ביקורת ספרותית על שינה - כריכה קשה מאת הרוקי מורקמי
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 30 בנובמבר, 2017
ע"י Muhandes


הספר הזה הוא נובלה מוקדמת של מורקמי, מתוך אוסף הסיפורים הראשון שלו, הפיל נעלם, שקראתי לפני שנים רבות. הנובלה עצמה היא דוגמה טובה לסגנונו המוקדם של מורקמי. זהו סיפור סוריאליסטי, מסתורי וחידתי. האם יש סיבה למצבה של הגיבורה? האם היא תישאר כך לנצח? כמו סיפורים רבים אחרים של מורקמי, גם זה מסתיים בפתאומיות ומשאיר את הקורא תוהה.
מוראקמי הוא לא עבור כולם. בעוד שיש דוגמאות קיצוניות יותר, זו בהחלט דוגמא מייצגת של הסגנון שלו. אני אמנם חושב שהוא אמן הן של הסוגות הקצרות יותר והן של הרומן המלא, אבל אני חושב שצריך לקרוא אוסף של עבודות קצרות, או רומן, כדי לקבל רושם נכון ולהבין על מה כל העניין. נובלה אחת לא מתאימה כמדגם ראשון של עבודתו. כמדגם שני או שלישי, או שאוהבים את הסגנון ואז כדאי לקרוא רומן מלא או את הפיל הנעלם, או שלא אוהבים את הסגנון ואז אין בספר הזה טעם. במילים אחרות, בשביל הסיפור עצמו, אין בספר הזה טעם.
זה משאיר את האיורים כסיבה היחידה לקיומו של הספר הזה. למרבה הצער, האיורים מיותרים וחסרי טעם גם הם. בעוד הם מסתוריים וסוריאליסטיים, הם אינם קשורים לספר. אני לא בטוח שהמאייר אפילו קרא את הספר. במילים אחרות, בעוד שזה נובלה טובה, אני לא רואה מה קהל היעד שייהנה ממנה, אז אני יכול לתת לה רק שני כוכבים מתוך חמישה.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Muhandes (לפני 7 חודשים)
אני חושש שלא הובנתי (או שלא קוראים עד הסוף). היצירה טובה, הפורמט שגוי. הסיבה ל"קטילה" היא שאין קהל יעד ראוי לדעתי לנובלה הזו. עדיף אוסף הסיפורים המקורי או לחילופין, אחד הרומנים כפי שמחשבות הציע. נובלה אחת זה כמו שאומרים ביידיש נישט אהין און נישט אהער (לא לפה ולא לשם).
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה, MUHANDES גם אני לא נמנה עם מעריציו של מורקמי. קראתי שניים מספריו ולא הבנתי על מה כל המהומה. OVER-RATED , אבל ממש.
דן סתיו (לפני 7 חודשים)
MUHANDES ביקורת מעניינת מאד על סופר הזוכה לתשבחות גורפות. אני משער שאני נמנה עם אותו מיעוט שלא מצליח להתפעל מיצירותיו - לפחות מאלה שקראתי.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
קטלת. מורקמי הוא סופר מהולל שכוחו ברומנים הגדולים שלו.3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ