ביקורת ספרותית על מות הזקן מאת אברהם ב. יהושע
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 8 בפברואר, 2010
ע"י בועז


"...צעדה צעדים קטנים ומהירים אל עבר הקבר ועמדה מעל ראשו של הזקן. הוא פשט את זרועותיו, לאחוז ברגליה, בצורת תחינה מקובלת. התירה לו להתחנן ולא כיהתה בו, כדי שילך לעולמו בידיעה שעשה כל מה שביכולתו.

כיסה את רגליה בנשיקות.

- אין איש...? - ולא גמר, כי החניקו הדמעות את קולו.

- אין טעם - ענתה.

- הטעם שיש בחיים.

רכנתי אני עליו ואמרתי: לא היה לך. גם לא לנו.

נענעו אנשים ראשיהם, כי דיברתי דברים של טעם"

מתוך "מות הזקן"מאת אברהם ב. יהושע, 1962
אני חוזר אל יצירתו המוקדמת של א.ב. יהושע לעתים קרובות. אני מעריץ את יהושע, סופר ענק, שהיה בשיאו כבר אז, בתחילת דרכו. חסכן במלים, מדוייק מאוד, מושפע מקפקא ומהסוריאליזם הרומנטי גם יחד. רענן, קצר ונטול פומפוזיות. יהושע עוד לא היה "סופר עברי חשוב" ולא הרגיש שום מחוייבות על שכמו.

כל ספריו הראשונים של יהושע מפעימים אותי עד עצם היום הזה.

"מות הזקן", "מול היערות", "תחילת קיץ 1970" וגם "המאהב". הנובלה "שלושה ימים וילד" שוברת אותי בכל פעם מחדש וזה די נדיר, אצלי, להזיל דמעות בגלל ספר (רק עוזי וייל ב"אל תעזבי אותי, מותק" הצליח לעשות לי את זה. תיכף נגיע לזה).

את "מות הזקן" אי אפשר להשיג כיום, משום מה. הוצאת הקיבוץ המאוחד לא מדפיסה מחדש עותקים מיצירת הביכורים המופתית הזו של יהושע - עם אותה כריכה קשה, ירוקה-אפורה, שמאגדת 200 עמודים בדיוק ושבע קלאסיקות: "מות הזקן", "מסע הערב של יתיר", "תרדמת היום", "חתונתה של גליה", "הסיום", "המפקד האחרון" ו"גאות הים". נפלא. כמו קאמי. כמו קפקא. כמו עגנון. כך יהושע כאן, נע בין האירוע החריג לבין האנושי ונוגע ללב כל-כך.

את העותק שבידי קיבלה אמא שלי מאחיה הגדול, ד"ר יצחק בצלאל, בשנת 1963, כשהיתה בהריון עלי. כשפותחים את הספר מגלים שבראש העמוד רשום עדיין, בעיפרון, המחיר: 3 ל"י ו-80 א"ג.

4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ