ביקורת ספרותית על אדון הטלקינזיס - עץ עתיק יומין - אדון הטלקינזיס #1 מאת עידן קנוחן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 7 במאי, 2018
ע"י זה שאין לנקוב בשמו


האמת היא שבהתחלה בכלל לא ידעתי איך אני אמור לשפוט את הספר הזה. בסקירה ראשונה ומהירה של הספר, הוא פשוט צעק: "הי, אני חיקוי של הארי פוטר!"
שלא לומר העתק. כי הרי יש בו כל כך הרבה דברים שמזכירים את הארי פוטר, שאני לא יודע מאיפה להתחיל - מהכריכה האחורית שלו (של טירה מסתורית), מהתקציר (על ילד שאף פעם לא עשה כך וכך, אך יום אחד הכל משתנה כשהוא מקבל מכתב ששולח אותו למקום קסום, סוג של בית ספר, שבו ירכוש חברים קסומים אך גם יצטרך להתמודד עם אויב שהקסם שלו חזק מכל קסום אחר), מהתמונות שבראש כל פרק, מזה שבשני הספרים יש עולם רגיל ועולם לא רגיל ושני העולמות חיים במקביל אך הסודיות ביניהם נשמרת על מנת שלא לעורר פאניקה בצד השני - בעיקר בצד של העולם הרגיל.
אז למה בכל זאת לקחתי אותו? פשוט מאוד, כי אני מעריץ את הארי פוטר. ובתור מעריץ, לאחר שסיימתי וקראתי כמה וכמה פעמים את ספרי הסידרה שהשאירו לי טעם של עוד, אני לא אהסס בכלל לקחת עוד ספר בסיגנון, גם אם הוא חיקוי, ואין סיכוי שזה ישתווה לדבר המקורי. תחשבו על זה ככה: אתם פשוט מתים על במבה של אוסם, אבל יום אחד אתם מגלים שהפסיקו לייצר את הבמבה הזו. יום אחד אתם מסתובבים בסופר, ורואים במבה שוש - לא תקחו? תקחו, בטח שתקחו.

אבל עם הזמן, אחרי שהספקתי לקרוא כמה וכמה עמודים, החלטתי שיותר נכון לקרוא לספר "קאבר של הארי פוטר", במקום חיקוי. ולמה קאבר?
קאבר הוא מושג שמשתמשים בו בעיקר בעולם המוזיקה, והוא מתאר מצב שבו אומן לוקח שיר של אומן אחר, ומבצע אותו בדרך שלו. כך גם במקרה של עידן קנוחן (אפשר לקרוא לו אומן) שלוקח סידרת ספרים שכתבה האמנית הגדולה מכולן, ג'יי קיי רולינג, והחליט לקחת את הסדרה לכיוון קצת אחר, לכיוון שלו. אפשר לומר גם, שהספר נכתב בהשראה מ...
לכאורה נראה שההבדלים קטנים מדי, אבל בין השורות ניתן להבחין בספרים שונים לחלוטין, שלכל ספר יש את הדברים המייחדים אותו, אווירה שונה.
נתחיל מכך שהסופר שכתב אותו הוא ישראלי, ולא סתם, אלא חרדי שבסתר כותב על קסמים, ובחייו המציאותיים עושה את מה שמצפים ממוגל חרדי כמוהו - ללמוד תנ"ך. לא סתם כינו אותו בתור "הארי פוטר החרדי". ואם חשבתם מה לחרדים ולהארי פוטר, אז נראה לי שהתשובה היא ששני הספרים הנמכרים ביותר בכל הזמנים, הם התנ"ך והארי פוטר, אז יכול להיות שבגלל זה חרדי כמו עידן קנוחן שמע עליו והביע בו התעניינות, והתאהב כמובן.

ועכשיו לעלילה.
הסיפור מספר על נער בשם איידן. הוא מאומץ, ואינו יודע דבר על הוריו הביולוגיים. הוריו אוהבים אותו, וכמו כל הורים נורמליים רוצים שהוא יהיה רופא או עורך דין מצליח. אבל החיים משעממים אותו, והוא לא מצליח להבין למה הם כל כך משעממים אותו. כשיום אחד קורית תקרית בשכונה, שבה הוא מצליח להזיז חפץ בכוח המחשבה, קורים סדרה של אירועים, שבסופם הוא מוצא את עצמו במקום שנקרא: "הטלסקול" (בשילוב המילים "טלפתיה" ו"סקול"), שם הוא ילמד טלקנזיס, טלפתיה, וגם ראיית הילות. ואני, בינתיים, אתחיל ללמוד מתי לעצור עם ספויילרים, ולהגיד לכם שאם אתם רוצים לדעת איך הספר ממשיך, פשוט תקראו אותו.
רק אומר שיש פה גם קצת פוליטיקה, שבכמה מובנים הזכירה לי את הפוליטיקה הישראלית, ואת הדברים שאנחנו כישראלים עוברים, מה שהופך את הספר גם לאקטואלי, בין השורות.
בנוסף, ככל שממשיכים בקריאה מגלים עולם, שללא ספק נשען על עולמות אחרים שקראנו כבר עליהם בעבר, אבל שום דבר כמובן לא יכול להחליף את הנשמה שכתבה אותו, שנגעה במקלדת המחשב וכתבה את הסיפור (או שאולי לחצה עליהן בטלקנזיס, אי אפשר לדעת). כך או כך, יש כאן עולם שלם שנוצר ממוח אחר של אדם אחר מג'יי קיי רולינג. הדמויות חמודות, ואפילו שהסיפור מתרחש באמריקה ויש להן שם אמריקאי, יש בהן משהו כל כך ישראלי - קטן, צנוע, לא גדול כמו שאמריקאים או בריטים יודעים לעשות, אך עם זאת מאוד ביתי, נעים וחמים ומקסים. יש כאן מקצועות מגניבים, שלא היו בהוגוורטס (תמיד טוב ללמוד דברים חדשים), והומור. אהבתי כל כך את ההומור כאן. מן קאבר כזה שלא מתיימר להיות כמו המקור, ועושה את הדברים בדרך שלו, ומה שיהיה יהיה. ואין מה לומר, זה מצליח. לא כמו המקור, אבל אין ספק שהוא חטיף מעולה לכל המעריצים (אפילו יותר מבמבה אוסם ובמבה שוש) ולכל מי שסתם אוהב לנשנש ספרים טובים ולשקוע קצת בעולם פנטזיה טוב, שללא ספק עומד בפני עצמו. בנוסף, יש גם מהלכים בעלילה, שהם מקוריים לחלוטין, ולא נועדה להיות בהם הקבלה או דימיון, ולו צר ביותר, בין שתי העלילות.
אז הספר, כמובן, מומלץ בחום. ואם לא השתכנעתם שאתם צריכים לקרוא אותו - אל דאגה, אני כבר אשכנע אתכם באמצעות הטלפתיה...


לסיכום, אני רוצה לזרוק עליכם כמה מושגים: סייסניקים! אאוטסייסניקים! אינקלטים! הילה סגולה! אמרפל! אדוונסרס! טלבול! בלאדריק!
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
יונימאר (לפני שלושה שבועות)
אדון הטלקינזיס - אוצרות הסיקריקים יצא! אהבתי את הספר ואת הביקורת שלך, ובגלל שאני חובב ענק של הארי פוטר ופרסי ג'קסון החלטתי ללכת על זה ונהנתי מכל רגע! ממש ספר ברמה בינלאומית וראוי לשמו ולפרסום שיש לו
זה שאין לנקוב בשמו (לפני חצי שנה)
תודה לך, אביביל'ה. קראת אותו?
אביבל'ה (לפני חצי שנה)
ביקורת יפה ומושקעת.
תודה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 8 חודשים)
תודה, מירה.
הספר לא עבה כל כך. לא כמו הארי פוטר בכל אופן.
אכן.
Mira (לפני 8 חודשים)
זשלב ביקורת יפה.
ואם הוא לא בגודל כלי נשק אקרא אותו. שונאת ספרים עבים.
ולדעתי הסופר אולי מתעניין בקבלה, ושם יש המון דברים של רוחניות, חוש שישי, קסם, ופנטזיה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 8 חודשים)
כי אני יודע שיש אנשים ששונאים חרדים. בין אם זה שהם מקבלים כסף מהמדינה, או שהם חיים בנפרד ולא משתלבים, משליטים את השבת על כולם. לי אישית זה מפריע ברמה נמוכה, אבל יש כאלה שזה ממש מוציא אותם מדעתם.
פַּפְּרִיקָה (לפני 8 חודשים)
אמרת שיש מה לשנוא.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 8 חודשים)
גם על הארי פוטר אמרו שהוא ילדותי. האם בכל זאת נהננו ממנו? כן.
והוא לא עד כדי כך ילדותי. לא פחות ילדותי מפרסי ג'קסון, בכל אופן.
לא אמרתי שאני שונרא חרדים. חשבתי שאת שונאת, כי אמרת שאת לא אוהבת את הספרות שלהם, כאילו כל הספרות שלהם היא אותו הדבר. בכל מקרה, עכשיו הבנתי אותך טוב יותר, והבנתי שאת לא שונאת אותם.

ידודיבנחיים - אוקיי, תודה. גם אני מחכה.
ידידובנחיים (לפני 8 חודשים)
זה שאין לנקוב בשמו, הנה: https://plus.google.com/114371397954597404342/posts/UF3eNk8bh54 למיטב זכרוני הייתה התכתבות נוספת בפורום ושם נטען ככה. חוץ מזה לא קשה לדבר עם עידן בעצמו
פַּפְּרִיקָה (לפני 8 חודשים)
ואם ההתחלה גרועה בעיני? ואם הסגנון נראה לי ילדותי? לא רואה את זה ממריא בהמשך.
אני לא שונאת חרדים ולא חושבת שיש על מה, בטח לא על סמך ההיכרות הארוכה והעמוקה שלך עם הציבור הזה. זה ציבור אידיאולוגי מאוד, ערכי מאוד, שמקריב הרבה למען מה שהוא מאמין בו. יש על מה לחלוק, ברור, אבל לשנוא למה?
הספרות החרדית די זבל. אין לה תחרות, וממילא היא לא ממש מתפתחת. הדמויות שטוחות מאוד, האמינות לוקה בחסר והכתיבה לרוב לא משהו (יש חריגים).
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 8 חודשים)
בתיה - אי אפשר גם שלא לקרוא את תגובתך, מבלי לחייך - תודה! מעננין מה שאמרת, עכשיו הבנתי את החיבור המוזר בין שני העולמות, השונים לכאורה.

שונרא - והבמבה הזו הכי טעימה כשאת נותנת לי אותה באופן אישי :)

פפריקה - מי כמוך יודע שלא שופטים ספר על פי ההתחלה שלו. ההתחלה חמודה, אבל הספר מתפתח, מה שהפך אותי מאחד שלא ידע איך בדיוק לשפוט את הספר, למי שהצליח לשפוט אותו, ולטובה. אני לא מכריח לקרוא, אבל ממליץ. בכל מקרה, למה את בזה עמוקות לספרות החרדית? לא שאני מכיר אותה, אבל זה נובע משנאה לחרדים (כי יש מה לשנוא, ברור) או שזה נובע באמת כפי שציינת, רק מהסיפרות שלהם?

ידידובנחיים - תודה על הפירגון, חבר יקר! כנראה שקראתי את הגרסה החדשה, גם היה כתוב על זה משהו בכריכה... ואיך אתה יודע שייצא ספר המשך? מה, אתה הסופר, שנרשם לאתר בשם בדוי? חחח
ידידובנחיים (לפני 8 חודשים)
מסכים חלקית עם פפריקה, ואוהב את הביקורת של זה שאין לנקוב בשמו ההתחלה של הספר לא הכי הכי, ההמשך והסוף בהחלט כן. צריך לציין שיצאה גרסה חדשה לספר, קצרה וממוקדת ומשופרת בדני ספרים. אחלה ביקורת זה שאין לנקוב בשמו, ממש כל מילה! פשוט הגדרת מה שאני מרגיש על הספר בעצמי: לא מוצלח כמו המקור, אבל מדהים ויפה באופן שונה ואני מחכה בקוצר רוח לשני שיוצא אוטוטו לאור
פַּפְּרִיקָה (לפני 8 חודשים)
איזה צירוף מקרים! זה מה שאני קיוויתי
בת-יה (לפני 8 חודשים)
פפריקה, אני מקווה שזאת בדיחה...
פַּפְּרִיקָה (לפני 8 חודשים)
בתור מעריצה של הארי פוטר שאוהבת פאנפיקים אבל לא מחוות או פלגיאטים, שבזה עמוקות לספרות חרדית וגם קראה את הפרק הראשון של הספר באינטרנט ולא התרשמה כלל - לא, בהחלט לא.
בת-יה - לא מכירה פרשנות על הסנה העולה באש. יש פסוק כזה.
שונרא החתול (לפני 8 חודשים)
יש גם במבה בצורות של כוכבים ולבבות, רק שתדע.
בת-יה (לפני 8 חודשים)
זשל"ב, אי אפשר לקרוא את הביקורות שלך בלי לחייך - ועל זה תודה.
חוץ מזה, כמו שכתבה לך פפריקה, החרדים לא ממש לומדים תנ"ך, אבל הם לומדים את כל ה"מסביב". וב"מסביב" הזה יש גם הרבה מיסטיקה. כמו למשל הפרשנויות על הסנה שעולה באש או היכולת להבקיע באר ע"י דיבור ועוד ועוד. ומכאן, למרות שאני מאמינה שהסופר הנ"ל קרא את הארי פוטר, בשביל רוב הדברים הוא לא צריך להתרחק מהכתבים היהודים.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 8 חודשים)
אגב, בתור מעריצה של הארי פוטר - את מתכוונת לקרוא את הספר הנ"ל?
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 8 חודשים)
הבנתי. תודה על המידע.
פַּפְּרִיקָה (לפני 8 חודשים)
תורה היא גם השם של חלקו הראשון של התנ"ך, אבל גם שם כולל לכל לימודי הקודש.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 8 חודשים)
פפריקה - כנראה את צודקת לגבי ציון העובדה שאין עליה עוררין, אך הנה מה שכתוב בכריכה של הספר על עידן קנוחן הסופר: "בימים הוא לומד תורה עם חבריו, ובלילות הוא כותב בסתר על עולם של פנטזיה, טליקנזיס ותלפטיה"... זה מה שכתוב, אני רק ציינתי את הכתוב

חני - המשפט השני שאמרת סותר את המשפט הראשון...לגבי הספר, הגעתי אליו, כמו הרבה ספרים, דרך הספרייה. הוא היה מוצג במדור החדשים.

תודה על התגובות.
חני (לפני 8 חודשים)
נושא מרתק הטלאקניזיס הילות וכדומה.... זה מסוג הספרים שבדרך כלל לא מתעכבים עליהם
בחנות ספרים או בסיפרייה.
מעניין איך הגעת לספר?
פַּפְּרִיקָה (לפני 8 חודשים)
חרדים לא ממש לומדים תנ"ך. הם לומדים גמרא.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ