גני הירח - ספר הנופלים של מאלאזן #1 / סטיבן אריקסון

גני הירח

סטיבן אריקסון

ספר הנופלים של מאלאזן 1
יצא לאור ע"י הוצאת כוכבי כסף, בשנת 2008, מכיל 640 עמודים, תירגום: דסי אלבר. ספרות » מדע בדיוני ופנטזיה

הזמנה לטעימה: פרק מהספר


ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.13
57% בנים
13 בנים   10 בנות
גיל ממוצע:33
6342 התעניינו בספר


תקציר הספר
בראשית היה טולקין ויראו סופרים חסרי כישרון כי טוב ויכתבו ספרים רבים וחסרי השראה בהם אלפים נעלים וגמדים עצבניים נלחמים נגד אדוני אופל אכזריים. חרבות חושלו שוב, טבעות החזיקו גורל עולמות שלמים ונחה הארץ ארבעים שנה.

ויקום דור אשר לא אהב את טולקין, אשר חיפש שינויים וקרא כל בן הלילית אל הסינדרין תשליכהו. ודור זה מתחיל להרים ראשו אל האור ולזכות בהכרה הראויה לו. הראשון מביניהם, מלך המלכים, הוא ללא ספק ג`ורג` מרטין, אשר הצליח לשנות את הז`אנר ב-180 מעלות ומוליד דור חקיינים חדש. אבל יש סופרים אחרים שהתחילו לכתוב באותו הזמן ויצרו עולמות נהדרים משל עצמם. אחד מהם הוא סטיבן אריקסון, והסדרה היא ``ספר הנופלים של מאלאזן``.

סדרת מאלאזן היא לא כמו סדרה אחרת. ברוב סדרות הפנטזיה אנחנו זוכים במסלקות מידע פרטניות, לרוב בדמות קוסם זקן וחכם שמספר עובדות לא ידועות לדמויות ולקוראים כאחד, מי הרע, מי הטוב ואיזה חפץ נחוץ על מנת להשמיד אותו (חרב, טבעת, בוטנים, וכו`). במאלאזן אנחנו נוחתים בדיוק באמצע הסיפור. כשפתחתי לראשונה את הספר, בדקתי שוב את הכריכה כדי לבדוק שבאמת אני קורא את החלק הראשון. כמו בחיים האמיתיים, אין התחלה מדויקת, אלא נקודה שממנה מתחיל הסיפור. לסיפור עצמו כבר יש היסטוריה ארוכה ועקובה מדם, ואנחנו מצטרפים לאחד הקרבות המרכזיים. לאט לאט, ככל שהעלילה מתקדמת, אנחנו מגלים את הסיפורים החבויים מאחורי המעשים שלעתים נראים מוזרים, את הסודות של הדמויות, ולמעשה את מארג העולם עצמו.

אנחנו רגילים לדמויות האפורות של ג`ורג` מרטין, שאנחנו לא יודעים מי טוב ומי רע, ואנחנו מסוגלים לשנות את דעתנו על הדמויות. הספר הראשון מתהדר בעשרות דמויות ראשיות ואותו מספר של דמויות משניות, וכמו מרטין, גם כן אין לדעת מי תשרוד ומי לא. יש דמויות שקל לחבב במיוחד, כמו את ויסקי-ג`ק, סמל המחלקה הוותיק שהיה יכול להיות הרבה יותר ממה שהוא וכמובן את קרופה, גנב שמן ועצלן שאוהב לדבר על עצמו בגוף שלישי ולהלל את שמו בכל רגע נתון.

אז במה עוסקת העלילה?

מאלאזן היא קיסרות בהתהוותה העוסקת בכיבוש העולם תחת שלטונה של הקיסרית לאסין. בספר הראשון אנחנו נפגשים עם הצבא העורך מסע כיבוש על יבשת גנבקיס, ועורך מצור ארוך על העיר חיוורון, אחת משתי הערים האחרונות שנותרו חופשיות על היבשת וכלל ראויות לתשומת לב. ממול צבא מאלאזן, העיר חיוורון וברית הערים החופשיות שכרו צבא שכירי חרב של מנהיגי צבא אגדיים. בנוסף לכל הצרות, נצר הירח, מצודה מעופפת הנדמית לירח מרחפת מעל חיוורון ומונעת לצבא מאלאזן לכבוש את העיר. מרחוק משקיפה העיר דרוג`יסטן, היהלום של יבשת גנבקיס, על המתרחש בחיוורון, ואצילי העיר מחליטים לנצל את ההזדמנות לטובתם. בתוך כל הבלגן הזה, האלים משחקים במשחקים מסוכנים ביותר ומשתמשים במלחמות מאלאזן כדי לקדם את מטרותיהם שלהם כמו משחק שחמט סבוך, שאיש לא יודע מי המנצח בו.

מבולבלים? גם אנחנו.

תיאור מפורט יותר של העלילה גובל בספויילרים רצחניים, ורק אוסיף כי העלילה המתוארת כאן מתוארת בחמשת הפרקים הראשונים.

העולם העשיר של אריקסון מושך מאוד ומכיל מספר רב של גזעים, חלקם קיימים, חלקם נכחדים, אבל לכולם יש השפעה. עולם הקסמים משפיע על כל אחד מהבטי העולם. המכשפים השונים מרגישים קירבה לאחד המפתנים, זרמי אנרגיה העוברים בין העולמות השונים ואותם הם יכולים לפתוח וכך לשנות את המציאות הקיימת. האלים עצמם משתתפים במעשי העולם ומנסים להערים על האלים האחרים. המשחק עצמו הוא בעל סיכון רב, מכיוון שגם אלים יכולים למות ובני תמותה יכולים להפוך להיות אלים.

לסיכום, ``ספר הנופלים של מאלאזן`` היא סדרה מרתקת ותוספת נכבדת לספרי הפנטזיה החדשים והמעולים שיוצאים בזמן האחרון בין כל הזבל שמסתובב. כמו הספר הזה, אני ממליץ על שתי סדרות נוספות שאני קורא בימים אלו: ``שמה של הרוח``, שהתחלתי לא מזמן וכבר נותן סימנים של הדבר הגדול הבא. לפי הבנתי, זכויות התרגום כבר נקנו, וזה מעולה, והספר השני הוא ``השקרים של לוק למורה``, שהוא ספר פשוט כיפי והוא מעין האושן 11 של הפנטזיה. אכן, דברים גדולים מגיעים אלינו.


הקורא עיר הקורא מתי
מומינית פרדס חנה לפני 5 שנים ו-6 חודשים מענה
דוד י-ם לפני 3 שנים ו-4 חודשים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע גני הירח - ספר הנופלים של מאלאזן #1
רשימת המשאלות (מגוון) | oshi21 בת 31 מקרית נטפים רשימת הקריאה עודכנה אתמול

מועדפים לרכישה :) | oshi21 בת 31 מקרית נטפים רשימת הקריאה עודכנה אתמול

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ