ביקורת ספרותית על אפי בריסט - ספריה לעם #278 מאת תיאודור פונטאנה
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 17 במרץ, 2010
ע"י o o


אני כותב את דעתי אחרי שעבר זמן רב מקריאת הספר.
העדפתי אותו על אנה קרנינה. אופן החשיבה של הספרים שונה.
השוואה אצל טולסטוי מול אירוניה דקה אצל פונטנה.

טולסטוי מבקש מהקורא לחזור ולשהוות כל הזמן. לדוגמה, כמה השוואות. בין הזוג הנורמטיבי שמקים משפחה (קיטי ולווין), לבין הזוג שיצא מהנורמה (ורונסקי ואנה). להשוות בין דולי וילדיה לאנה וילדיה. בין לווין השומר על עולמו הפנימי תמיד ולכן עיקבי לבין ורונסקי שהולך לאן שהלב לוקח אותו ברגע אחד. ביחס לסוף הספור, ניתן להבין דרך השוואות לאנשים אחרים מדוע לווין הוא האיש שנשאר בסוף לחשוב מחשבותיו. האיש היחיד שהצליח לשמור על משפחתו. ברור שלא הכל שחור על גבי לבן. ניתן להציע פרשנויות שונות ליחסה המאוחר של אנה אל בנה סרגיי, כמו גם כמעט לכל דמות בו, אפילו קארנין.

באפי בריסט אין השוואות אלא בחינה מתחוכמת,זו משמעית תמיד.הדגשת הניגודים בולטת לאורך הספר, כפי שהוסבר, אם אינני טועה, באחרית דבר. אולם לצד הניגוד ,ייחדו כמה מילים על הבחינה 'רבת המשמעות' שמתקיימת בספר דרך אפקט השתיקה. לכאורה הסופר בוחר לתעתע או לצחק על חשבון הקורא. המילים בספר משרתות אותו כדי לקבוע עמדה קצרה וקולעת. הוא מציג נערה צעירה ומתלהבת. גבר מיושב שיודע למצוא את שביל הזהב או המידה הנכונה. פער הגילאים מובלט לאורך הספר. השתיקות שפונטנה משלב בספר מעוררות את הקורא לבחון שוב את הבחינות הברורות.

בסוף הספר מצאתי רגע אחד של כנות.
כשאר אפי מבקשת לטייל עם כלבו של אינשטטן אשר אינו יכול לשמור לה טינה - אין אירוניה. כולם מבינים שהיא דיברה אמת. אינשטטן מודה שאינו מגיע לקרסוליה של אפי והרוזן בירסט מאמין שהכלב הוא ידידו הטוב של האדם.

אם נשווה בין הספרים. הרי אנה קארנינה בזעמה יצאה נגד ה'מידה הנכונה'. גאה על כעסה. ואילו לווין מצא את המידה הנכונה. ב'אפי בריסט', לא בטוח שאינשטטן בעל העקורונות החדים של שכר ועונש מצא את ה'מידה'. תגובתה של אפי בריסט היא בעיני ה'שתיקה הגדולה' של פונטנה. שמעתי שיש קוראים שהבינו שאפי לא יודעת מה זאת אהבה. זו אינה פרשנות מעניינת לדעתי.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ