עפר גרוזברד

עפר גרוזברד

סופר

עֹפֶר גרוזברד (נולד ב-1954) הוא פסיכולוג קליני, חוקר תרבויות, סופר ישראלי ומרצה באוניברסיטת תל אביב.

ספריו:
"היתר לשגעון" - רומן המספר את סיפורה של בחורה המאושפזת במחלקת מתבגרים בבית חולים לחולי נפש ועוברת שם פסיכואנליזה. הרומן מתאר את חבריה והחיים במחלקה לצד הטיפול.
"הערבי שבלב" - רומן פוליטי – פסיכולוגי המנסה להתחקות אחר השורשים הנפשיים של הסכסוך הערבי – ישראלי. נבחר ל"ספר השנה של אגודת הסופרים העבריים" לשנת 2000.
"ישראל על הספה" - מציג את תהליך השלום כתהליך פסיכולוגי – רגשי במהותו ולא רציונלי.
"מנחם בגין – דיוקנו של מנהיג" - ביוגרפיה, המלווה את חייו של בגין ומשתמש בכלים פסיכולוגים כדי לבחון את חייו ופעולותיו. הספר טוען בניגוד למקובל שהדיכאון שבו היה בגין שרוי טרם המלחמה הוא שדרדר את מלחמת לבנון הראשונה ולא שהכישלון במלחמה הוא זה שגרם לו להיכנס לדיכאון. הספר זכה בפרס המחקר של מרכז מורשת מנחם בגין.
גרוזברד כתב ארבעה ספרים העוסקים בחינוך רב-תרבותי, אשר יצאו לאור כסדרת "הצופן התרבותי" בהוצאת אוניברסיטת בן-גוריון.

"פיצוח הצופן התרבותי" עוסק באופן החשיבה השונה של שתי התרבויות המרכזיות בעולם, המערבית, המזוהה כמודרנית-אינדיבידואלית, והמזרחית המזוהה לרוב כמסורתית-קולקטיבית, וכיצד הן באות לידי ביטוי ביחסי הורים ילדים ומשפיעות על פיתוח חשיבה יצירתית, מדעית ודמוקרטית.
"דיאלוג - 123 סיפורים טיפוליים מהחברה המסורתית ופתרונם" מציג דיאלוג בין תרבות מערבית למזרחית באשר לפתרונם של סוגיות חינוכיות. הספר מבוסס על שיחות אמיתיות של המרצה ותלמידיו מהמכללה האקדמית הערבית לחינוך שבחיפה סביב מקרים שהציגו הסטודנטים.
"הקוראן לחינוך הילד" מנסה לשלב בין הפסיכולוגיה המודרנית לבין הקוראן במטרה לעזור להורים מוסלמים לפתור בעיות יומיומיות של חינוך. ספר זה ופרויקט "קוראנט" הנלווה אליו היו בין הפרויקטים שיצגו את ישראל בוועידת הנשיא, 2008.
"בבל - מדריך למפגש בין מזרח למערב". הספר מלמד את בני שתי התרבויות להבין האחד את השני ו"לדבר" בשפה התרבותית של בני התרבות השנייה. כל זאת באמצעות דוגמאות ממשאים ומתנים בין ישראל והאמריקנים לבין העולם הערבי.
1.
הספר מנחם בגין – דיוקנו של מנהיג הוא הביוגרפיה המלאה הראשונה שנכתבת על מנחם בגין: האיש שחשב ודיבר ב"אנחנו" ולעולם לא ב"אני", האיש שחווה את עצמו כיהודי פשוט וליווה את העם היהודי בדרכו משואה לתקומה. יותר מכול, מנחם בגין הוא עדות חיה למפגש מרתק בין אישיות לתקופה.ספרו של עפר גרוזברד מביא בצורה בהירה ומרתקת את התחנות החשובות והמעצבות בחייו של בגין, אשר הטביע את חותם אישיותו על העם היהודי: החל מילדותו בפולין, המפגש עם דמותו הכריזמטית של ז'בוטינסקי; השואה והגורל הטרגי של בני משפחתו באירופה; העלייה לישראל; מינויו למנהיג מחתרת האצ"ל ופרשת אלטלנה; הפיכתו למנהיג הבלתי מעורער של תנועת הליכוד והנהגתה לשלטון בשנת 1977... וכלה במלחמת לבנון, התפטרותו מראשות הממשלה והסתגרותו החשאית בביתו.ובכן, מהי מורשתו של בגין לדורות הבאים? כיצד שקל לפתור את הפרדוקס של מדינה יהודית ודמוקרטית ממערב לירדן? ובעיקר, בניגוד לחשיבה המקובלת – שבה מלחמת לבנון והקשיים שהיו כרוכים בה הם אלו שגרמו לדיכאון הנפשי שבו היה שרוי – אמת הפוכה עולה מתוך העדויות הרבות הנחשפות כאן לראשונה: הדיכאון הנפשי שבו היה שרוי בגין הוא זה שדרדר והסלים את מלחמת לבנון. המפתח להבנת הסוגיות הללו ועוד רבות אחרות נמצא באישיותו המיוחדת הנפרשת בפני הקורא, שלב אחר שלב, לאורך הקריאה.ד"ר עפר גרוזברד, אשר ספרו הנוכחי זכה בפרס המחקר של "המרכז למורשת מנחם בגין", הוא פסיכולוג קליני ובעל תואר Ph.D. באנליזה ופיתרון קונפליקטים מ"המכון לאנליזה ופיתרון קונפליקטים", אוניברסיטת ג'ורג' מייסון, ווירג'יניה. מרצה במכללה האקדמית הערבית לחינוך בישראל – חיפה ובמכללת אורנים ועמית מחקר במכללה לביטחון לאומי. מחברם של הספרים הבאים: "ישראל על הספה – הפסיכולוגיה של תהליך השלום" (ידיעות אחרונות, 2000; גרמניה, פטמוס, 2001; אוניברסיטת ניו יורק, 2003), "הערבי שבלב" (תמוז, 2000), "היתר לשיגעון" (ירון גולן, 1994)....

2.
ההנחה המרכזית של ספר זה היא שתהליך השלום הוא מעיקרו תהליך רגשי. המחבר משתמש בכלים של פסיכולוג קליני האמון על ההבנה של תהליכים רגשיים ועבודה עם מנגנונים נפשיים, ומיישמם בשדה הפוליטי. הספר מציב את היסודות לתיאוריה ופרקטיקה חדשה שאך מעט נכתב עליה בארץ ובעולם - שימוש בכלים טיפוליים כדי לקדם יחסים בינ מדינות, דתות, מפלגות, תרבויות וזהויות שונות באמצעות בחינת המקרה הישראלי-ערבי. עםר גרוזברד הוא בוגר הפקולטה להנדסת מחשבים בטכניון בחיפה. בהמשך דרכו פנה לתחום הפסיכולוגיה, והיום הוא פסיכולוג קליני המטפל בילדים, בנוער ובמבוגרים. ספרו "הערבי שבלב" נבחר לספר השנה על-ידי אגודת הסופרים העבריים והוצאת תמוז. "הערבי שבלב", היוצא לאור בד בבד עם ספר זה, הוא העיבוד הרגשי-ספרותי שקדם לעיבוד האיטלקטואלי המוצג בישראל על הספה. ספרו הראשון של המחבר הוא הרומן "היתר לשיגעון" )הוצאת ירון גולן)....

3.
4.
בר השופטים בתחרות אגודת הסופרים העברים והוצאת תמוז בחר פה אחד את הערבי שבלב כספר הפרוזה הטוב ביותר לשנת אלפיים. ``על רקע המאורעות הפוליטיים של תקופתנו, נפרשת עלילה יצרית ומרתקת, החודרת אט אט אל מתחת לקרום השפיות הישראלית ודולה משם אמיתות הפורטות על מיתרי הנפש של כל אחד מאיתנו.`` מנימוקי חבר השופטים עפר גרוזברד הוא בוגר הפקולטה להנדסת מחשבים בטכניון בחיפה. בהמשך דרכה פנה לתחום הפסיכולוגיה, והיום הנו פסיכולוג קליני המטפל בילדים, בנוער ובמבוגרים. ספרו שיראל על הספה - הפסיכולוגיה של תהליך השלום, העיבוד האינטלקטואלי להערבי שבלב, רואה אור בהוצאת ידיעות אחרונות בד בבד עם הערבי שבלב, וכבר זכה לתגובות יוצאות דופן ממבקרים ומאנשי ציבור מן השורה הראשונה. היתר שיגעון, רומן ביכורים של עפר גרוזברד, ראה אור לפני שנים אחדות. מתוך הספר: מילותיה של נאדיה צפו ועלו בראשו: כל עוד לא ייפגש עם הקורבן פנים אל פנים, לא יידע מי הוא, ועכשיו, כשהוא מכיר את פרטי חייו האישיים של הקורבן, אוכל מצלחתו וישן במיטתו, ניצב במקומו של אביה על המרפסת ומשקיף דרך עיניו על הים, הוא מקבל עליו אחריות לכל מעשיו, מודה בעובדות אבל לא באשמה, כמו שאומרים בבית המשפט, ושואל את עצמו מה הוא אשם שנקלע למילואים וירה, ואז פגש את נאדיה, ואחר כך באו לגור יחד בבית אביה, ועשו ילד, ואם אלוהים בישל את הדייסה הזאת, שיישא הוא באחריות לאשה העצובה שהוא רצח את אביה. נכנס פנימה, הגר לא ישנה, מציצה בו בברק עיניים, בחיוך שובב. הלילה צעיר, והוא הולך לספר לה הכול, למה בחרו לגור ליד הים, למה אמא עצובה, ושהוא שרצח את סבא, אבל שבכל זאת אפשר להמשיך לחיות ולהקים משפחה, ואולי אפילו לשמוח....

5.
6.
7.
ארץ הילדים הוא סיפור מסעם של קבוצת ילדים בעולם של מבוגרים. ״אזן המן״ – המנהל הרשע וחבריו המורים נלחמים בהם כדי להפוך אותם למבוגרים. המלחמה היא לחיים ולמוות וכל האמצעים כשרים. הילדים נשבעים להישאר לנצח ילדים ואפילו כשיהיו מבוגרים – בלב שלהם ישארו תמיד-תמיד ילדים. מבוגר, זה ילד ששכח שהוא ילד. מין ילד כזה שהכריחו אותו לאורך חיי לעטות מסכה של מבוגר עד שהוא שכח מה יש מתחת למסכה ומי הוא באמת. הוא שכח לשחק, לצחוק ולהנות ובמקום זאת הוא הולך לעבודה בבוקר וחוזר בערב. הילדים בספר והקוראים המתלוים אליהם למסע אוספים חויות משמעותיות כדי להישער לנצח ילדים. האם יצליחו? הספר מיועד לכו-לם, במיוחד לילדים המבוגרים שבינינו. למפת ארץ הילדים ולקריאת הפרק הראשון: https://www.hebpsy.net/books/mdjthZBRxbnP98FXSGP7.PDF...


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ