציר זה נשמע פחות או יותר אותו דבר.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
cujo (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
אני מבטיח להשאיר חריץ פואנטה:) למרות שכאשר סופר מעצבן אותי ככה קשה לי לפתוח בפניו את הדלת שוב
פואנטה℗ (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
אל תאמר שלום לברקלי. בזמן שקובן ירד לאשפתות, ברקלי זינק עם "התאונה" ו- "אל תפנה את מבטך" הטובים ועם "טוב מראה עיניים" המצוין.
נסה אותם ואז נדבר.
אפרתי (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
קוג'ו, נראה לי שאנחנו מסכימים על הרבה יותר דברים. תגיד לספרנית שאם דופקים בדלת שלא תצמיד את עינה לעינית. ככה לימד אותי ריצ'ר.
חני (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
זה היה ספר נחמד בסך הכל לא יותר....וסיפורי טיסות ממש אפשר לכתוב מותחן בלהות פסיכולוגי. הסיטואציות במטוס בהחלט מראות לי סוג של מראה כמה אנחנו קשורים אחד בשני ותלויים ביכולת שלנו לכבד,לוותר במיוחד בתא צפוף כמו במטוס..ראיתי שלשום את "אבודים בטוקיו" הגודל של גורדי השחקים נראה בלתי נתפס,יום אחד תספר גם על הונג קונג...
cujo (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
יעל היי פייב!:)
cujo (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
אפרתי זה משמח אותי לשמוע - שלחתי את הספרנית ששמרה לי על הדלת, הביתה.
הנה סוףסוף מצאנו אחד שאנחנו מסכימים עליו: נסבו ROCKS .
yaelhar (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
איזה יופי! אני כל כך שמחה כשמישהו חושב כמוני... קראתי כמה מספריו של ברקלי, כולל הספר הזה, ונשארתי אדישה. גם אני חשדתי שהוא אחד מאלה ש"הופרדו בלידתם" מקובן המשמים. אני גם מסכימה שספריו מצויינים להסחת דעת, כאשר רק 2% מתאי המוח הם פעילים...
אפרתי (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
טוב, אני חוזרת בי מאיומי. אני לא יודעת מה ריצר הבטיח לך, אולי הוא הבטיח לשנינו אותו דבר, אז שנינו בצרות. אבל על קובן אני כועסת כי הוא הידרדר לגמרי. וברקלי? הוא הבחור הטוב של השכונה. נכון שניחשתי את הפתרון הרבה לפני הסוף (כי ברקלי תמיד מגלה כזה כאילו את הסוף, אבל בסוף הוא מביא עוד איזה טוויסט הכי סופי, זאת הנוסחה שלו), אבל רוב הזמן הלב שלי היה תקוע בגרון וזה אומר שהייתי במתח נורא. ומקובן נפרדתי סופית, אבל ברקלי, כל ספר שהוא יכתוב אני איתו. ואגב, רק אגב, קראתי נסבו חמישי. אח... טוב, גאון כבר אמרנו? עוד מעט תבוא ביקורת. (עוד מעט זה לא עוד שעה, זה בקרוב).
cujo (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
נצחיה באמת?! אין מצב
cujo (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
אפרתי בחייך זו בדיוק אותה נוסחה עד הטוויסט האחרון וכבר מאמצע הספר זה ברור איזו דמות תעשה מה.
הוא עיצבן אותי בא לי להוריד לו עוד כוכב.
ומה זה הנפגש בהמשך הזה - אם את מתכוונת לאיזו סמטה אפלה אז תדעי שהגבוהים שלי מאוד גבוהים כשאני נבהל.
אני משער שזה לא הזמן להזכיר שגם גם ריצר\ ציילד בחביבים שלי.
נצחיה (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
אני עם אפרתי.
ברקלי יותר טוב מקובן. אפילו שקובן יהודי וברקלי לא.
אפרתי (לפני 3 שנים ו-6 חודשים)
אני ברוגז איתך. למה העלבת את לינווד ברקלי חברי היקר. ברקלי הוא לא קובן. אין קשר. לשניהם יש נוסחה, אבל לא אותה נוסחה. טוב, נתראה בהמשך. כרגע אני כועסת מדי.
תן לו עוד כוכב, בחייך, מה הקמצנות הזאת.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ