ביקורת ספרותית על הצי האבוד : גבורה - הצי האבוד #1 מאת ג'ק קמפבל
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 15 במאי, 2019
ע"י גל פרל פינקל


"מה זה משנה בכלל לאן אלך עכשיו? אם אצטרך אוכל לתת פקודות מהתא שלי, אבל אני לא אצטרך, ומה הייתי עושה אם הייתי יכול? כל מה שהכרתי, כל מי שהכרתי, נעלם מן העולם. אני עייף כל–כך. העברתי כמעט מאה שנה במצב של קיום מושהה. ישנתי לאורך כל החיים של החברים שלי, ואני עדיין עייף. לעזאזל הכול" (עמוד 14)

עלילת הספר "הצי האבוד: גבורה" מאת ג'ק קמפבל (הוצאת יניב, 2013), הכרך הראשון בסדרת ספרים, הוא ספר מדע בדיוני קלאסי, שיש בו את כל המאפיינים של הז'אנר קרבות חלל, חייזרים, צי בין-כוכבי (שמזכיר מאוד את זה של הסדרה והסרטים "מסע בין כוכבים") ועוד. הרקע לעלילה הוא מלחמה הבין-כוכבית בין הברית והסינדיקים, ארגון כלכלי רב-עוצמה (מלשון סינדיקט) שבו המפקדים הם מנהלים, קברניטי הספינות הם מנכ"לים וכיוצא בזה, שנמשכת כבר יותר ממאה שנים, בה הקיזו שני הצדדים דם רב מבלי שהצליחו להכריע זה את זה. התקפה נואשת של צי הברית על מערכת הבית של הסינדיקים הופכת לאסון כאשר צי הברית נקלע למארב. זמן קצר קודם הקרב, איתר צי הברית בפיקוד אדמירל בלוך איתר את תא המילוט של הקפטן האגדי ג'ון "בלק ג'ק" גירי שנחשב למת, ומצא שהלה היה מוקפא בשנת הישרדות, שמשכה כמאה שנים. זמן קצר לאחר מכן. גירי לחם באחד הקרבות הראשונים של המלחמה, קרב נואש במיוחד אם אי פעם היה אחד. במעשיו הפך לאגדה לאחר שהדף מתקפה על שיירת ספינות, חילץ את כל הספינות השיירה מן המארב, ואז המשיך להדוף את האויב תוך שהוא מאפשר לשאר כוחות הליווי להימלט. לאחר שפקד על אנשי הספינה שלו להציל את עצמם, נשאר גירי מאחור ולחם באויב עד שספינתו הושמדה. "למדתי את הסיפור הזה בבית הספר, המפקד, כמו כל שאר ילדי הברית!" (עמוד 21), מספרת לגירי קפטן טניה דסז'אני, מפקדת ספינת הקרב "גבורה".

אבל האמת היא כמובן אחרת לגמרי. גירי אכן עשה את כל שמספרים עליו אך הוא אינו גיבור נוסח ג'ון ויין שהקריב עצמו בכוונה ברורה. "זאת הייתה חובתי, לא אקט של גבורה. מישהו היה צריך לספק חיפוי אש עוד קצת זמן כדי שתאי המילוט יספיקו להתרחק, וזה היה התפקיד שלי.
לא רציתי למות. כשמערכת הלחימה האחרונה בספינה שלי יצאה מכלל שימוש כיוונתי את ליבת הכוח למצב השמדה עצמית וניסיתי להיחלץ משם בתא המילוט האחרון. תא מילוט פגוע שנפגע עוד יותר כשהספינה שלי התפוצצה. בלי משואת איתור. סתם עוד קצת פסולת במערכת שהייתה מלאה בפסולת מהקרב. אף אחד לא מצא אותי. רק כמעט מאה שנה אחר כך, כשהצי המפואר שלכם התגנב דרך המערכת הנחשלת הזאת ונתקל בי במקרה.
והעיר אותי סוף–סוף וסיפר לי שהברית הפכה אותי למשהו שלא זיהיתי. שזמן קצר אחרי מותי לכאורה במהלך "עמידתי האחרונה" קידמו אותי לדרגת קפטן בצי ולמעמד גיבור אגדי של הברית. אני מאמין שאני יכול להיות קפטן. אבל איך אדם חי יכול להיות גיבור אגדי?" (עמוד 22). גירי, כך מתברר, יצטרך לגלות, שכן רגע לפני שהוא יוצא לנהל משא ומתן עם הסינדיקים מטיל אדמירל בלוך על גירי לפקד על הצי במקרה ויקרה משהו. הסינדיקים הוציאו את כל חברי המשלחת של בלוך להורד וגירי מצא עצמו מפקד על צי, עמוק בשטח אויב, כשמאחוריו אויב נחוש, ולפניו מרחק רב לחצות אם ירצה להביא את הצי לנמל מבטחים. העובדה שבידי הצי פתח היפרנט, טכנולוגיה קריטית שעשויה לאפשר לצי לנצח במלחמה, הופכת את האתגר לגורלי בהרבה.

תרגום הספר מוצלח, והעלילה מותחת. ג'ק קמפבל הוא שם העט של ג'ון ג'. הֶמְרי, קצין צי ארה"ב בדימוס, המתגורר במרילנד עם אישתו וילדיו. בסך הכל מהנה מאוד ומזכיר סרטי מדע בדיוני רבים ובעיקר, כאמור, את "מסע בין כוכבים". נחמד מאוד.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ