ביקורת ספרותית על הגר מאת יוכי ברנדס
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 6 באוקטובר, 2017
ע"י Muhandes


הדבר הראשון שתפס אותי בספר הזה הוא השפה. הדמויות של ברנדס מדברות עברית שכולה קודש. כל משפט הוא פרפרזה על פסוק או תפילה למשל נתקע לי בראש "המבדיל בין קודש לחול חטאותיה הוא ימחול" או "הכל היה כאבק פורח וכחלום יעוף". בשבילי רק לזהות בכל משפט את המקור היה תענוג. זה בוודאי נובע מכך שיש לי את הרקע לזה, אבל אני חושב שלכל מי שיש רקע מסוים תהיה ההנאה הזו, אולי לא באותה עוצמה.
למי שמצפה למבט עמוק על החברה החרדית אני חושש שנכונה אכזבה. הדמויות הן דמויות קיצון וקשה מהיוצא מן הכלל ללמוד על הכלל. אבל זה כמובן מה שמושך בדמויות האלו, העובדה שהן יוצאות מן הכלל. מה שכן מאוד מוחשי בספר הוא התפקיד הקריטי של "הציבור" שהוא דמות ראשית ועיקרית בספר וגם בחברה המתוארת. אם כבר, אני חושב שהמחברת ממעיטה בכוחו ואולי כך היה בימים עברו.
מקור קבוע עבורי להנאה מספריה של ברנדס הוא הפרשנות שלה לגופי תורה. בספר הזה יש בעיקר פרשנויות מעניינות על היחס בין הגר ואברהם (ושרה) שסביב הפרשנויות השונות לסיפור מסתובב חלק לא קטן מהעלילה. הסיפור גם מתקשר עם רבי עקיבא, רבי ישמעאל וסיפורים אחרים.
הספר מאוד קריא, מרתק וקולח. מתחילתו עד סופו אולי עצרתי פעמיים ובכמה שעות קצרות הוא נגמר. בשום שלב לא הרגשתי שהסיפור נתקע ואין ספק שברנדס יודעת איך לקצוב את הספר שלה. 289 עמודים זה לא המון אבל זה גם לא ספרון דקיק והוא בהחלט הרגיש קצר הרבה יותר עבורי.
מה שמאוד קשה לקבל הוא את ההחלטות הקיצוניות של הדמות העיקרית. אני לא הרגשתי ששינויי המטוטלת שעוברת הדמות העיקרית מוצדקים. הדמות נבנית בצורה שלי נראתה מאוד מדויקת ולכן זה עוד יותר מפתיע ואולי אפילו מקומם. אני מניח שזו בדיוק הייתה הנקודה שניסתה המחברת להעביר, אחרת לא הייתה שום דרמה, אבל אני הרגשתי שזה מוגזם ולא אמין.
אז נשאר עניין השורה התחתונה. בהחלט הרבה יותר אהבתי את הפרדס של עקיבא, מלכים ג' ואפילו שבע אמהות. הספר הזה קומם אותי אבל מצד שני אי אפשר להגיד שלא נהניתי, אז אני נותן לספר שלושה כוכבים, אבל למי שיש עניין במה שכתבתי לעיל, בהחלט שיראה את הסקירה הזו כהמלצה.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנה ו-8 חודשים)
סקירה רהוטה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ