התנ"ך היה באמת  / ליאורה רביד

התנ"ך היה באמת

ליאורה רביד

The Bible Exposed

יצא לאור ע"י הוצאת משכל (ידיעות ספרים), בשנת 2009, מכיל 412 עמודים, עיון » דתות ואמונות - כלליספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4
60% בנים
3 בנים   2 בנות
גיל ממוצע:45
3001 התעניינו בספר


תקציר הספר
בנות כמה היו אִמותינו הקדומות כאשר נישאו? מדוע גברים ביקשו לשאת נשים רבות? מה קבע את מקומה של האישה בבית שבו היו לבעלה נשים נוספות עליה? מדוע לאה, ולא רחל, היתה אשתו המועדפת של יעקב? וכן, מדוע נערה שנאנסה לא נחשבה לקורבן האונס, אלא אחיה?

הספר התנ"ך היה באמת מציע תשובות לשאלות אלה ולרבות נוספות, מתוך הסתכלות היסטורית וחברתית, וללא כל מחויבות להשקפת עולם דתית. הספר מתחקה אחר אחת התעלומות הגדולות וההרואיות ביותר בתנ"ך - מסע אברהם ובני משפחתו מאוּר (כשדים) לארץ כנען. המחברת, ד"ר ליאורה רביד, מוכיחה שהמסע יכול היה להתרחש במציאות, וכי "עקרותה" של שרה נגרמה כתוצאה מתלאות הדרך, מחסור במזון וגיל הנישואים הצעיר שהיה מקובל בתקופה הקדומה.

ימי עליית דוד למלוכה הם בין הנושאים שהספר עוסק בהם. המחברת מתייצבת לימינו של דוד וטוענת ששאול התעלם מהסכנות האורבות לממלכתו וכמעט המיט אסון על בני עמו - ולפיכך צדק דוד שחתר תחתיו כדי להפילו. לדבריה, אם היה מלך שניסה להציל את ממלכת שאול מפני כליה, הרי שהיה זה דוד!

רביד אינה מסתירה את דעתה על החוקרים המכונים "מכחישי המקרא", הטוענים שגיבורי התנ"ך והמעשים הקשורים בהם אינם אלא בדותא. היא מקלפת בזהירות את השכבה האגדית אשר עוטפת את הסיפורים, ומראה שמתחתיה חבויה חברה מסודרת, הדומה לחברות מסורתיות שעדיין קיימות בימינו. הקורא ייווכח לדעת שכל אחד מסיפורי האבות והאמהות עולה בקנה אחד עם דרכי החיים החברתיים, המשפחתיים, המשפטיים והכלכליים שנהגו בתקופת התנ"ך ובתקופות מאוחרות בהרבה.

הספר שם דגש רב על השפה המיוחדת שבה נכתב התנ"ך, על התפקיד שממלאים משחקי מילים וכפלי משמעויות שנעלמו מן השפה העברית בת ימינו.

עם קריאת הספר יופתע הקורא להיווכח שסיפורים אשר נראו לו פעמים רבות מופרכים, הופכים הגיוניים ומתאימים לימיהם ולמקום התרחשותם. הוא יבין טוב יותר את התקופה שבה חיו גיבורי התנ"ך ואת האילוצים שהכתיבו את מעשיהם - שהתנ"ך היה באמת.

ליאורה רביד היא דוקטור לתנ"ך.


הקורא עיר הקורא מתי
חלומות קרית מלאכי לפני 9 שנים ו-1 חודשים מענה
אדי מעלות לפני שנה ו-4 חודשים מענה
mzsrtgzr2 hodsharon לפני 8 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע התנ"ך היה באמת
ספריית העיון שלי | mano4now בן 46 מראשון לציון רשימת הקריאה עודכנה לפני 10 חודשים

התחיל לקרוא לפני שנה ו-11 חודשים
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ