ביקורת ספרותית על לא יכולה לשתוק מאת הלנה מגר טלמור
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 15 במרץ, 2015
ע"י לי יניני


החלטה היא רק ההתחלה.
כשמישהו מקבל החלטה, הוא בעצם קופץ לתוך זרם חזק שיישא אותו למקומות שכלל לא חלם עליהם בשעה שהחליט. (פאולו קואלו מתוך הספר "האלכימאי").

על פי הכריכה זהו ספר ביכורים והראשון בסדרת דרמת מתח. למרות שיש בעלילה הזו כמו בכל סוגת ספרי המתח את האלמנטים המוכרים: פשע וחקירה, אני כבר מעדכנת שאני לא הרגשתי ב"מ-ת-ח....".

אז מה יש לנו כאן?
סי היא מרצה לספרות וכתיבה יוצרת. ריצ'ארד- הבוס הישיר שלה, מבקש ממנה לכתוב כתבת שיווק לאוניברסיטה. ככתבה סי בוחרת לכתוב מכתב, לדמות שהביטה אליה משידור טלוויזיוני, בדבר החלטה חשובה שהתקבלה בישיבת מועצת העיר.

ומה קרה אחרי שנכתבה הכתבה? לאור ההצלחה שנחלה הכתבה היא נקראת לפגישה אצל ריצ'ארד. באותה פגישה ריצ'ארד מודיע לה שהקורס לכתיבה יוצרת, שהיא מרצה בו, יועבר מהכיתה לאולם. אבל...

ציטוט עמוד 13: "מי באמת היה יכול לשער שעד ליום שלישי, תשתנה המציאות עד כדי כך שהפגישה עם ריצ'ארד תהיה עוד אירוע ברצף הזמן שיהפוך את חיי על פיהם".

הכתבה שנכתבה לדמות הטליווזיונית-לריק בארון, היתה הטריגר שחיברו את ריקי וסי. תוך זמן קצר הגיעו הפרחים לביתה של סי, ומכאן הדרך לנישואים הייתה קצרה מאוד.

ריק נולד בוויסקונסון. גדל אצל סבו וסבתו, כיוון שהוריו נהרגו בתאונה. למד משפטים, עזב את מיניאפוליס אחרי מותם של סבו וסבתו ועבר להתגורר בסיינט פול.

האם של סי- רבקה מאוד שמחה על החיבור המהיר של סי וריק. רבקה עצמה גדלה על ברכיה של הנצרות הפרוטסטנטית, תחת מרות וחינוך קשוחים. האב – רודו התייתם מהוריו שנהרגו בתאונה וגדל בבית דודתו באווירה צוננת. (אגב, מעניין שהסופרת בחרה בשתי דמויות קרובות לסי, עם אירועי עבר זהים: ריק הבעל, ורודו האב גדלו לא אצל הוריהם, בגלל תאונה של ההורים).

בן-אח של סי, הומוסקסואל שניהל יחסים עם פיליפס. היחסים בין סי לבן היו טובים, והם שוחחו ביניהם על בסיס יומי.

יחסיהם של הזוג סי וריק היו של "שולט ונשלטת". לאחר הנישואים סי החלה לאבד "צלם אנוש". ריק החליט הכול על הכול... עיניה של סי קיבלו עדשות כחולות, שיערה נצבע לבלונד, והיא כמובן צריכה להיות נסיכה... היא צריכה לשקול לא יותר מ-57 ק"ג... ציטוט עמוד 32: "את יודעת שנסיכות הן דקות-גזרה. זהו חלק מהאצילות שלהן, ואת הנסיכה שלי, השאירי את העור מתוח על עצמותייך כדי שלא אצטרך ללטף קפלים מיותרים טוב, אשתי?" ציטוט מעמוד 58: "וחוץ מזה אני בטוח שככל שנהיה ביחד, תרצי להיראות שונה. תוכלי להוריד במשקל, לסדר את הציפורניים, לעשות משהו עם התלתלים היפים שלך. כלומר, במובן היומיומי בוודאי שהייתי רוצה אותך קצת אחרת, אולי תוספת קטנה בציצים, עיניים כחולות-" הוא צחק." רק מלקרוא את המשפטים הללו, השקט והציות של סי מעלים לי את הלחץ דם...

אגב, כל הספר כתוב בגוף ראשון על ידי סי קורנפילד (סי-כן = yes women), ואולי בגלל שכך בחרה הסופרת את השם "סי" לדמות הראשית.

במעמד החדש כאשתו או נסיכה של ריק, סי שכחה לשלוש שנים את כל ההתמכרויות שהיו חלק מחייה. ציטוט עמוד 74: "אני מכורה. אני מכורה לסיגריות. אני מכורה לקפה, אני מכורה לאוכל, לאוכל לא בריא עתיר פחמימות ושומנים. אני מכורה לסדרות בטלוויזיה. אני מכורה לשעות הלילה. אני מכורה לחברה שלי והכי אני מכורה לספרים".

מי שמכיר אותי, יודע שאני לא מסוגלת להתחבר לאנשים כנועים. איפכא מסתברא, אצלי כל תאי המוח שאחראים על המילה "לא", מתחילים להניף דגלים כביום העצמאות, והשיער שעוטף את ראשי נעמד כמוטות מתכת וכגדר אטומה שזועקת: "לא!"

אחרי כ-150 עמודים העלילה מקבלת תפנית, והסופרת מלבישה את העלילה ב"שמלת המתח" ... באחד מהימים, שסדר היום השגרתי שאין בו כלום, והיום אפילו התחיל לפהק, מופיע בביתה של סי אורח לא צפוי... ביל השוטר, חוקר וחבר שהחל לתחקר את סי על ג'יני עוזרת הבית, עוד יותר מעניין שדווקא באותו יום, ריק לא התקשר כהרגלו. לאחר יום מתיש של דאגות, פתאום הטלפון צלצל וקולו של ריק נשמע... ציטוט עמוד 145: "סי, את צריכה לבוא לקחת אותי. את חייבת לבוא לקחת אותי עכשיו. התחלחלתי. משהו נורא קרה, לא היה ספק. מעולם לא שמעתי את ריק כך, .... ריק, זה אתה? מה קרה? מה אתה עושה בסאמיט? אתה מרגיש לא טוב? קרה משהו? את חייבת למהר ולבוא. בואי קחי אותי...."

את ההמשך תצטרכו לקרוא בעצמכם...

הלנה מגר טלמור "מסדרת" לסי זוג מורים לחיים: ריצ'ארד וורוניקה. בעזרת אותו זוג הסופרת מעבירה לקורא תובנות ואבחנות פילוסופיות, והם גם אלה שמעבירים את סי מעולם החושך לעולם האור. ורוניקה הייתה היפך של סי, והיא זו גם שמטלטלת אותה מעת לעת, ומראה לה את משעולי הדרך ולא רק היא.

אהבתי את השפה, הכתיבה, המטאפורות והתיאורים הנהדרים. לצד כישרון כתיבה נפלא ובהתייחס לעלילה, לעניות דעתי, אפשר היה לקצר את הספר. מיקוד והידוק לא היו מזיקים, דילול בפילוסופיית חיים, אזכורים, וציטוטים מספרים היו מפיכים משב רוח מרענן בעלילה.

לי אישית קטעי הפרושים היו הדקות שהנחתי את הספר להפסקת קפה, והיו לי הרבה הפסקות קפה...

לסיכום: לצד הכתיבה המקסימה, לטעמי העלילה זקוקה עדיין לעריכה, תיעול ומיקוד נוספים, למרות זאת מצאתי עלילה מרתקת, שמעוררת עניין לצד חמלה ועיוורון מול פיכחון...

חברים, לא לחינם בתחילת הביקורת הנוכחית ציטטתי את פאולו קואלו ... תחשבו על כך...

לי יניני
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
YAELHAR - תודה ... לא ידעתי שכבר השתמשו בכריכה הזו לספר אחר.
yaelhar (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
ביקורת מקיפה. קצת מוזר לי שהתמונה על הכריכה מופיעה גם על כריכת הנובלה "הגברת שאהבה בתי שימוש נקיים" של דונליווי. אמנם הוצאות שונות, אבל עדיין... ו"הגברת..." היה קודם.
לי יניני (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
דן סתיו וזה שאין לנקוב בשמו שניכם יחדיו וכל אחד לחוד גורמים לי להסמיק. תודה ענקית
דן סתיו (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
לי יניני ביקורת מרשימה - למקרא הסבריך הבהירים על אינסוף הדמויות המאכלסות את הספר וזה עוד ללא ספוילרים - לא יכולתי שלא להזכר בדבריו של אלפונס דה רידר: "מי שלא יחדל לראות לנגד עיניו את הסוף, יימנע מאליו מאריכות דברים, כיוון שישאל את עצמו שוב ושוב אם כל פרט שהוא מוסיף אכן תורם להשגת המטרה. ועד מהרה יגלה שכל עמוד, כל שורה, כל מילה, כל נקודה, כל פסיק, כל אחד מאלה מקרב אליו את המטרה או מרחיק אותה ממנו. כי באמנות אין נייטרליות. מה שאינו נחוץ הוא מיותר וכשדי בדמות אחת אין צורך בקבוצה שלמה". הביקורת שלך עשתה, כך אני מתרשם, סדר מופתי בעלילה ובאינסוף מרכיביה והסתעפויותיה. אני מעריך את יכולת ההתמדה שלך. לא חושב שהייתי מצליח לשרוד ספר מסוג זה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
המשפט בהתחלה כל כך מדהים ונכון, שאני חייב להודות שטיפה התאכזבתי כשגיליתי שפאולו קואלו כתב את אותו משפט, ולא את.

אבל לא נורא, פיצית את זה בביקורת יפה שרק את יכולה לכתוב בצורה כזאת!
לי יניני (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
תמיד אוהב אותו- תודה !
תמיד אוהב אותו (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
כמה אני אוהבת לקרוא ביקורות שלך
:)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ