ביקורת ספרותית על המורה לאנגלית - כתר מתח # מאת יפתח רייכר-עתיר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 5 בינואר, 2014
ע"י גל פרל פינקל


"יש משהו משכר בעבודה שלנו: פתאום מותר לשקר, ואפשר להתחזות, והכול באישור המדינה. הלוחם מבצע פשעים ברישיון. הוא גונב, ולפעמים גם הורג, ובמקום לשבת בבית סוהר הוא מקבל צל"ש" (עמוד 39).

הספר "המורה לאנגלית" (הוצאת כתר, 2013), מאת תא"ל במיל' יפתח רייכר-עתיר, מספר את סיפורה של רחל, לוחמת מוסד באגף קיסריה לפעולות מיוחדות בעברה, הנעלמת לפתע ללא עקבות. החשש הינו כי שבה לארץ היעד בה פעלה במסווה של מורה לאנגלית (ומכאן שם הספר). ראשי קהיליית הביטחון נכנסים לפעולה: אחרי שנים שפעלה במסווה במדינות אויב, הנזק שהיא עלולה לגרום למדינת ישראל הוא אדיר. אהוד, אשר שימש כמפעיל שלה בשנות פעילותה בארץ היעד, נקרא מיד מפרישה. הוא ומפקד יחידת קיסריה לשעבר, יעקב "ג'ו" פלד, רב מרגלים אגדי, בוחנים את אשר אירע בשנות פעילותה בארץ היעד. הקוראים צועדים בעקבות אהוד בנבכי עברה המבצעי של רחל, רייצ'ל בשמה הבדוי, בארץ היעד (אשר אותה כאמור, לא אישרה ועדת השרים לענייני צנזורה לחשוף, אף כי קל לזהותה). אהוד, אשר היה מאוהב בה בסתר כל השנים, פורש בפני מפקדו את עלילת חייה בתקווה למצוא קצה חוט שיוביל אליה.

סיפורו חושף פעולות עוצרות נשימה דוגמת פעולות לאיסוף מודיעין תוך סיכון עצמי רב, ופעולות חיסול נועזות. באחת מהן נלוות רחל ללוחם נוסף, סטפן שמו, למבצע מסוכן לחיסול רב מחבלים אכזרי: "כמה שעות לאחר מכן היא עדיין הייתה המומה מהירי בתוך המעלית ושקיעה כולה בפעולות המהירות שהיה עליהם לבצע. הכול קרה כפי שתכננו, חוץ מהחלק של המאבטח, הוא נצמד אליה מאחור בחוזקה וחיבק אותה בשתי ידיו כמו ילד אובד במקום להושיט את ידו לאקדחו. סטפן, שירה במנהיג המחבלים, צעד לתוך המעלית כאילו הוא מצטרף לנסיעה , ולפני שרייצ'ל הבינה מה הוא מתכוון לעשות הצמיד את קצהו של משתיק הקול אל בין עיניו של המאבטח וירה כדור אחד. הם יצאו מהמעלית לפני שהדלתות נסגרו והגיעו לחדר שלהם בלי שאיש יראה אותם. סטפן אמר שאין זמן אבל חיכה דקה עד שרייצ'ל החליפה את מכנסיה, שנרטבו. הוא לא כתב את זה בדוח שלו, ואהוד, שתחקר אותה לאט-לאט ושמע ממנה את כל הפרטים כולם, לא גילה את זה לאיש. הרכב שחיכה להם מאחורי המלון לקח אותם ליאכטה, שהייתה מוכנה להפלגה" (עמוד 92).

לא מעט ספרי ריגול נכתבו בישראל. המוסד ושאר קהיליית המודיעין מושכים סופרים רבים לתחום וגם כמה לשעברים. לדעתי הטוב שבסופרים בתחום הינו מישקה בן-דוד, בעברו איש המוסד, שספרו "דואט בביירות" הינו בעיני ספר משובח המתאר היטב את עולם הביון הישראלי על שלל זוויותיו וגווניו. "המורה לאנגלית" מצטרף למועדון ספרי הריגול הטובים (שבעיני חברים בו גם ספריהם של מישקה בן דוד, אורי אדלמן וחגי טיומקין). בראיון עימו אמר המחבר כי הוא "מבטיח לך שהלוחמים שמסוגלים לבצע את המשימות במדינות היעד, הם כמעט רק אלה שמבצעים אותן. אלו אנשים ללא תחליף. הם פועלים כשהם לבד באמת" (מתוך הכתבה "סופר צללים" מאת רונן ברגמן, ידיעות אחרונות מוסף "שבע ימים", ‏ 20.12.2013, עמוד 40).

הקריאה בספר מבהירה מסר זה היטב, ופורשת בפני הקורא את מערכת האילוצים, הלחצים, המתח, הדרישות המבצעיות והווי החיים של מי שפועל בזהות בדויה בארץ יעד. הספר כתוב טוב והסיפור, שקולח בסך הכל, מזכיר יותר את ספריו של ג'ון לה-קארה (גדול המאסטרים של ספרות הריגול) בקצב ובדרך ההתבוננות והתיאור שלו מאשר את ג'יימס בונד. בגב הספר נכתב כי "יפתח רייכר-עתיר גדל בקיבוץ שובל ושירת שנים רבות בצנחנים ובחיל המודיעין בתפקידים בכירים. המורה לאנגלית הוא ספרו השלישי." ניכר כי הכותב בקי בתחום "דרך הרגליים". ספר מתח מומלץ בחום.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ