תקציר הספר
ג'ין ריז נולדה בדומיניקנה ב-1894, בתו של רופא ואלשי ואם קריאולית-לבנה. היא הגיעה לאנגליה כנערה, בזמן מלחמת העולם הראשונה. באנגליה למדה בבית ספר לדרמה ועבדה כנערת מקהלה, רקדנית ודוגמנית. היא החלה לכתוב רק, לאחר גירושיה בשלישית, כשהיתה בשנות ה-30 לחייה.

הסופר רנסיס וינדאם כתב: "לקרוא ספר של ג'ין ריז פירושו – להכיר איכות של יצירת מופת... קשה להאמין שהסופרת חיה איתנו ושאין היא מוכרת כלל."

המשורר א. אלוורז כתב כי "ריז הקדימה את זמנה בכמה עשרות שנים, הן מבחינת הנושא והן מבחינת הסגנון. ריז כתבה על נשים מוכות בסגנון בהיר, מדויק, תמציתי ומפוכח מאוד. היא מודרנית כיום, כשפי שהיתה בזמנה." את רשימתו לזכרה (ריז נפטרה בשנת 1979) מסיים אלוורז במשפט הבא: "היא היתה, לדעתי, אחת הסופרות האנגליות הטובות של המאה הזאת."

בשנות ה-40 נעלמו ספריה של ריז מן השוק והיא נשתכחה מלב. עשרים שנים חלפו עד שנתגלתה מחדש, כשזכתה בפרס בעד היצירה החשובה ביותר בשנים 1966-1965. הפרס הוענק לה בעד ספרה ים סארגאסו הרחב.

ים סארגאסו הרחב עוסק בדמותה של קריאולית מטורפת, אשתו הראשונה של רוצ'סטר, שעליה מסופר ברמזים בלבד בספר הלש שרלוט ברונטה "ג'יין אייר". במשך שנים נרדפה ג'ין ריז על ידי דמות זו. מניסיונה האישי, ומתוך לימוד ההיסטוריה של האיים הקאריביים, הכירה ג'ין ריז את גורלן של היורשות הקריאוליות מראשית המאה ה-19. נשים אלה היו תוצר של חברה גולה ומנוונת, שנואה על העברים המשוחררים, אשר באמונות ההבל שלהם האמינו גם הן. היו אלה נשים סובלות, שחיו בגלות בסביבה טרופית יפהפייה, ומתוך התנכרות לסביבתן. כזאת היא הגיבור של ים סארגאסו הרחב.ג'ין ריס (סופר על המוקד)
תאריך לידה: 24 באוגוסט 1890, רוזו, דומיניקה תאריך ומקום המוות: 14 במאי 1979, אקסטר, הממלכה המאוחדת בעל: מקס האמר (1947–1966), לסלי טילדן-סמית' (1934–1945), Jean Lenglet (1919–1933) סרטים: אובדן חושים בסרגסו, Quartet, Wide Sargasso Sea, Mr. Bug Goes to Town ילדים: Maryvonne Moerman... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת ג'ין ריס
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של ג'ין ריס


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ