ביקורת ספרותית על החפרפרת - מחודש מאת ג'ון לה-קארה
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 1 ביולי, 2017
ע"י אילן


בדרך כלל נהוג להתעניין ולרצות לראות סרט שנעשה על פי ספר טוב שקראת.
אתה סקרן לראות אם הבימאי והשחקנים הצליחו להעביר את "רוח הספר" מהמדיומים השונים, בדר"כ אתה מתאכזב ומגלה שזאת משימה קשה ביותר . הרי להעביר רומן של 300 עמודים צריך סרט באורך של עשרות שעות, וגם אז אצל כל אחד הדימיון יתרגם בצורה שונה את הכתוב,

ל"חפרפרת" הגעתי בדרך ההפוכה, הוקסמתי מסרט שראיתי בשעת לילה נידחת עם צוות שחקנים נדיר בראשות ג'ון הארט זצ"ל. וגארי אולדמן שנותן חתיכת תצוגה של משחק מינמליסטי ומדוייק ובבימוי מופלא של תומאס אלפרדסון השבדי, ( השם של הסרט כמו הספר הוא " פחח,חייט,חייל,מרגל"), איכשהו דילגתי על לה קארה במשך השנים, ספרי ריגול נראו לי קצת טכנים וצפויים, אז ככה.

כנראה שלא סתם הוא זוכה לתשבוחות כסופר הריגול הנחשב ביותר, מה שהפתיע אותי זה שהוא טוב לאו דווקא מהצד הטכני. היתרון המעשי שלו עם עבר רלוונטי בביון הבריטי אולי עוזר פה ושם בתיאור היררכית המעמדות ושילובה בהיררכית הפיקוד במודיעין לטוב ולרע. אבל בסה"כ כבר קראתי סופרים ללא כל עבר. שהצליחו להשתלט על הריאליזיה הטכנית בצורה די אמינה, אלא הוא טוב דווקא מהצד הלירי יותר וכמאפיין דמוייות.

המתח יחסית נשמר והוא די מצליח להסוות את החפרפרת בטכניקה נחמדה שאני לא אפרט.
ובגדול זה ספר לא רע.
אבל לטעמי הגירסא של יוצרי הסרט חזקה יותר ומרשימה בהרבה.
אני ממליץ לקוראים לקחת את הספר הזה כעיסקת חבילה עם הסרט. במיוחד מומלץ לסטודנטים לקולנוע יש פה דוגמא מעולה איך לעבור ממדיום למדיום בצורה שרק מוסיפה עוד צבעים ופס קול ולמעשה נשענת על המבנה הטוב של לה קארה ונותנות לו אימפקט יחודי שאני לפחות אימצתי בזכרוני.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בת-יה (לפני שנה ו-1 חודשים)
מחשבות, האובססיה שלך לתשבוחות ולתשבחות מתחילה להדאיג אותי קצת -:)
מחשבות (לפני שנה ו-1 חודשים)
אין תשבוחות ומעולם לא היתה. זה תשבחות.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ