ביקורת ספרותית על שומר הדברים האבודים מאת רות הוגאן
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 9 במאי, 2019
ע"י yaelhar


#
הסיפור מופרך מתחילתו עד עמוד 199, שם אפסה סבלנותי ונפרדתי ממנו. אשה באמצע שנות השלושים שלה, אחרי גירושים מכוערים, משמשת סוכנת בית של סופר. הבית הגדול מקסים שחדר אחד בו נעול. לא מוחבאים בחדר הזה ראשי הנשים שהסופר ערף – על כזה סיפור לא היו כותבים "מקסים ושובבי" - מה שיש בו הן "מציאות" - זוטות שאנשים איבדו ואותן אוגר הסופר כבר הרבה שנים. יש בסיפור גם נערה עם תסמונת דאון, כלב מאומץ שעבר התעללות, שתי ירושות – אחת למי שמגיע לה ואחת למי שלא מגיע לה, קצת רוחות רפאים כתבלין וגם – איך לא - סיפור אהבה שמתחיל כמו כל סיפורי האהבה בספרים מהסוג הזה ואני יכולה לנחש את סופו.

מתברר לי שציפיתי רק כאשר אני מתאכזבת. למשל הספר הזה: הייתי בספרייה והתבוננתי בכריכה הצבעונית והמושכת, עליה כתוב "מהפנט, שובבי ומלא דמיון", בהוצאת ספריית הפועלים. אשה אחת שעמדה לידי אמרה לי "הוא נפלא, אהבתי אותו מאד". אז לקחתי אותו.

אין לי בעיה לקרוא אגדה, ספרות בדיונית לא עושה לי פריחה. אבל הספר הזה – שהתאמצתי מאד להמשיך לקרוא אותו - הגזים. הוא בעיקר מגוחך במופרכותו. הדמויות כל כך מוגזמות שחשדתי בהוגאן המסכנה בפארודיה. [חשדתי בכשרים. היא רצינית מראש ועד כף רגל ולא תזהה פארודיה גם אם תתנגש בה.] לדעתה מאד רומנטי לאסוף "מציאות" ומאד מציאותי לחפש למי להשיב אותן. ברוח האגרנות השורה על הספר הוא עמוס בדמויות שחור-לבן נוספות – "הטובים" הם חלכאים, עלובים ודחויים. "הרעים" הם יומרנים, חצופים, רעי-מזג וטיפשים. אבל אל דאגה – הטובים יבואו על גמולם ויומם של הרעים יגיע.
מה עבר לספריית פועלים בראש כשהוציאה לאור את הספר הזה?
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני שבועיים)
תודה רבה, סנטו.
זה תלוי. יש ספרים שאם הצלחתי להתמודד עם החלק הפחות משמעותי שלהם הופכים נפלאים. לכן יש ספרים שאתן להם יותר צ'אנס. מה גם שהכריכה של הספר הזה (וגם ההוצאה, מודה) הבטיחו הרבה.
yaelhar (לפני שבועיים)
תודה רבה, Tamas
כן, קראתי את הסיפור הכה רומנטי הזה. מעורר המון תקווה - הנה האפרורית הזו שלא מספיק שהיא עובדת בתפקיד לא משהו, היא עוברת תאונה ועוד אחת והופ - היא כבר סופרת.

ההבדל הוא שלטעמי "כל מה שקרה שם באמת" מתמודד באומץ עם תופעה שיש לה רק גישה תקפה אחת בציבור, והוא לפחות מקורי. מה שאי אפשר להגיד על הספר הזה.
yaelhar (לפני שבועיים)
תודה רבה, בת-יה
העובדה שאני לא הצלחתי לסיים את הספר אומרת רק על הטעם והשיפוט שלי. 2 כוכבים אומרים "ספר לא-משהו. אני לא מדרגת ספר שנטשתי בתחילתו אבל ספר שננטש אחרי מחציתו - אני יכולה לומר שהוא "לא משהו".
סנטו (לפני שבועיים)
באמת הראת סיבולת רבה להגיע עד ע"מ 199 בספר שלא תופס אותך. אני מוכן לתת צ'אנס עד עמוד 50-60, אם לא תפס אותי כנראה שכבר לא יעשה זאת גם בהמשך.
Tamas (לפני שבועיים)
קראתי לא מזמן כתבה עם הסופרת ששם נכתב שהיא הייתה פקידה ממשלתית בעיר אפרורית בבריטניה עד ששרשרת של טרגדיות שינתה את מסלול חייה והפכה לסופרת וזהו התוצר הראשון של כתיבתה.
ד.א. הכריכה הזכירה לי קצת את הכריכה של הספר " כל מה שקרה שם באמת" ומתברר ששני הספרים מאותו בית היוצר של הוצאת עם עובד....
בת-יה (לפני שבועיים)
אני באמת רוצה להבין: למה לתת שני כוכבים לספר שאין יכולת לסיים? כבר נתקלתי בזה
יותר מפעם אחת, גם אצל אחרים.
yaelhar (לפני שבועיים)
תודה רבה, חני.
ברור שההוצאה ציפתה שהוא יהיה רב-מכר. והם ירוויחו עליו כסף.
yaelhar (לפני שבועיים)
חן חן, מיכל
כריכה יפה יש לו. צריך עוד משהו???
yaelhar (לפני שבועיים)
תודה רבה,משבות.
אתה לא צריך את האזהרה שלי. רק תעיף מבט בכריכה הצבעונית ותטיס את הספר בשאט-נפש...
חני (לפני שבועיים)
כריכה מדהימה. איך אפשר שלא להתאהב. בדיוק הגבתי לך על סקירה אחרת בנוגע לאינטרסים הכלכליים שספר מתפרסם.
אז לא חייבים...
תודה
מיכל (לפני שבועיים)
עם כל הפרחים הצבעוניים על העטיפה, אפשר לומר עליו שהוא לא רק מופרך אלא גם מופרח...
אבל זה לא ממש עוזר לו.
אחלה קטילה.
מחשבות (לפני שבועיים)
תודה על האזהרה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ