ביקורת ספרותית על קמט בזמן מאת מדלין ל'אנגל
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 24 באוקטובר, 2017
ע"י Muhandes


לא הייתי מודע לספר או לסדרה הזו בכלל אבל בשנת 2012 הוציאו זמורה-ביתן מהדורת חמישים שנה (גם מרגנית עוד קיימת אני שמח לראות) אז התאפשר לי לקרוא את הספר. עושה רושם שאני בדעת מיעוט לגבי הספר הזה אבל אני נאלץ לומר שלא התרשמתי במיוחד ואני חושש שזה לא רק הגיל של הספר, אני חושב שזה לא היה ספר טוב במיוחד מלכתחילה.
נתחיל במרכיבים טובים, אי אפשר להכחיש את הקסם הילדותי שיש בספר הזה. הדמויות הראשיות הן צעירות אבל אינדיבידואליסטיות, שאינן חוששות להיות עצמן. אי אפשר שלא לחייך להתנהגות של גברת משמה גברת מי וגברת מזה ודברים כמו "הביון המרכזי המרכזי". אפילו ההתנהגות של היריבים מקסימה בדרך מרושעת.
עם זאת, אי אפשר גם להתעלם מהטון המחנך של הספר ואת האלמנטים הנוצריים הדתיים קשה במיוחד לבלוע. ההשוואה ללואיס ולסדרת נרניה מתבקשת. אבל, בעוד שלואיס רק רומז לרעיונות נוצריים וזה לוקח לנרניה מספר ספרים עד שהנושאים יוצאים לאוויר העולם, בספר זה הם בוטים עם ציטוטים מן התנ"ך ותזכורות עד כמה ישו הוא דמות חשובה במובן המולטי-קוסמי של המילה. גם בספרי נרניה זה לא היה הצד שאהבתי אבל לפחות המחבר היה חכם מספיק כדי להסתיר אותם ולא להיות בוטה כל כך. גם הצורה שבה הספר הסתיים אכזבה אותי בפשטנותה, אפילו עבור הקהל הצעיר אליו מכוון הספר. "האהבה מנצחת את הכל" זה לדעתי מסר טפל ופשטני שלא לאמר בעייתי, במיוחד אחרי שהספר כן מצליח להראות התפתחות רבה של הדמויות. מעבר לכך, ציפיתי לסיום יותר מרהיב. נראה כמעט כאילו נגמר לסופרת החשק לכתוב והיא פותרת את כל העניין בשניים שלושה עמודה. בשורה התחתונה, אני לא יכול לתת לספר הזה יותר משני כוכבים מתוך חמישה.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Muhandes (לפני 9 חודשים)
כתבתי "נראה *כאילו* נגמר לסופרת החשק לכתוב". למעשה יש חמישה ספרים בסדרה שעוסקים במשפחת מורי שלא לדבר על כך שכל (רוב? לא בדקתי) הספרים של הסופרת משולבים. יש חמישה ספרים על משפחת אוסטין ושלושה על משפחת אוקיף וחלק מהספרים נמצאים בשתי סדרות. די ברור שלא נגמר לה החשק לכתוב ולכן לא ברור לי למה הסיום הוא כזה.
גלית (לפני 9 חודשים)
לא בטוחה שנגמר לה כי יש עוד שני המשכים.(רק אחד תורגם)
אירית (לפני 9 חודשים)
ועל זה נאמר : "לא היה כלום, כי אין כלום " ! ח ח ח ה .
תודה ויום נפלא .

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ