ביקורת ספרותית על שלוש הגבירות מאת ר' מיפו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 7 בפברואר, 2018
ע"י רץ


מה בין גבירה, לגברת הראשונה?

כשהבטתי לשם הספר, שלוש הגבירות, של ר' מיפו, המספר את סיפורן של שלושת נשות דויד, אביגיל, מיכל ובת שבע, התנגן בעיני רוחי השיר הנפלא של יוסי בנאי ואילנה רובינא- הגבירה בחום.

לה הגבירה בחום, זו בצלילים,
לה, לאור לבנה קסום, כמה מילים -
אם היא פעם תשמע אותן בטח תדע
כי זה שיר אהבה קטן, לי הוא ולה.
לה הגבירה בחום, זו בצלילים,
לה, לאור לבנה קסום, כמה מילים -
אם היא פעם תשמע אותן בטח תדע
כי זה שיר אהבה קטן, לי הוא ולה.
....

האם מדובר בסיפור אהבה אבירי, בין נשות דויד לדויד- כפי שמבטא השיר, או ליחסים שמטרתם פוליטיקה מלכותית? שאלה שגרמה לי לצאת למסע קטן, למושג הגבירה בתקופת ימי הביניים.

בתחילת המאה - 13, עולם ימי הביניים מגלה את מושג אהבה כערך עליון דרך שירת הטרובדורים.

גילויי אהבת אמת בימי הביניים התקיים, כתוצאה מהענקת מעמד גבירה לנשים דומיננטיות בחברה. עמדה שרכשו נשים משכילות ויוצרות, גרמה להן להאמין ביכולתן לעדן ולחנך את הגברים שלהן, בדרכים חדשות ומתחכמות, המבטאות אינטליגנציה ואחווה נשית.

אחת מהוגות הדעות בימי הביניים, כריסטין דה פיזן, כתבה את הספר, עיר הגבירות, בה נשות העיר אצילות ברוחן, להבדיל מאצולה מעמדית, מייצגות אחת משלוש המעלות הטובות, הגיון, הגינות וצדק, ומהוות בכך דוגמה לנשים האחרות.

איך מושג הגבירה מתקשר לתקופת התנ"ך?

המושג גבירה בתנ"ך מתייחס לתואר רשמי של אם המלך, יש סברה שהתואר ניתן לאימהות שליטים צעירים, שלא בגרו, אך הוכרזו כמלכים. עד לבגרות המלך, קיבלה האם מעמד עוצרת, שליטה בעלת סמכויות.

בתנ"ך מוזכרות רק שלוש גבירות: איזבל, אשתו של אחאב, מעכה, אמו של אסא, ונחושתא אמו של יהויכין. קיימות בתנ"ך נשים נוספות, שאומנם לא כונו גבירות, אך זכו למעמד פוליטי, כבת שבע, אם שלמה.

שלוש הגבירות כתוב כטרילוגיה, בה כל אישה מספרת בקולה האישי, על המלך דויד, נשותיו האחרות, אהבתן אליו, תשוקותיו שלו לנשים, על שנאות ותככים, עולם מלא וגדוש. שלושת הסיפורים יוצרים יחד נקודה מבט נשית לסיפור דויד כתיקון לתנ"ך הכתוב מנקודת מבט גברית.

הראשונה בנשים, אביגיל אהבת חייו, הלוחשת מאחורי הקלעים, עוברת על מכתביו, ומייעצת לו אסטרטגית, ליצור ברית עם מלך ירושלים, על ידי יצירת תרמית לפיה אנשי דויד כבשו את העיר, כשלמעשה הם נכנסו אליה בהסכמת שליטיה, תיאוריה מעניינת ונועזת. אביגיל בתחבולותיה מונעת שפיכות דמים מיותרת, ומשיגה לדויד עמדה אסטרטגית הכרחית ליצירת מלכות ישראל המאוחדת.

השנייה בנשים, מיכל אהבת נעוריו, הנסיכה בת המלך, שהלכה אחרי אהובה, רועה הצאן ונגן הכינור, בן השפחה לו בזו אחיו, אויב אביה שאול. כשהפך למלך, הוא איבד בה עניין והחזיק בה כבת ערובה ולא חסך ממנה את שנאתו. אהובה של מיכל הוא, הדויד, מיפו טוענת שבכתבי אוגרית, זהו כינוי למפקד צבא, ולא לשמו המקורי - אלחנן בן יערי שהרג את גוליית (כינוי ושם לאותו האדם).

השלישית בנשים, בת שבע, תשוקת חייו למלכה חיתית מכשפת ביופייה, שימשה כלי שח מט במשחק נכלולי, להמשך ההשתלטות על ירושלים. קנוניה ששותפיה היו, נתן הנביא, ואחיתופל, קרובי משפחתה. תמורת שלמונים לרכישת יער המוריה, שהעביר דויד לחיתים, הוא בקש כעסקת חבילה את בת שבע, מה שמלמד כי המשולש, הון, שלטון וסקס, הוא עתיק יומין. בת שבע שנאלצה לבגוד באהובה אוריה החיתי, גרמה לו ללכת אל מותו, כמי שהבין כי נבגד על ידי משפחתו ומפקדו.

הנשים של מיפו מספורות את סיפורן בגוף ראשון, מביאות לביטוי תבונה נשית, הן מעניקות בכך תחושה אינטימית השמורה לשיחות נפש. הן משכילות, דעתניות, חזקות ויפות, נשים שבקשו לשמור על עצמאותן, לאהוב או לשנוא את דויד, כל אחת בדרכה שלה ולהשפעה על המלך, לבסוף המשפיעה הגדולה מכולן היא בת שבע, שהצליחה להכשיר את שלמה ליורש ולתמרן את דויד לבחור בו למלך. היא הגבירה בסיפור, אם כי ערכיה התנכיים שונים לחלוטין מאידאל הגבירה הימי ביניימי.

ר' מיפו, הוא שם ספרותי, לא הרבה אנחנו יודעים על הכותבת עצמה, עובדות בדדות, היא כתבה שלושה ספרי שירה, זהו ספר הביכורים שלה, אותו היא כתבה כ- 30 שנים, בגיל מבוגר. היא עברה הוצאות ספרים רבות שדחו אותה, לאחר שנים, שכמעט התייאשה, עיתון 77, הוציא את סיפרה ותמך בהוצאתו. גם סיפור הכותבת ואופן הוצאת סיפרה, הוא סיפור מרתק ומעורר השראה.
ומהי הגברת הראשונה שלנו, כגלגול מעורר השראה למונח הגבירה? התשובה לשיפוטכם.

....................................................................................................................................................
https://youtu.be/55XU6hBelQQ
*בית ראשון מתוך - הגבירה בחום, שרים אילנה רובינא ויוסי בנאי, מילים ולחן: ג'ורג' מוסטקי , תרגום: יעקב שבתאי


24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 9 חודשים)
אנקה - הספר ממש טוב, יוצא דופן בצניעותו ואיכתו, אני חושב שאפשר למצוא אותו בספריה העירונית, כפי שאני מצאתי באקראי.
רץ (לפני 9 חודשים)
שונרא - תודה, התגובה שלך מקסימה בעיני, בגלל הידע לגבי ההגדרה המדוייקת שחדשה לי, והעובודה שקשרת את שם הספר בצורה כל כך יפה לאקטואליה שלנו, שלוש נשים והמשפיעה ביותר היא האחרונה, וקדימה עכשיו נשמע את הרמיקס...
שונרא החתול (לפני 9 חודשים)
השאלה היא לא רק מהי הגברת הראשונה אלא מיהי הגברת הראשונה.
והגברת הראשונה היא אשת הנשיא בהיותו האזרח מספר אחת במדינה, ולא אף אחת אחרת.
אז אם רמזת לשרה נתניהו - היא לא הגברת הראשונה. ואין טעם להתעסק עם השאלה 'מהי' כי אין דרך להסביר את הדבר הזה. שים לב שגם לביבי היו שלוש שנים והשלישית שבהן היא, לאסוננו, המשפיעה מכולן. הראשונה היא אהבת נעוריו ולדעתי גם אהבת חייו, אבל מוטב שהשלישית לא תשמע על זה.
אנקה (לפני 9 חודשים)
אם בנוגע ל"גברת הראשונה" שלנו עסקינן, אז סליחה אבל לא תודה ! לא מתכוונת לקרוא עליה.
אם התכוונת לסקירה שלי על שלוש הגבירות אם אמצא את הספר ואקרא אותו אולי אקבל את האתגר בתנאי שיהיו לי דיעות טובות עליו :)
רץ (לפני 9 חודשים)
חני -תודה , זאת אובססיה כמו אספנות, לקרוא ספרים, או לראות אמנות ותיאטרון הקשורים לראשית המלוכה, שכחתי אתרים היסטוריים או תערוכות ארכיאולוגיות כמו זאת שהייתה במוזיאון המקרא. אני חושב שזאת גם החלטה מושכלת לבחור להתעמק בתקופה היסטורית אחת שמאוד מעניינת אותי בהביט הרב תרבותי.
רץ (לפני 9 חודשים)
Pulp_Fiction - תודה ההיסטוריה התנכית כתובה תמיד מנקודת מבטם של המנצחים, והגברים, לכן כשאישה כותבת על הנשים בתנ"ך זה לא פעם מפתיע ברגישות ובתבונה, כך הספר הזה.
רץ (לפני 9 חודשים)
בר תודה, באשר לגברת הראשונה שלנו, היא טוענת שלזכותה שני סטטוסים ראויים, האחד כאשת ראש הממשלה והשני הישגיה האינטלקטואלים כפסיכולוגית. כשדורשים בכוח כבוד ומעמד, זה מעיד משהו על האישה. הגבירה של ימי הביניים אמורה לשקף ערכים מוסריים, או התנכיות שבטאו תבונה פוליטית, שלנו בהחלט מבטאת משהו אחר.
רץ (לפני 9 חודשים)
אנקה -תודה, על הגיברת הראשונה שלנו כתב בן כספית - אני ממתין לביקורת שלך או של אחרים
חני (לפני 9 חודשים)
עוזי נראה לי שהיית שמח להיות זבוב על הקיר בממלכת דוד . אין ספק שהנושא מרתק אותך כמו הסטוריון. ועוד משהו מעניין אותך מאוד זה הנשים של פעם.
מרתק לקרוא אותך תמיד.
Pulp_Fiction (לפני 9 חודשים)
ביקורת מחכימה וכתובה כל כך יפה. מעניין כל כך לגלות את הסיפורים מנקודת מבט זו ולא דרך הפילטר המייפה שאנחנו כה רגילים אליו. שנים אני טוען שדויד זוכה להערכת והערצת יתר בתנ"ך.
בר (לפני 9 חודשים)
איזה יופי של ביקורת!!!
נשמע שהספר עוסק בנושא מרתק שמביא מספר זוויות מעניינות וחשובות.
לא לשכוח שהגברת הראשונה שלנו היא פסי-כו-לו-גית!
ותודה על הרחבת הידע אודות הסופרת, השכלתי.
אנקה (לפני 9 חודשים)
יש גבירות ויש גברתניות :) נשמע ספר מעניין. תודה ששיתפת.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ