הבלש כגיבור תרבות

ספרות,קולנוע,טלויזיה

דוד גורביץ'

אוניברסיטה משודרת
יצא לאור ע"י הוצאת משרד הבטחון, בשנת 2013, מכיל 424 עמודים, עיון » אוניברסיטה משודרת


הוסף לסל
קנה חדש: ₪68.00 ₪64.60

ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
3
100% בנות
0 בנים   1 בנות
1000 התעניינו בספר


תקציר הספר
גורלו של הבלש בחילופי העתים והסוגות הוא עדות ממתמשכת לעוצמה הפיוטית הקורנת מן הדמות המיוחדת הזו בתרבות ימינו. הבלש נולד בשנת 1841 בדמיונו הרומנטי של אדגר אלן פו והפך מאז לאייקון נפוץ בספרות, בקולנוע ובטלוויזיה.

הולדת הבלש קשורה לחרדת המודרניות - לצורך לברוא גיבור מיתי חדש, "ממלא מקום" חילוני, שיבטיח את הסדר החברתי בעידן של אלימות קיצונית, פאניקה מוסרית ואינדיבידואליזם גואה.

הספר שלפנינו מבקש להתבונן בהיסטוריה של היצירה הבלשית מנקודת מבטה של הפואטיקה התרבותית המשווה, ותכליתו של המחקר להציע קריאה השוואתית במסורת הבלשית, תוך התמקדות באייקונים המובהקים של סוגה זו כמו אוגוסט דופן, שרלוק הולמס, המפקח מגרה, המפקח קולומבו, רב-פקד אוחיון, הפקד אברהם אברהם ואחרים, שדמותם החיה עוברת לנגד עיניהם של הקוראים.

תוך כך דן המחקר גם בהשתנות המופלגת שחלה בדמותו של הבלש - מרציונאליסט קיצוני שיכולתיו ללחום ברשע ולנצחו מופלאות ועד לגיבורים הבלשיים של קולנועי ה"פילם-נואר" ושל אלפרד היצ’קוק שלמדו על בשרם את תוצאות חולשתם וקוצר ידם להושיע מול אכזריותה של החברה המודרנית המטריאליסטית.

תשומת לב מיוחדת ניתנת לדמויות הבלש המודרני והפוסטמודרני. אלה נבחנות הן בספרות הכללית והישראלית, ביצירותיהם של פול אוסטר, ריימונד צאנדלר, ז’ורז’ סימנון, בתיה גור, שולמית לפיד, שמעון אדף ודרור משעני, והן ביצירות מופת קולנועיות מבית היוצר של רומן פולנסקי, דייויד לינץ’, האחים כהן, דניס פוטר, ואחרים.

זהו ספר חובה לחוקר תרבות ולקורא המשכיל, ספר הפותח אשנב אל החרדות והתקוות של היומיום. ד"ר גורביץ משמש מאז 2001, כראש המסלול למדיה ותרבות פופולרית, בבית הספר לתקשורת המסלול האקדמי המכללה למנהל.

הבלש כגיבור תרבות : ספרות, קולנוע, טלוויזיה מאת דוד גורביץ’ - בהוצאת משרד הבטחון, סדרת האוניברסיטה המשודרת, עריכה: ישי קורדובה, 424 עמודים


רשימות קריאה בהן מופיע הבלש כגיבור תרבות - ספרות,קולנוע,טלויזיה - אוניברסיטה משודרת #

הדלת הכחולה.
עמוס קינן

מתחת לפרחים - סיפורים (ינואר 1949 - דצמבר 1978) - ספריית פרוזה עיתונספרות 7
עמוס קינן
לקרוא | זהבית בת 38 מתל אביב רשימת הקריאה עודכנה לפני שלושה שבועות

נקרא ב 2015 | גלית בת מראש העין רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 שנים ו-5 חודשים


פרסומת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ