מלחמת גאליה [1958] / יוליוס קיסר

מלחמת גאליה [1958]

יוליוס קיסר

יצא לאור ע"י הוצאת יבנה, בשנת 1958, מכיל 188 עמודים, עיון » הסטוריה עתיקהספר מעולה דירוג של ארבעה כוכבים וחצי
4.5
100% בנים
2 בנים   0 בנות
גיל ממוצע:47
1283 התעניינו בספר


תקציר הספר
יוליוס קיסר, אותו גאון רומאי, אשר מוחו וכישרונותיו הכבירים יושמו בשדות הקרב, כבש את מרחבי שוויץ, צרפת, בלגיה ובריטניה. הוא היה מהראשונים לחצות את הריין לגרמניה ומתאר את האסטרטגיה, הטקטיקה והלוחם הרומאי של תשע שנות המלחמה הללו. על פי ההיסטוריון היווני פלוֹטארכוּס הסתכמו בכיבושן של 800 ערים, 300 שבטים שהוכנעו, מיליון גברים שנמכרו לעבדות ושלושה מיליון נוספים שנהרגו בשדה הקרב. בימיו הדחוסים מצא זמן לכתוב. מה שנותר הוא התיאור החד והברור של המלחמה ואופן הלחימה של הרומאים והעמים שעמדו כנגדם. תיאור ששימש מושא למחקר ולימוד לאנשי צבא מאז, מכיוון שקיסר הוא האסטרטג, מצביא הקרבות והטקטיקן בגוף אחד.
האסטרטגיה שנקט בה קיסר היתה "הפרד ומשול" או אולי "הפרד, בודד והילחם". הספר מציג את החישובים, הבריתות והתככים אשר היו בין הרומאים לעמים השונים והללו ביניהם ובין עצמם. שיקולי המצביאות של קיסר כוללים את הלוגיסטיקה של השגת המזון, בניית הביצורים ותכנון המסעות. ברמה הטקטית מתוארים הקרבות ואופן ההיערכות אליהם. ברוב הקרבות היתה לגאלים עדיפות מספרית, אך יתרונם של הרומאים בארגון היחידות, בציוד ובנשק, במשמעת, ובטכניקות הקרביות הוא שהכריע את הכף לטובתם במרבית הקרבות ובמלחמה כולה.
קיסר מתאר את האופי האיתן ואומץ ליבם של חייליו ושל מפקדי הלגיונות וכוחות המשנה שלו. קרבות רבים הנהיג קיסר מ"החזית", את דעתו על המפקד והמנהיגות ניתן לסכם באמרה המיוחסת לו: "צבא של עכברים עליהם מפקד אריה יכול לעשות יותר מצבא של אריות עליו מפקד עכבר." קיסר חולק כבוד ליריביו ואיננו מזלזל ביכולתם וביכולת מנהיגיהם להובילם. יריבו המר היה וורקינגטוֹֹריקס (בגאלית: מלך מלכי הלוחמים). הנה איזכורו מתוך הספר "למחרת כינס וורקינגטוריקס אסיפה, ניחם את אנשיו ועודדם לבל תיפול רוחם עליהם עד מאוד ולבל תחלש דעתם מחמת כישלונם. הרומאים, אמר וורקינגטוריקס, לא ניצחו בעוז–רוחם ולא במערכה, אלא בדרך ערמה ובתכסיסי מצור, שהגאלים אינם מנוסים בהם. כל המצפה במלחמה להצלחות בלבד אינו אלא טועה" (עמ' 127).

התחיל לקרוא לפני 3 שנים ו-8 חודשים


לקט ספרים מאת יוליוס קיסר
לצפיה ברשימה המלאה, עבור לדף הסופר של יוליוס קיסר


©2006-2015 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ