רגשות רציונליים

איך הרגש מצליח במקום שבו השכל נכשל

אייל וינטר

יצא לאור ע"י הוצאת דביר, בשנת 2012, מכיל 256 עמודים, עיון »


הוסף לסל
קנה חדש: ₪94.00 ₪84.60

ספר טוב דירוג של שלושה כוכבים וחצי
3.917
58% בנות
5 בנים   7 בנות
גיל ממוצע:36
2281 התעניינו בספר


תקציר הספר
חוקרי מדעי החברה נוהגים לטעון שהאדם הוא מכונת חישוב מלאת קפריזות ובאגים. שהרגש והאינטואיציה מטעים אותנו פעם אחר פעם ומרחיקים אותנו מההחלטה הנכונה, הרציונלית. רגשות רציונליים, ספרו המהפכני של הפרופ' אייל וינטר, ראש המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית, הופך על ראשה את ההיררכיה המקובלת בין השכל לרגש. וינטר כופר בחלוקה הקשיחה המקובלת בין המערכת הרגשית למערכת הרציונלית, ומראה בשורה ארוכה ומאלפת של מחקרים כיצד רק שילוב בין שתי המערכות הללו מביא אותנו להחלטות הטובות ביותר להישרדותנו שלנו. רגשות רציונליים מוכיח כי מותר האדם החושב והמרגיש על פני האדם החושב בלבד. כך למשל:
אנשים כועסים מבחינים טוב יותר בין עיקר לתפל בלהט הויכוח גם אם נעצים רגשות כדי לשרת את האינטרסים שלנו – סופנו להשתכנע ברגש המוגזם תחושת שייכות, אפילו מלאכותית וקלושה, מולידה שיתופי פעולה פוריים אמפטיה ורגישות לזולת יקנו לנו יתרונות חומריים מיידיים ואפילו תכונות כמו אלטרואיזם וענווה מתגלות כאסטרטגיה אבולוציונית יעילה.
"מיסטר‭ ‬ספוק‭ ‬מהסדרה‭ ‬מלחמת‭ ‬הכוכבים‭ ‬נהג‭ ‬להסתכל‭ ‬על‭ ‬חבריו‭ ‬לספינת‭ ‬החלל‭ ‬בסלחנות‭ ‬מהולה‭ ‬בתמיהה‭ ‬והתנשאות‭. ‬ככל‭ ‬ילידי‭ ‬הכוכב‭ ‬וולקן‭, ‬ספוק‭, ‬בניגוד‭ ‬אלינו‭, ‬פעל‭ ‬אך‭ ‬ורק‭ ‬על‭ ‬פי‭ ‬התבונה‭ ‬וההיגיון‭ ‬והיה‭ ‬נעדר‭ ‬רגשות‭ ‬כליל. ‬האם‭ ‬תחושת‭ ‬הנחיתות‭ ‬שחשנו‭ ‬כשצפינו‭ ‬בו‭ ‬מתנהל‭ ‬בקור‭ ‬רוח‭, ‬ברגעי‭ ‬המשבר‭ ‬הגדולים‭ ‬ביותר‭ ‬על‭ ‬הסטאר-טרק‭, ‬היתה‭ ‬מוצדקת‭? ‬האמת‭ ‬היא‭ ‬שאילו‭ ‬התפתח‭ ‬המין‭ ‬האנושי‭ ‬כבני‭ ‬הכוכב‭ ‬וולקן‭ ‬היו‭ ‬חיינו‭ ‬קשים‭ ‬שבעתיים‭ ‬וסביר‭ ‬להניח‭ ‬שלא‭ ‬היינו‭ ‬שורדים‭ ‬כלל‭.‬"

פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל לכלכלה, על הספר: "רגילים לחשוב שרגשות כמו כעס, אהבה, עלבון ודומיהם הם בלתי רציונליים. בספרו, מסביר פרופסור אייל וינטר למה רגשות כאלו הם דווקא רציונליים מאוד, ואיך הם ממלאים פונקציות חשובות, שבדרך כלל מקדמות את האינטרסים החיוניים של כל אחד מאתנו. ספר חשוב, מהנה ומשכנע".
פרופ'‭ ‬אייל‭ ‬ויינטר‭ ‬הוא‭ ‬מנהל‭ ‬המרכז‭ ‬לחקר‭ ‬הרציונליות‭ ‬באוניברסיטה‭ ‬העברית‭ ‬‮-‬‭ ‬מהחשובים‭ ‬בעולם‭ ‬בתחום‭ ‬המחקר‭ ‬על‭ ‬קבלת‭ ‬החלטות. ‬


רשימות קריאה בהן מופיע רגשות רציונליים - איך הרגש מצליח במקום שבו השכל נכשל
ספרי עיון למכירה | נינה בת מתל אביב רשימת הקריאה עודכנה אתמול


מלחמות השיווק
אל ריס
על התפר שבין פסיכולוגיה וכלכלה | alessor בן 32 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני חצי שנה

התחילה לקרוא לפני שנתיים
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ