ביקורת ספרותית על שם הקוד: סליל מאת פול מקיואן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 8 ביולי, 2015
ע"י פואנטה©סר ויליאם אולסר, רופא קנדי המכונה 'אבי הרפואה המודרנית', אמר: "לאנושות שלושה אויבים בלבד: שפעת, רעב ומלחמה; מבין כולם, האויב הגדול ביותר והנורא ביותר הוא, ללא ספק, השפעת." למרבה האירוניה, אולסר הלך לעולמו בגיל 70, בשנת 1919, בעת מגפת השפעת הספרדית.


לפחד וחרדה לא תמיד יש הסבר הגיוני. פעם אנשים פחדו משדים ורוחות אבל מתו כמו זבובים ממגפות. בעולם של היום, פצצות גרעיניות, מלחמות וטרור מטילים עלינו אימה אבל בפועל יותר מ- 30% מאוכלוסיית העולם מתים כל שנה ממחלות זיהומיות ומדבקות; כ- 10 מיליון איש, בעיקר ילדים, מתים כל שנה מרעב – יותר מכל אלה שמתים ממחלת הסרטן; כמחצית אחוז בלבד מאנשים בעולם מתים כתוצאה ממלחמות לעומת כ- 2.5% (פי 5!) שמתים מתאונות דרכים.

אז, כאמור, לפחדים שלנו אין הגיון ובדיוק על הרקע הזה של חרדות ופחדים מודרניים מתלבש הספר הזה, עוד אחד מספרי אפוקליפסה המתאר את תסריט האימים של השמדת האנושות, הפעם - באמצעות נשק ביולוגי, נשק יום הדין שפותח על-ידי יחידת עילית יפנית – יחידה 731 - במאמץ קדחתני ותוך הריגת כמה אלפי סינים שהיוו 'עכברי מעבדה' לשכלול הפטרייה בשם אוזומאקי והפיכתה לקטלנית ביותר עבור בני אדם.

זוהי פנטזיה מדעית-פוליטית עם עלילה קלאסית של אחרית הימים שמצליחים למנוע, איך לא? ממש ברגע אחרון.
הרעים מנסים להפיץ את הפטרייה הקטלנית עוד בשנת 1946, ללא הצלחה. הם מחכים 64 שנים ומגיחים שוב מהאפלה, לתוך ניו-יורק של 2010, והפעם הם מצוידים במיטב הטכנולוגיה ובמיקרו-רובוטים שהופכים את כל העסק הזה למטריד עוד יותר כי כבר אין צורך להתעטש או לעשות חרקירי כדי להדביק מיליוני אנשים.

המוציאה לפועל של הרוע היא בחורה צעירה, השטן בהתגלמותו הנשית, קרה כקרח וחדה כתער. היא מאובזרת בטכנולוגיה הכי חדישה והיא בלתי מנוצחת ברמה כמעט לא אנושית, וזה מגיע לכדי מבוכה של ממש לקראת סוף הספר.

הנציג הראשי של הטובים הוא ליאם קונור, מדען בעל שם עולמי וחתן פרס נובל. יש לו רומן ארוך עם פטריית ההזיות המדוברת והוא יודע הרבה יותר ממה שחושבים שהוא יודע. גם לאחר מותו, הוא מצליח להוביל את הטובים דרך רמזים סטייל 'צופן דה וינצי' ולנו, הקוראים, נותר רק להתפעל ממוחו המבריק והערמומי.

אם אין ברשותכם תארים מתקדמים בפיזיקה, ננו-טכנולוגיה, ביולוגיה, כימיה ומחשבים, אין דרך טובה לוודא את אמינותם ונכונותם של שלל נתונים מדעיים השזורים בעלילה.
המניע, לעומת זאת, הוא לא אמין או מוצדק במיוחד – יצר בלתי מרוסן של נקמנות יפנית כלפי ארצות הברית שהפכה להיות מעצמה יהירה ובטוחה מדי בעצמה לאחר מלחמת העולם השניה ומאז שולטת בעולם, כבר למעלה מחצי מאה, תוך כדי שהיא כופה את תרבותה המערבית המושחתת על יפן המסורתית והגאה.
נו, באמת.
מכל המדינות בעולם שעומדות בתור לנקום באמריקה המייצגת עבורם תמצית טהורה של תרבות קפיטליסטית מתנשאת ומרקיבה, דווקא יפן?
זה היה עוד יותר תמוה בעיני על רקע הכתבה של נדב אייל ששודרה בשבוע שעבר בערוץ 10 ("חרקירי – הילדים האבודים") ובה הוצגו הנתונים העגומים של ילודה ביפן, תחזיות המדענים על הכחדת האומה היפנית ובאיזו שנה ייוולד הילד היפני האחרון. אז אם היפנים מוכנים להוציא לעצמם עין ולהסתכן בהשמדה המונית כדי שאמריקה תאבד שתי עיניים, תחדל להיות מעצמה ותהפוך מדינת עולם שלישי תוך מספר ימים, לא הגיוני יותר שיחזרו להתרבות קודם?

לסיכום, אם לא מחפשים הגיון בכל דבר ולא מנסים לפענח בויקיפדיה מה זה תספיג רנ"א, אלקלופיליים, פנטניל, אנטידוט M-5050, נגיף פאראינפלואנזה, אוליגונוקלאוטידים וכו', אפשר בהחלט ליהנות מהספר הזה.
לא מומלץ להוסיף את פטריית אוזומאקי לרשימת "הדברים שעלולים להרוג אותי אם לא אזהר".

===========
פינת הידעת?
===========

קַמִיקַזֶה – (מיפנית -神風,רוח אלוהית) - כינוי שניתן במלחמת העולם השנייה להתאבדות של טייסים יפנים עם מטוסיהם עמוסי הדלק לתוך ספינות אמריקאיות על מנת לפגוע בהן. מקור השם בסערות הטייפון שפגעו ב־1281 וב- 1274 בציים המונגולים שפלשו ליפן.

פיטריית החילדון שפלשה למטעי הקפה של הבריטים בציילון ב- 1875, השמידה תוך מספר שנים ספורות את מרבית היבולים והפכה את אנגליה לאומה של שותי תה.

ננו – מהמילה היוונית 'ננוס' שמשמעותה "איש זקן קטן" – מציין אחד חלקי מיליארד. מעבד של ג'יגה-הרץ אחד עושה בערך מיליארד חישובים בשנייה. אנחנו חיים, לכל היותר, שלושה מיליארד שניות. בשלוש שניות בלבד, המחשב חושב אותה כמות של מחשבות שאנחנו חושבים בחיים שלמים.

===========
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פואנטה© (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
בת-יה, הצחקת אותי גם את עם היפנית. אם הייתי מחליטה ללמוד שפה בלתי אפשרית, הייתי הולכת על סינית - אני טיפוס מעשי -:).
אבל למה לטרוח?
סינים הם עם מורכב ובכל מקרה היו שולחים לי מידות וצבעים שלא הזמנתי, רק במקום לכתוב sorry dear היו כותבים 亲爱的对不起.
וכן, שיהיה בהצלחה לכולנו - אם לא יעזור אז בטח לא יזיק.
בת-יה (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
הצחקת אותי עם הביקורת הזאת, בעיקר לנוכח הסבלנות שלך לשמות של נגיפים. אבל אולי אין לי מה להתפלא בהתייחס לידע שלך ביפנית. בכל אופן: בהצלחה.
פואנטה© (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
חן-חן, זש"י!
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
ביקורת מעולה, פואנטה! (וגם כל כך נכונה)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ