ביקורת ספרותית על התפוררות מאת נאטסואו קירינו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 31 ביולי, 2017
ע"י Muhandes


זה לא ספר שקל לאהוב. בניגוד למה שהעטיפה אולי רומזת, אין בספר מתח או מסתורין ומי שמצפה לזה יתאכזב. באותה מידה יתאכזב מי שמצפה להזדהות עם הדמויות, שכן המחברת עשתה כמיטב יכולתה כדי לוודא שתשנא את כולם. מה שכן יש בספר הזה הוא בניית דמויות מהטובה שקראתי בזמן האחרון ופרשנות מרתקת על הונאה עצמית, יופי וכיעור והיחס שלהם לטוב, או בעיקר לרע וכל זה על רקע החברה המעמדית המודרנית של יפן.
הסיפור מתואר בעיקר בגוף ראשון על ידי אחותה הבכורה וחסרת השם של יוריקו. האחות מדברת על עצמה ועל אחותה הצעירה ה"יפה באופן מפלצתי" ועל "חברתה" קזואה, שתיהן בסופו של דבר מתות כזונות בטוקיו, בידי מהגר סיני בשם ז'נג. אנחנו מקבלים גם את הסיפור מעיניהם של יוריקו, קזואו וז'נג, בצורת מכתבים או יומן. שלושת הנשים היו פעם תלמידות מערכת בתי הספר היוקרתית קיו, המשמשת מראה למערכת המעמדות היפנית ומביאה דמויות אחרות ומשפחתן לסיפור.
כאמור, אין כמעט מסתורין במותן של יוריקו וקזואה. המסתורין היחיד שקיים מתייחס לנתיב שלקחו הדמויות למקום שבו הן נמצאות. בסופו של דבר המסלול מתברר כקבוע מראש על ידי תנאי הלידה שלהם, האישיות שלהם ומערכת המעמדות היפנית.
מה שמשך אותי כה עמוק לתוך הספר עד שלא יכולתי להפסיק לקרוא אותו הוא העומק שבו הדמויות בנויות ומצד שני העומק של האשליה העצמית שלהן. כל דמות מספרת את הסיפור שלה וכולן מאמינות בנכונות הסיפור שלהן ואכן הסיפורים מרגישים נכונים. האמת היא שאף אחד הסיפורים אינו אמין במיוחד ובסופו של דבר הקורא מתעב לחלוטין את כולם. אפילו הדמויות המשניות בספר בזויות במידה זו או אחרת. מתברר שמה שיפה בחוץ עשוי להיות רקוב בפנים, אבל מה שמכוער עשוי להיות רקוב באותה מידה. כפי שאמרתי, לא ספר שקל לאהוב.
אז למי שחייב דמות להזדהות אתה או למי שמחפש יופי, חמלה או אנושיות, יכול להיות שזה לא הספר בשבילך. אבל למי שיכול לעכל מציאות שחורה ומטרידה, אשליה עצמית וכיעור, זה ספר חזק ומזעזע אשר מקבל ממני ארבעה כוכבים מתוך חמישה.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ