ביקורת ספרותית על ימים אחרונים של ליל מאת גרהם מור
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 4 בפברואר, 2018
ע"י אורטום


הספר הזה הוא רומן היסטורי שאפשר בהחלט להסתמך על כל מה שכתוב בו, מאחר והסיפור אינו סוטה מן העובדות ההיסטוריות (בדקתי בגוגל!). גם תיאור הדמויות מבוסס על עובדות אמיתיות. הסיפור מתרחש בשנים 1888 עד 1896, תקופה שבה התרחשו הארועים הסוערים הידועים בשם "מלחמת הזרמים", ובסופה נקבעה שיטת הולכת החשמל, והחל חיבורה של אמריקה לאור הגדול.

הסיפור מסופר מנקודת ראותו של פול קראוואת, צעיר העושה את צעדיו הראשונים כעורך דין. בעקבות המלצה, הוא מוזמן לאחוזתו של ג'ורג' וסטינגהאוס, בעל מפעל מצליח (כן, זה מהמקררים) וממציא מחונן בעצמו. הופ! ממציא שעד עתה לא ידעתי על קיומו. מסתבר שוסטינגהאוס פיתח נורת חשמל משלו, וניסה להוציא עליה פטנט. אדיסון, שהיה קנאי בלתי מתפשר להמצאותיו, הגיש נגדו שלוש מאות תביעות משפטיות. פול מקבל את הזדמנות חייו: לדחות את התביעות של אדיסון.

האימרה "המציאות עולה על כל דמיון" כבר נשחקה מרוב שימוש, אבל הסיפור הזה הוא הוכחה נוספת לאמיתותה. בעוד פול ושותפיו למשרד עובדים יום ולילה בנסיון לדחות את תביעותיו של אדיסון, פורץ קרב חדש בין שני הענקים, קרב שמגמד בחשיבותו את הקרב על הנורה. פול מאתר גאון תמהוני בשם ניקולה טסלה. השם מוכר? אני הכרתי אותו לראשונה דרך ספר זה. טסלה מצא דרך לרתום את זרם החילופין כדי להוליך את החשמל למרחקים ארוכים. אדיסון, שתמך בשימוש בזרם ישר, לא בחל באמצעים כדי לשכנע את הציבור האמריקאי לדחות את זרם החילופין. במלחמה, כמו במלחמה, אין חוקים. המלחמה כוללת השמצות ושקרים, פייק ניוז, הוצאה להורג בכסא חשמלי, ואפילו פריצות למשרדים והצתת המעבדה של טסלה. כמו בספר מתח בדיוני, מפתיע לגלות כי איש לא חשד בפושע. אלא שכאן הספר לא בדיוני, הכל קרה באמת.
וכמו בספר מתח טוב, גם כאן הגיבור (עו"ד פול קראוואט) מתאהב אהבה חסרת סיכוי בזמרת מפורסמת.
גם סיפור האהבה הזה אירע במציאות, והוא מסופר במקביל לסיפור הקרב בין אדיסון וטסלה.

על כל הארועים האלה הקורא מסתכל במבט של מבקר שהגיע מן העתיד. הקורא הרי יודע בדיוק איך יסתיים הקרב. אבל זה לא גורע מן המתח והענין, ובסוף יש אפילו הפתעה קטנה.

רומן הסטורי מענין, מרתק ומותח, הפורש לפנינו ארועים היסטוריים שהביאו למהפכה באורח החיים של התרבות המערבית.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ