ביקורת ספרותית על 2084 מאת בואלם סנסל
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 6 במאי, 2017
ע"י Muhandes


2084 הוא ספר על דיסטופיה טוטליטארית דתית / תיאוקרטית המתרחשת בעתיד (הרחוק?). הספר נשען בכבדות ובגלוי על 1984 של אורוול. אמנם לא מוזכרת דת ספציפית, אך הקשר לאסלאם הפונדמנטליסטי ברור. כמו ספרים רבים בז'אנר הזה, המחבר מנסה להזהיר אותנו מפני עתיד אפשרי, ובמקרה זה הוא מדבר מניסיונו האישי כאינטלקטואל אלג'יראי. לדעתי המכשלה העיקרית של ספרים כאלה היא כאשר המסר מסתיר את הספר ולצערי הספר הזה לא שונה.
חלק גדול מהספר הוא דמיוני ומעניין, החל מתיאור הדרכים שבהן המשטר מרתיע את המאמינים מן החשיבה, לאופן שבו הדת משמשת לשליטה בכל היבט של החיים וכלה בתיאור התוצאות של משטר כזה. בדיסטופיה של סנסל אין עבר ואין עתיד, יש רק הווה. אין טוב או רע, יש רק כניעה. אין אמת מלבד האל יולה ואבי נציגו. כל היבט של החיים נשלט על ידי הדת, כולל השפה והמחשבות. רעיונות דומים, כולל היחס בין שפה לשליטה, נמצאים בספרים אחרים (קיר החלומות שקראתי לאחרונה למשל), אבל הטוויסט הדתי היה מספיק חדשני ומעניין כדי שאמשיך לקרוא.
הכישלון העיקרי של הספר הוא כאשר במקום לתת לעלילה ולפעולה להוביל את הדרך, הספר נכנס לעולם המחשבות של דמויות או לחילופין לדיונים ממושכים בינהם. אז הספר מתחיל לשוטט ולהתקשקש והופך להיות מייגע ולבסוף, הגרוע מכל, דידקטי. גם הרצינות התהומית שבה הכול נכתב הופכת ספר די קצר לקריאה לא קלה. תוסיפו לזה את הרעיונות הרבים שרק מוזכרים ואינם מפותחים, למשל טלפתיה ושליטה מחשבתית, ותקבלו ספר שמחמיץ את הפוטנציאל שלו. שלושה כוכבים מתוך חמישה וחבל.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
אחלה סקירה. קראתי לפני כן את הכפר של הגרמני. סנסל הוא כותב רע. לא אקרא כמובן גם את הספר הזה ותודה על האזהרה.5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ