יעקב - הסיפור המפתיע של אבי האומה

יאיר זקוביץ

יצא לאור ע"י הוצאת דביר, בשנת 2012, מכיל 191 עמודים, עיון »


הוסף לסל
קנה חדש: ₪94.00 ₪84.60

ספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.667
67% בנים
4 בנים   2 בנות
גיל ממוצע:42
1687 התעניינו בספר


תקציר הספר
"והנה אנכי עמך ושמרתיך בכל אשר תלך" (בראשית כח, טו)

יעקב, האחרון באבות האומה, אביהם של שנים עשר בנים ובת, ניצב בצומת דרכים המעביר אותנו מחייה של משפחה קטנה לחייו של עם גדול. מעשיו ומחדליו, הצלחותיו וייסוריו, משרתים את התוכנית האלוהית הגדולה של הפיכת יעקב לישראל - לאביו של עם ישראל.

יעקב הוא דמות מרתקת, בלתי שגרתית. אדם שמוסריותו מפוקפקת, שאינו בוחל במעשי עורמה ומרמה. סיפור חייו הוא סיפור של חטאים ועונשים, ועמם גם לקח וזיכוך. התנהגותו הנלוזה לעתים לא תמנע את הגשמתה של התוכנית האלוהית. מה בדיוק קרה בין יעקב ובין אחיו עשו. מדוע התקוטט עם חותנו לבן. לאן עלו המלאכים בסולם, ומי הדמות המסתורית שנאבקה עם יעקב ליד מעבר יבוק. איך מתמרן יעקב בין ארבע נשים, ושלושה עשר ילדים. מדוע אהב את רחל, מדוע העדיף את יוסף. האם "מעט ורעים" היו ימי חייו?

סיפור חיי יעקב לא הועלה על הכתב רק כדי לספר בפשטות מה היה, ולגלות עוד טפח מתולדות האומה הצעירה. הוא נכתב כדי לחנך דורות של קוראים באמצעות מסרים סמויים.

סמויים – משום שאין המספר המקראי יוצא בהכרזות גלויות על תפיסותיו ומגמותיו, והוא מותיר את הסקת המסקנות ביד הקורא החרוץ, הנכון לטרוח ולחשוב, לחשוף ולגלות. הקורא הזה ימצא בפרופסור יאיר זקוביץ מורה דרך שאין דומה לו, ויגלה את אבי האומה מחדש.

"וַיּצֵא יַעֲקב, מִבּאֵר שׁבַע; וַיּלֶךְ, חָרָנָה. וַיּפְגּע בּמּקוֹם וַיּלֶן שָׁם, כּי-בָא הַשֶּׁמֶשׁ, וַיּקּח מֵאַבְנֵי הַמּקוֹם, וַיּשׂם מְרַאֲשׁתָיו; וַיּשׁכּב, בּמּקוֹם הַהוּא. וַיּחֲלם, וְהִנֵּה סֻלּם מֻצּב אַרְצָה, וְראשׁוֹ, מַגּיעַ הַשּׁמָיְמָה; וְהִנּה מַלְאֲכֵי אֱלהִים, עלִים וְירְדִים בּוֹ" (בראשית כח, י-יב)

הפרופסור יאיר זקוביץ מלמד בחוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים, ובמרכז הבינתחומי בהרצליה. מחברם של ספרים רבים, ובהם רב המכר "לא כך כתוב בתנ"ך" (עם אביגדור שנאן), ו"הספר הקטן על טבע המלאכים".


רשימות קריאה בהן מופיע יעקב - הסיפור המפתיע של אבי האומה
להחלפה | Anubis בת מקרית מוצקין רשימת הקריאה עודכנה לפני שנתיים ו-1 חודשיםיאיר זקוביץ (סופר על המוקד)
פרופסור יאיר זקוביץ מכהן בקתדרה על שם האב טקצ'י אוצוקי בחוג למקרא באוניברסיטה העברית בירושלים. תחומי הוראתו ומחקרו הם המקרא כספרות, מחשבת המקרא והפרשנות היהודית הקדומה למקרא. פרופסור זקוביץ הוא מהאישים המרכזיים בחקר המקרא ובהוראתו בישראל. מספריו: חיי שמשון: שופטים י"ג-ט"ז – ... המשך לקרוא


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ