ביקורת ספרותית על אנה פרנק - היומן הגרפי מאת ארי פולמן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 27 בפברואר, 2018
ע"י Muhandes


הזהרה: ביקורת משתפכת.

זה כנראה העיבוד הגרפי הטוב ביותר שקראתי אי פעם וספר טוב כל כך אני חושב שכל בית צריך עותק, החל בבתי הספר ובספריות.
אני בטוח שכמעט כל אדם בוגר בעולם המערבי (ובוודאי בארץ, אבל קהל היעד פה קצת יותר רחב) יודע מי הייתה אנה פרנק ומה היומן שלה מסמל. אבל האוצר הזה די אבוד לדור הצעיר שכמעט לא קורא, יחד עם זיכרון השואה שגם הוא הולך ונעלם. בואו נודה על האמת, אפילו לאלה מאתנו שמבינים את חשיבות הזיכרון זה מאבק. אף אחד לא באמת אוהב ספר שואה או סרט שואה, אז איך מעבירים את המסר הזה לצעירים? איך זוכרים בעצמנו?
לפולמן ופולונסקי, המוכרים (לפחות לי) מהטיפול הגרפי המצוין שלהם במלחמת לבנון, וואלס עם באשיר (הסרט, נניח בצד את הרומן הגרפי), היה רעיון גאוני, לעבד את היומן של אנה פרנק לרומן גרפי. הייתי נותן להם מדליות רק על הרעיון אפילו אם הביצוע היה פחות טוב, אבל הביצוע גם הוא מוצלח ביותר.
צריך למדוד עיבוד בשתי אמות מידה, עד כמה הוא שומר מרוח המקור ומה הוא מחדש. בשתי אמות המידה האלו הספר הזה מספק את הסחורה. כיוון שלא ניתן היה לעבד כל עמוד ושורה מהמקור מכיוון שהספר היה ארוך מדי, פולמן ופולונסקי היו צריכים לבחור איזה חומר לשמור ואיך לאייר את מה שנשמר. ההבדל בין הצלחה לכישלון הוא בבחירה הזו ולשמחתי הבחירות שלהם מאוד מוצלחות. התוצאה היא עיבוד שמצד אחד שומר על רוח הנעורים וההתבגרות של המקור ועל הסיפור והמקום שלו בשואה ומצד שני מצליח להנגיש אותו למבוגרים ולצעירים כאחד. למען האמת, ככל שאני מנסה, אני לא יכול לחשוב על משהו שהייתי עושה אחרת. אני מצדיע הן לרעיון והן לביצועו, ונותן לספר הזה חמישה כוכבים מתוך חמישה, בקלות.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סקאוט (לפני 10 חודשים)
ביקורת נפלאה. הקומיקס ברשימה שלי ולצערי בספרייה אבד באופן מסתורי העותק שלו אז אני צריכה להמתין שיביאו אחד חדש או שימצא העותק האבוד.
Ayeletjon (לפני 10 חודשים)
תתפלא. אבל דווקא כן יש התעניינות מהקהל הצעיר לגבי השואה.
אני עובדת בספריית סניף וגם בספרייה העירונית. נתקלתי במיוחד בבנות שהסיפור של אנה פראנק מעניין אותן. בדרך כלל ההורים הם אלה שלא מעוניינים שהם יחשפו לנושא הזה בגיל צעיר. ( אני מדברת על בנות בכיתה ד' ,ה')
Muhandes (לפני 10 חודשים)
@אלון דה אלפרט מסכים עם כל מילה. העיבוד כולו מאוד מדוייק (ורגיש) וניכר שהם חשבו על כל דבר לא מעט.
אלון דה אלפרט (לפני 10 חודשים)
גם פולמן וגם דוד פולונסקי הם אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה. האיורים של דוד פולונסקי מצליחים במקומות בלתי צפויים, והוא מאוד רגיש ומדוייק.
(גילוי נאות, עבדתי קצת על "וואלס עם באשיר" לפני כ-12 שנה)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ