הקודקס של ארכימדס / נץ/נואל

הקודקס של ארכימדס

נץ/נואל
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
5
100% בנים
1 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:80
353 התעניינו בספר

תקציר הספר
באוקטובר 1998 דיווח ה'ניו יורק טיימס', כי מיליונר מסתורי שילם יותר משני מיליון דולר תמורת ספר תפילות בלוי ומכוער. התפילות בספר נכתבו בימי הביניים, אבל זו לא הייתה הסיבה למחיר הגבוה: מתחת לתפילות, כמעט לא נראה מבעד לכתמים ולפיח, נחבא הטקסט עתיק ביותר ששרד מאת גדול המתמטיקאים של עולם העולם העתיק - ארכימדס.

הקודקס של ארכימדס מגולל את הסיפור האמיתי של כתב-היד המדעי החשוב ביותר שקיים בימינו - הפלימפססט של ארכימדס. ספר התפילות, שהוא בן יותר מאלף שנה, שרד בדרך מופלאה לאחר כל התלאות שעבר. כתב-היד הראשון נמחק, אחר-כך נכתב עליו כתב-יד חדש, הוא נפגם ונותר שכוח על מדפים של מנזר עתיק. הספר נדד בין מסעות צלב ומלחמות עולם, ממזרח למערב על פני ימים ויבשות. הוא התגלה בשנת 1906, נחקר בקצרה, ושב ונעלם למשך מאה שלמה כמעט, עד אשר שב וצץ באותה מכירה פומבית. רק עתה - הודות לטכניקות ההדמיה המודרניות - תכניו הסודיים יוצאים אל האור עם מסקנות מפתיעות שישנו את הבנתנו את ההיסטוריה של המדע מיסודה.

בחלקו עבודת בלשות ובחלקו הרפתקאות, בחלקו רומן ובחלקו מדע, הסיפור הזה אינו דומה לשום סיפור אחר. ויליאם נואל ורויאל נץ, שחקרו את הספר מ-1998, מגישים סיפור הנע בין ההיסטוריה של הספר לבין התגלית המדעית ההיסטורית החבויה בין דפיו.

רויאל נץ, מן החוקרים הנחשבים בעולם בתולדות המדע העתיק, הוא פרופסור באוניברסיטת סטנפורד. יחד עם נייג'ל וילסון מאוניברסיטת אוקספורד, הוא עורך את הפלימפססט של ארכימדס.

ויליאם נואל הוא אוצר של כתבי-יד וספרים נדירים במוזיאון וולטר לאומנות בבולטימור שבמדינת מרילנר


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ