ביקורת ספרותית על הגולגולת הלוחשת - לוקווד ושות´ #2 מאת ג'ונתן סטראוד
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 12 במרץ, 2017
ע"י Muhandesאני כותב את הביקורת הזו מנקודת המבט שלי כקורא בוגר, כך שלא תקראו מה לדעתי ילדים בגיל היעד של הספר הזה יחשבו, זה לא ממש מעניין אותי. נהניתי למדי מטרילוגיית ברטימאוס וגם הספר הראשון בסדרה, גרם המדרגות הצורח, היה לא רע. משום כך אני נאלץ לומר שהתאכזבתי מהספר הזה.
הכתיבה עדיין שוטפת ומהנה, כמו בספר הראשון, והמחבר מצליח שוב ליצור תחושה של מתח. הדמויות עדיין חביבות לגילן, לא עמוקות מדי אבל גם לא שטוחות כמו קרטון. למרות גילן יש להן עבר, שאיפות ומטרות. יש גם תחושה של מסוימת של התקדמות שלנו בהבנת המציאות, למראות שההתקדמות איטית.
עם זאת, אפילו שבהתחשבות בדמוגרפיית כיתות הביניים אליה הספר הזה מיועד קשה לצפות לעומק גדול במיוחד מהעלילה, אני חושב שהמחבר מעט זילזל בקהל היעד שלו ולא עשה את המאמץ הקטן שנדרש. היפוך התפקידים בעולם, שבו הצעירים מאוד הם היחידים היכולים להגן על האוכלוסייה, מצריך מראש השהייה די רצינית של חוש הספקנות הטבעי, אבל בספר הראשון זה עבד. הקושי נעשה בלתי סביר כאשר המחבר אינו טורח להצדיק את אירועי המפתח. מצד אחד, הגיבורים מצליחים להיכשל במשימות הפשוטות ביותר. מצד שני התוכניות הפשטניות להפליא שלהם מצליחות לעבוד ללא פגם. מצד אחד, הם נלחמים בכוח חזק שקשה מאוד אפילו להתייצב מולו. מצד שני, הם מצליחים להתגבר עליו בצורה הפשוטה ביותר. תכנון, זהירות ושיטתיות, שהיו כל כך חשובים בספר הראשון, פתאום נעלמים בספר השני. אולי המחבר מצפה שקהל היעד שלו לא ישים לב, ואולי הוא אפילו צודק, אבל עלי זה לא עובד הפעם.

האם אני אקרא את הספר הבא בסדרה במידה ויצא בעברית? סביר להניח שכן. הספר מסתיים בנקודה די מותחת ואני סקרן לאן זה יכול ללכת. אבל אני לא עוצר את נשימתי ולספר הזה אני נותן 2 מתוך 5.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ