מלחמה ואסטרטגיה / יהושפט הרכבי

מלחמה ואסטרטגיה

יהושפט הרכבי

יצא לאור ע"י הוצאת משרד הביטחון, בשנת 1999, מכיל 644 עמודים, עיון » צבא ובטחון


קנה משומש: ₪55.00
הוסף לסל

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.818
82% בנים
9 בנים   2 בנות
גיל ממוצע:42
5943 התעניינו בספר


תקציר הספר
הספר מקיף את נושאי המלחמה והאסטרטגיה משתי נקודות ראות. חלקו הראשון דן במקומה של המלחמה בחברה האנושית ובהיסטוריה, ועוסק בנושאים כגון: מהות המלחמה, הסיבות למלחמה, מגמות שנסתמנו במלחמות, בעיית המוסר והמלחמה, מלחמות ביבשה, באוויר ובים, מלחמה זעירה, מלחמה גרעינית, וסיבות המלחמה.
החלק השני עוסק בניהולה של המלחמה - באסטרטגיה. הוא דן בנושאים כגון : מהות האסטרטגיה והטקטיקה, סוגי מלחמות, התקפה והגנה, הכרעה והתשה, גורמי הניצחון, מכלול היחסים בין הקברניטים למפקדי הצבא, עיצוב מדיניות ביטחון, עקרונות המלחמה, כשלים עיקריים באסטרטגיה, היחס שבין ניצחון והסדר מדיני.
בסיום הספר נידונים השינויים המתחוללים כיום בנושא המלחמה, תוך התייחסות לסיום המלחמה הקרה בין המעצמות ולהשלכות העשויות להיות לכך על המערכת הבין-לאומית. ברוב תחומי הלימוד קיימים ספרי מבוא, המאפשרים להתוודע לסוגיות החשובות באותו תחום. בנושא המלחמה והאסטרטגיה לא קיים ספר מבוא מקיף כזה, וספר זה בא למלא את החסר. הוא מיועד לשמש כספר לימוד בבתי-ספר, באוניברסיטאות ובמכללות צבאיות, וכן כספר קריאה למתעניינים בנושאים אלה.
בספר אין מוקדם ומאוחר, ואפשר להתחיל לקרוא בו בכל פרק. הדיון הוא ברמה הכוללת העקרונית, ולא ברמה הטקטית-טכנית. מכאן חשיבותו לאנשי-הצבא, שיוכלו לעמוד בעזרתו על הבעיות האסטרטגיות המעסיקות את הרמות העליונות - הצבאיות והמדיניות - וכך גם למלא טוב יותר את המוטל עליהם. לאזרח, הספר יכול לשמש נקודת תצפית, שממנה ניתן להשקיף על החיים האנושיים, כפי שהושפעו מן המלחמות.

*

אלוף (מיל) פרופ' יהושפט הרכבי, יליד חיפה, הוא מוסמך האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת הרוורד בארצות-הברית, וקיבל תואר דוקטור מהאוניברסיטה העברית. היה ראש אגף המודיעין במטכ''ל בשנים 1955 - 1959 . לאחר מכן הורה באוניברסיטה העברית כפרופסור בקתדרה על-שם מ' הקסטר ליחסים בין-לאומיים וללימודי המזרח-התיכון. פרסם כמה ספרים בנושאים אלה ביניהם: מלחמה גרעינית ושלום גרעיני, על הגרילה, עמדת הערבים בסכסוך ישראל-ערב, עמדת ישראל בסכסוך ישראל-ערב, האמנה הפלסטינית ומשמעותה, חזון לא פנטזיה, הכרעות גורליות, ועוד .


הקורא עיר הקורא מתי
alonh פת לפני 8 שנים ו-9 חודשים מענה
meni.nachmias kiriat motskin לפני 8 שנים ו-1 חודשים מענה
דניאל אשקלון לפני 8 שנים ו-8 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע מלחמה ואסטרטגיה

אסטרטגיה של מלחמה ושלום
אדוארד לוטוואק

אתיקה צבאית
אסא כשר
ספרות צבאית - חובה | ביבי בן 37 מחולון רשימת הקריאה עודכנה לפני 9 שנים ו-2 חודשים


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ