ביקורת ספרותית על מעבר לגדר מאת ג'ונתן לת'ם
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 26 בנובמבר, 2017
ע"י עמית לנדאו


נורת האזהרה נדלקה כבר בשלב מוקדם מאד, כאשר גיליתי ששם המשפחה של הגיבורה הראשית של הספר מופיע כ"צימר" בכריכה האחורית ואז כ"זימר" בעמוד הראשון..
ג'ונת'ן לת'ם הולם בקוראיו בכתיבה תוקפנית, מבריקה ומתחכמת, אשר מנסה להמם אותם ללא הרף. לעיתים קרובות היומרנות הזו פוגעת באמינותן של סצנות דרמטיות ריאליסטיות שחיבר: קשה לי מאד, למשל, לדמיין צעירה ניו יורקית בשנות ה-70 אומרת ברחוב לקרוב משפחה רחוק שלה משפט כמו "אז כשהחיים מבזיקים לנגד עיניך, אתה מחדש במשנה תוקף את מאמציך לאנוס אותי לעיני בעלי?". באופן כללי הכתיבה הזו באמת איננה כוס התה שלי, אבל לא ציפיתי שגם התרגום יהלום בי במשפטים מאונגלזים ועקומים כמו: "אני לא ממש יודע על מה אתה מדבר. לא, אתה לא", או "תן לי לספר לך סיפור של רוז", או "הבאה שלו כבר עלולה לכלול לבנים בתור גיטרות". וממתי למען השם תנועת Occupy נקראת בעברית תנועת "לכבוש"?
בסופו של דבר צלחתי את הספר, שמתאר שלושה דורות של משפחה יהודית שמאלנית הרוסה בניו יורק. יש בו כמה רגעים יפים, במיוחד סדרת המכתבים שכותבת הבת ההיפית לאביה היקה, שבחר לנטוש אותה ואת אמה ולחזור למזרח גרמניה לאחר המלחמה. פה לראשונה הרגשתי שהמספר הרפה לרגע מהאובססיה להדהים את הקורא, ואיפשר לאיזה רגש אנושי נקי לצוף למעלה. אז הנושא בהחלט מעניין (זו הסיבה שלקחתי את הספר הזה מלכתחילה), אבל אישית הבטחתי לעצמי להזהר בעתיד מספרים נוספים של לת'ם, ובמיוחד מעבודות של המתרגם של ספר זה.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
עמית לנדאו (לפני 9 חודשים)
תודה, דן.
דן סתיו (לפני 9 חודשים)
עמית לנדאו ביקורת בנויה לתלפיות. תענוג לקרוא.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ