ביקורת ספרותית על פרחי החושך מאת מרי נדיאי
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 27 בפברואר, 2017
ע"י טרי


הספר מרגש וסוחף, מרתק ומחכים, מבליט צדדים אפלים בחייהם של אנשים רגילים, כאלו שרבים מאיתנו מכירים. לכן אני ממליצה עליו בחום. למרות זאת בחרתי להוריד כוכב וחצי ולהצטרף לקוראים שחשבו שפרחי החושך הוא ספר "בינוני +". מדוע? תבינו בהמשך..
ניהניתי מהקריאה בספר, מהעומק ומניתוח האופי והאישיות של הדמויות. במיוחד משך את תשומת לבי הקשר שנוצר בין שתי דמויות, האם ובתה, לדיווין ומלינקה (קלריסה). אבל גם מערכת היחסים של קלריסה עם בעלה ובתה, ועם בן הזוג שלה קיבלה אותו טיפול מעמיק.
התרגום של הספר מעולה. עדה פלדור (תרגום מצרפתית) היטיבה מאוד להעביר את הטקסט מצרפתית לעברית כאילו זאת ספרות מקור בעברית. אבל הכותר "פרחי החושך" אינו תרגום של הכותר בצרפתית - לדיווין (שם, וגם - האלוהית). יש בכל זאת הגיון וקשר בין שני הכותרים... פרחי החושך קשורים לשם לדיוויין וכדי לא להכניס לכאן ספורילרים אשאיר לקורא להבין מהו הקשר.
המחברת התיחסה (עמ' 18) לשם פרחי החושך, וטענה שמלינקה ואמה לא היו גיבורות מרכזיות בסיפור... "נדמההיה לה שידעה כבר מהן ההתחלה, עוד לפני שידעה להבין או לדבר, שמלינקה ואמה אינן חשובות לשום אדם, שזה המצב שאין מקום להלין עליו, שהן פרחים קודרים שאין צידוק לחייהם, פרחי חושך".
במחצית השניה של הספר הלכתי קצת לאיבוד. היה לי קשה לעקוב אחר הלך המחשבה של המחברת וחשבתי שמה שלא היה ברור לי יבוא על פתרונו בסופו של דבר. ולא כך היה. אולי הבעייה היא בכלל בי... אבל היתרונות של הספר, הריגוש, הכתיבה והעומק, שווים המלצת חמה!!
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שרהל'ה (לפני שנה ו-4 חודשים)
נחמד מאד.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ