תקציר הספר
המשורר קא, מפעילי תנועת הסטודנטים המיליטנטית של שנות השבעים הסוערות, חוזר לאיסטנבול אחרי שתים־עשרה שנות גלות פוליטית בגרמניה.
כעבור כמה ימים הוא נוסע לעיר קארס הרחוקה שבמזרח טורקיה לשם הכנת כתבה על גל התאבדויות בקרב נערות דתיות ובתקווה למצוא אהבה - ואולי גם את השירה שאבדה לו בגלות.
קארס כורעת תחת עוני כבד, שלג בלתי פוסק ואסלאם חתרני. אך רוח הרפאים של החילוני-ות, בדמותו של פעיל מזדקן שקבר את נעוריו ואת אמונתו בשכרות, מחליטה להשיב אש - תרתי משמע. העיר עומדת להיכנס למערבולת של מאבק בין חסידי האסלאם לבין החילונים שמנסים להציל את מה שנותר מטורקיה החדשה. כשהשלג הכבד חוסם את הכבישים המובילים לעיר ומנתק את קארס מהשלטון המרכזי, המסך עולה על מחזה דמים.


שלג הוא רומן פוליטי לירי המשרטט תמונה מרהיבה של טורקיה - המודרנית וההיסטורית - ובוחן את מקומן של האמנות והאהבה בסבך הפוליטיקה והקנאות הדתית.
אורהאן פאמוק, יליד איסטנבול (1952), הוא חתן פרס נובל לספרות 2006, פרוזאיקן וירטואוזי שנחשב לבכיר הסופרים הטורקים. בצעירותו למד אדריכלות ועיתונאות, אך עד מהרה החליט להקדיש את חייו לספרות: "על אף האפשרויות שעמדו בפנַי נותרתי משוכנע בעליל כי מנת חלקי היא לשבת בקרן זווית באיסטנבול ולהיכנע לספרים, שיום אחד - כך קיוויתי - יעשו לי שֵם ויהפכו אותי לאדם שלם." הרומנים שכתב פאמוק תורגמו עד כה ל־58 שפות ונמכרו במיליוני עותקים.
מנימוקי השופטים לפרס נובל: "במהלך חיפושו אחר נפשה העגמומית של עיר הולדתו גילה פאמוק סמלים חדשים להתנגשות בין תרבויות ולשזירה ביניהן... כשגדל חווה מַעבר מתרבות עות´מאנית מסורתית־משפחתית לאורח חיים בעל זיקה למערב." מנאומו בטקס קבלת פרס נובל: "ספרות בימינו מן הראוי שתבחן ותספר את הפחדים הבסיסיים של האדם באשר הוא: הפחד להיוותר מחוץ למתרחש, הפחד שיתעלמו ממך ומקיומך, ותחושת חוסר הערך הנלווית לפחדים אלה... בכל עת שאני מתעמת עם רגשות כאלה ועם השפה המופרזת והלא רציונלית שבה הם בדרך כלל מוּבּעים, הם נוגעים באפֵלה שבתוכי."
בעברית ראו אור גם ספריו: שמי הוא אדום, ומוזיאון התמימות .
ביקורות מחו"ל
"עמוק ומבריק... שופך אור על העימות בין החילוניות לאסלאם הקיצוני ועושה זאת טוב יותר מכל ספר עיון שאני מכיר." - ניו סטייטסמן
"מותחן פוליטי מרתק... פאמוק טווה סיפור שבו ההתבוננות באופי האמונה הדתית וההתבוננות במצבה של טורקיה המודרנית שזורות זו בזו." - ספקטייטור


רשימות קריאה בהן מופיע שלג
ספרים מצויינים | עופרה סמילה בת 43 מכפר יונה רשימת הקריאה עודכנה לפני שלושה שבועות

לקרוא לקרוא לקרוא | ביבי בת 29 מירושלים רשימת הקריאה עודכנה לפני חצי שנה


פרסומת

לקט ספרים מאת אורהאן פאמוק
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אורהאן פאמוק


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ