קתרינה הגדולה / אנרי טרויה

קתרינה הגדולה

אנרי טרויה

יצא לאור ע"י הוצאת כנרת זמורה ביתן, בשנת 2000, מכיל 470 עמודים, תירגום: חיים קדמן. עיון » ביוגראפיותספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
4.296
65% בנות
19 בנים   35 בנות
גיל ממוצע:47
7432 התעניינו בספר


תקציר הספר

כאשר נודע דבר מותה של הקיסרית, בשנת 1796, פרץ הנסיך דה לימינייה בזעקה: "קתרינה הגדולה (אני מקווה שאירופה כולה תאשר את השם הזה שנתתי לה), קתרינה הגדולה איננה עוד. מפחיד לבטא את המילים הללו...! הכוכב הזוהר ביותר שזרח בשמי חצי כדור הארץ שלנו, כבה!"

במהלך כל שנות חייה היא עמלה קשה להשיג את תהילתה. לאמיתו של דבר, הייתה זו קתרינה אשר התעצמה וגדלה, ממלחמה למלחמה, מכיבוש לכיבוש. רעיונותיה האציליים והפילוסופיים לא מנעו בעדה להחמיר את מצב השעבוד ברוסיה, על ידי חלוקת אדמות על האיכרים היושבים עליהן למשרתים הקרובים לכסא המלכות, או למיטתה. ביחסי האהבה האינטימיים שלה, היא הציגה עצמה כחסודה במילים, וכחסרת מעצורים במעשים. הגברים היו בעיניה מכשירים המספקים לה את תענוגותיה. היא בחרה אותם צעירים, יפים וחזקים, ואם ניתן היה, היא העדיפה שלא יהיו טיפשים במיוחד. אולם דבר מכל אלה לא הסיח את דעתה מהמדיניות. היא הייתה עובדת מתמידה ומסורה, ובאותה העת אישה מפתה במתק שפתיה. נסיכה גרמנייה קטנה ששאפה להתגלם ברוסיה כרוסייה. היא, שלא היתה לה אף טיפת דם רוסי אחת בעורקיה, הייתה לקיסרית הרוסייה הגדולה ביותר שהייתה מאז ומאולם.

אנרי טרויה , אחד מגדולי כותבי הביוגרפיה של ימינו, שכל ביוגרפיה שלו היא יצירת אומנות בפני עצמה (טולסטוי, צ'כוב), כותב ביוגרפיות על דמויות היסטוריות באופן נדיר לזמננו – באלגנטיות, בכישרון, בנופך דרמטי ובהכרה ממש אינטימית, עד לפרטים הקטנים ביותר של הדמויות. אין דמות מתאימה יותר לביוגרפיה מעין זו מאשר קתרינה הגדולה.

טוריה מפרט לפנינו בדייקנות מדהימה את חייה המגוונים של קתרינה השנייה: מיום לידתה בשטטין, גרמניה, בשנת 1729 עד ליום מותה בשנת 1796. כשהוא משחזר לנגד עינינו את חייה של שליטה רבת השפעה זו, פורש בפנינו אנרי טרויה כשטיח צבעוני את עברה של רוסיה, ומעניק לנו תובנה על אופיים הפרדוקסלי של בני העם הרוסי.

דמותה רבת הסתירות של קתרינה משאירה את הקורא חסר נשימה. קתרינה היא דמות מרתקת, היא מעוררת הערכה, היא מעוררת סלידה, היא מעוררת התפעלות, והקורא נמשך בכבלי קסם לעוצמתה ולצמאון החיים שלה.


הקורא עיר הקורא מתי
למדן Tel Aviv לפני 5 שנים מענה
ליהי וונדרסמן תל אביב לפני 3 שנים ו-10 חודשים מענה
ספרים בהלל23 0524322995 ירושלים 0524322995 לפני שנתיים ו-10 חודשים מענה
גדעון בך תל אביב לפני שבועיים מענה

רשימות קריאה בהן מופיע קתרינה הגדולה
לקרוא בקרוב | עפרה בת 61 מראש הנקרה רשימת הקריאה עודכנה שלשום

רומנים היסטוריים שקראתי | אנקה בת מקרית אתא רשימת הקריאה עודכנה שלשום


פרסומתהתחילה לקרוא לפני חודש


התחיל לקרוא לפני 5 שנים ו-9 חודשים


אנרי טרויה (סופר על המוקד)
אנרי טרויה (2007 – 1911) Henri Troyat אנרי טרויה היה סופר, וביוגרף צרפתי ממוצא רוסי ארמני. טרויה, שנחשב מומחה לביוגרפיות, תיעד את חייהם של טולסטוי, רספוטין, אמיל זולא, בלזק, צ'כוב, קתרינה הגדולה, בודלר, ועוד דמויות גדולות ומרכזיות בהיסטוריה. אנרי טרויה נולד במוסקבה. משפחתו עזבה את רוס... המשך לקרוא
לקט ספרים מאת אנרי טרויה
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של אנרי טרויה


©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ