ביקורת ספרותית על רצח באורייטנט אקספרס - הרקול פוארו # מאת אגאטה כריסטי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 5 בפברואר, 2016
ע"י גל פרל פינקל


"אודה ולא אבוש, פרשה זו מגרה את סקרנותי. לפני פחות ממחצית השעה שאלתי את עצמי כמה שעות של שיעמום צפויות לנו, בעוד אנו תקועים במקום הזה. והנה – תעלומת רצח מונחת לרגלי" (הרקול פוארו לוקח על עצמו את חקירת הרצח, עמוד 43).

"רצח באוריינט אקספרס" (הוצאת מ. מזרחי, 1989) מאת הסופרת הבריטית אגאטה כריסטי עוסק בחקירת רצח שאירע ברכבת האוריינט אקספרס הנודעת. אולם אל חשש, הבלש הרקול פוארו, אולי הדמות המפורסמת והמוצלחת ביותר של כריסטי, מצוי אף הוא על הרכבת. הספר הפך עם צאתו לרב מכר ולקלאסיקה ונחשב לספר המפורסם והידוע ביותר שכתבה כריסטי.

אף שהוא פועל בעקר בבריטניה הרי שפוארו אינו אנגלי כי אם בלגי. הבלש הגוץ שירת שנים ארוכות כשוטר. "הכוכב –לשעבר של משטרת בלגיה" (עמוד 15), לקח חלק בחקירות סבוכות ובאירועים מורכבים. לאחר קריירה ארוכה במשטרה פרש פוארו, עקר ללונדון, והפך לבלש פרטי. כבלש פרטי מצא עצמו פוארו מנהל חקירות ברחבי העולם, ובין היתר סייע לממשלות שונות בחקירות סבוכות במיוחד.

פוארו נקלע לפרשיית רצח סבוכה במיוחד, לאחר שסיים בהצלחה ניהול חקירה סבוכה ורגישה במיוחד עבור הצבא הצרפתי המוצב בסוריה, ולדברי הגנרל הצרפתי המפקד על הגיזרה הציל "את כבודו של הצבא הצרפתי. מנעת שפיכות-דמים מרובה!" (עמוד 6). לאחר סיום החקירה בחר פוארו לעשות את דרכו חזרה לאנגליה באמצעות רכבת האוריינט אקספרס. במהלך עצירה לא מתוכננת של הרכבת נמצא מר ראצ'ט, "אחד הנוסעים במיטתו – דקור למוות" (עמוד 39). נציג חברת הרכבות, מר בוק, שהוא גם חבר ותיק של פוארו, פונה לבלש באומרו, "אני מכיר את כישוריך. קח חקירה זו לטיפולך!" (עמוד 42).

כמו תמיד אלופת המתח לא מאכזבת. זהו אולי ספר המתח הטוב ביותר של המחברת (יחד עם "עשרה כושים קטנים" ו"מסך המוות"). את הספר תרגם היטב באופן נהיר וקולח אריה חשביה. מומלץ בחום רב, כבר לא כותבים מתח ברמה הזו, וגם ספרות יפה לצורך העניין.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ