ביקורת ספרותית על המגע מאת קולין מקאלוג
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 17 באפריל, 2015
ע"י פני


ה מ ג ע - קולין מקאלוג

"את חייבת לקרוא את הספר", אמרה לי חברתי. לא מזלזלים בהמלצה כזו. הולכים לספריה ושולפים את הספר מעל המדף. עד כאן – יופי.

ספר עבר כרס, בן 540 עמודים. ההתרחשות מתקיימת באוסטרליה לפני כמאה וחמישים שנה, בעת הבהלה לזהב בכל ארצות העולם שלא פסחה על אוסטרליה. לצערי, תוכן הספר בנאלי בהחלט, חציו לפחות. ציפיתי ליותר במחצית הראשונה של הספר. קראתי בסבלנות, אך לשווא. אמנם הסופרת כותבת יפה, הכתיבה זורמת, בונה את הדמויות תוך כדי תיאורים וגורמת לקורא להתחבר אליהם. מתאימה את שפת הדיבור לדמות, עד כדי ניבול פה וקללות מאישה אשר רמתה נמוכה וההיפך. אם הדמות היא נערה מחוננת, היא דואגת שכל נושא המועלה בנוכחותה, כמו הנדסה, גיאולוגיה, פסיכולוגיה, רפואה, ואפילו רפואה סינית, התשובה קולחת מפיה בקלות לתדהמת כל הנוכחים. הסופרת משתמשת בדימויים מוצלחים ביותר, כמו למשל: "היא כל כך שמנה, עד שעיניה הלכו ונעלמו בתוך פודינג בשר", או "...אולם זה היה מעטה חיצוני דק ביותר. מתחתיו התפשט רגש כנחשול אבק אחרי פיצוץ במחצבה של אבן גיר". למרות כל זאת, בסופו של דבר, מפרק לפרק עד כמעט מחצית הספר, הדמויות לא היו דינמיות במיוחד ולא התרחשו אירועים שגרמו למתח בעת הקריאה.
בשלב מסוים, בשליש הראשון של הספר, הסופרת זרעה "נבטים" על שעלול לקרות מאוחר יותר והקורא ציפה (אני בכל אופן) בקוצר רוח להגיע אליהם. הייתי בטוחה שהתפנית של הסיפור תהיה חדה. המתנתי לשינוי בסבלנות כשאני קוראת דף אחרי דף, אך, לצערי, הנבטים שלה לבלבו מאוחר מאוד (ברבע האחרון של הספר) מבלי שתשלח לנו רמזים נוספים מדי פעם. למעשה, ברמזיה הראשונים לא היה די. היא לא הכינה מספיק את הקורא לשינוי הדרמתי שעומד לקרות.
שני פרקים קראתי בשקיקה, עניין ומתח - "האסון" ואחריו "לידה ומוות" (מעמוד 329 עד 391) וכן את השליש האחרון של הספר שבו התחולל השינוי המצופה.

הסופרת עצמה כותבת בכישרון רב. הכתיבה שלה די נעימה. יחד עם זאת, לעיתים היא מעייפת את הקורא בגודש תיאורים, הסברים גיאולוגיים ארוכים למדי וכניסה לפוליטיקה של התקופה, אך מוכיחה בזאת ידע בתחומים רבים. להזכיר לכם את ספרה "ציפורים מתות בסתר" שיצא לאור בשנת 1977 והפך לרב מכר.

הסופרת נפטרה בתחילת שנה זו והיא בת 77. הוציאה לאור שלושה ספרים: האזרח הראשון ברומא, שירתה של טרויה וציפורים מתות בסתר.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חני (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
מכירה רק את ציפורים מתות בסתר.4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ