ביקורת ספרותית על האמת השלישית - סדרת המלחמה הקרה #3 מאת מיכאל בר-זהר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 10 באפריל, 2014
ע"י גל פרל פינקל


"אני רוצה שתמצא מי רצח את פונמארב, ואני מוכן לתת לך שבוע לשם כך. ממשלת ארצות-הברית תעמוד מאחוריך, כל אנשינו, על מוסדותינו, כל רשת המשטרה והאף.בי.איי יעמדו לרשותך. אני לא רוצה להישמע דרמטי, אבל עתידה של ארצות-הברית ופני העולם תלויים במידה רבה בשליחות הזאת." (עמוד 48)

הספר "האמת השלישית" מאת ד"ר מיכאל בר-זהר עוסק בתקופת השיא של המלחמה הקרה. 25 באוגוסט 1971, 3:47 לפנות בוקר. גופתו של שר החוץ הסובייטי, ארקדי פונמארב מתגלה במעמקי תהום ליד כביש סואן בפרוורי ניו יורק. בנתיחה לאחר המוות נתברר כי שר החוץ נרצח בשני כדורי רובה. גורמים קיצוניים בצמרת הסובייטית דורשים נקיטת צעדים מרחיקי לכת נגד "חבורת המרצחים החורשת מזימות ארסיות בוושינגטון." (עמוד 10) הקרמלין נוקט בקו נוקשה ומטיל את האשמה על ארצות-הברית: "מזימה אימפריאליסטית שפלה." (עמוד 9)

משבר בין-לאומי פורץ והצבא האדום נכנס למצב כוננות וסכנת מלחמה מרחפת באוויר. בכדי להימנע ממלחמה כוללת יש למצוא במהרה את המתנקש. הרולד "הל" ריצ'רדס, ראש סוכנות הביון המרכזית של ארצות-הברית, מזעיק באישון לילה את ג'ף סונדרס הכוכב העולה של הסוכנות. סונדרס הוא הגיבור הקלאסי של ספרים מעין זה ואינו שונה במהותו מג'ק ראיין גיבורו הקבוע של טום קלנסי (אף כי לזכותו של בר-זהר יאמר כי כתב אודות סונדרס הרבה לפני קלנסי). "מאז הצטרף למכונת הביון האמריקנית האדירה, לאחר שחרורו מחיל הנחתים, ה"מארינס", הלכו ההצלחות ושיטחו עצמן לרגליו, בזו אחר זו." (עמוד 67) הוכיח את עצמו סונדרס כאיש ביון ומבצעים חשאיים קשוח וישר, שלו מוח אנליטי חריף עד כי: "בנובמבר 1963, כשנרצח הנשיא קנדי, הושאל סונדרס לשירות החשאי בתפקיד חוקר מיוחד." (עמוד 68)

ראש הסי.איי.איי דורש מסונדרס לפענח את הפשע ולגלות מי רצח את שר החוץ תוך שבוע. במסע דילוגים מטורף בן שבוע ימים ברחבי אמריקה, אוסטריה, גרמניה, צרפת, וישראל מנסה סונדרס לפענח את התעלומה, ועד מהרה שוקע עד הצוואר בפרשיה סבוכה ששורשיה במחנה הריכוז דכאו ובימי מלחמת העולם השנייה ובכתב יד מסתורי שבכוחם לערער את שלום העולם החופשי. עלילת הספר קולחת וקראתי אותו בנשימה עצורה.

ד"ר מיכאל בר-זהר שירת בצה"ל בחיל המודיעין ובצנחנים. הוא שימש כח"כ מטעם המערך וחיבר ספרים רבים בנושאי ביטחון והיסטוריה פוליטית, בהם הביוגרפיות של דוד בן-גוריון ושמעון פרס, ומכאן בקיאותו בנבכי העולם החשאי. הוא גם מחברם של ספרי מתח ורומנים רבים. בשנת 2011 זכה בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. ספר זה מומלץ בחום!!!

"האמת השלישית" מאת מיכאל בר-זהר,
יצא במקור בעברית בשנת 1972
ובמהדורה מחודשת בהוצאת ידיעות ספרים,
בשנת 2014,
מכיל 262 עמודים.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ