ספר טוב דירוג של שלושה כוכבים וחצי
3.775
55% בנות
18 בנים   22 בנות
גיל ממוצע:51
3842 התעניינו בספר


תקציר הספר
ויליאם ושרגא אלכביר הם אחים. ויליאם, האח הבכור, נועד לגדולות ושרגא, האח הצעיר, צומח בצלו. בראשית חייהם כאנשים בוגרים נעשה ויליאם למפקד מהולל בצה"ל ומפרסם רומן שזוכה לתגובות נלהבות. שרגא נעשה ליערן. השניים נישאים לשתי ידידות, שירה ורות, ונולדים להם שני צאצאים — בן, ששמו זוהר ובת, ששמה מיטל — שחייהם שלובים אלה באלה, משל היו אף הם שני אחים. שתי המשפחות מתגוררות, ברוב זמן ההתרחשות בסיפור, בבית דירות בחיפה, שדייריו יוצרים קהילה, שהיא מיקרוקוסמוס של החברה הצעירה, התוססת והאופטימית, שנרקמה בארץ מסוף שנות החמישים ועד מלחמת יום הכיפורים.

בזירה המשפחתית, כמו בזירה החברתית מתנהלים הדברים בשופי. כך למראית העין. ואולם, מאחורי החזות הבוטחת והשלווה רוחשים כוחות ויצרים שחותרים תחת סדרי משפחה וחברה: דרמות מסעירות של אחווה ובגידה ופריצות טאבו, הארוגות ביד אמן בקורותיה של המדינה היהירה והשאננה המידרדרת לתהום.


מעוף הברבורים הוא סיפור אהבה בֵָּשֵׁל וחכם להפליא, רומנטי, חושני, רחוק מתמימות אך גדוש אהבת חיים. זהו גם סיפור אהבה לנוף הארץ־ישראלי. נופיה הצפוניים של הארץ: הכרמל, הגלבוע ועוד, נגלים לנו דרך עיניו של שרגא היערן, איש טבע בכל רמ"ח איבריו, במלוא יפעתם, הפכפכותם ומסתוריותם.


פן חשוב במעוף הברבורים הוא הפן המוסרי. גיבוריו נבחנים במעשיהם ובדין וחשבון שהם נדרשים לעשות עם עצמם. פן זה מתבטא כאן — כמו בעאידה, הרומן הקודם של סמי מיכאל, שזכה לשבחים מופלגים — בבחינה קפדנית ונוקבת של דמותו ואורחותיו של האמן. ויליאם הסופר, שהחל את דרכו כספרא וסיפא, מסתגר בביתו בעטייה של פרשה מבישה והופך לסופר צללים. חשבון הנפש שוויליאם עורך עם עצמו והחשבון שסמי מיכאל עורך עם דמות סופר הצללים שעיצב, יוצרים מראה מלוטשת, בהירה וחדה עד כאב, המשקפת את התעוזה הנפשית והיושרה המוסרית הנדירות של הסופר שברא אותה.

יגאל שוורץ


רשימות קריאה בהן מופיע מעוף הברבורים - רומן - סיפור אהבה
ספרים מצויינים | עופרה סמילה בת 40 מכפר יונה רשימת הקריאה עודכנה לפני 3 חודשים

להשיג בקרוב | נעמה 38 בת 40 מ רשימת הקריאה עודכנה לפני שנה ו-4 חודשים

התחיל לקרוא לפני 4 שנים ו-11 חודשים


התחילה לקרוא לפני 5 שנים ו-6 חודשים


סמי מיכאל (סופר על המוקד)
סמי מיכאל נולד בשנת 1926 בבגדאד. מנעוריו היה פעיל במחתרת השמאלית בעיראק. ב- 1948 נאלץ לברוח אל איראן, והוסיף לפעול משם נגד המשטר בעיראק. ב- 1949 עלה סמי מיכאל לארץ. בוגר אוניברסיטת חיפה בפסיכולוגיה ובספרות ערבית. ב- 1974 פירסם סמי מיכאל את הרומן הראשון שלו, "שווים ושווים יותר", ואלה ספריו... המשך לקרוא


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ