ביקורת ספרותית על האיש והאקסודוס (מהדורה חדשה) מאת יורם קניוק
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 22 במאי, 2012
ע"י אבי


סיפורו של יוסי הראל, לוחם ומפקד בימים של שלטון המנדט הבריטי בארץ ומראשי ההעפלה לארץ ישראל בימי המנדט הבריטי.
סיפור המהווה גם סיפורו של עם ישראל בחצי הראשון של המאה ה-20 מרדיפות וטרור ערבי בארץ, דרך רדיפות והשמדה בשואת אירופה, וניסיונות להעלות יהודים ניצולי שואה לארץ, כנגד הבריטים ובעצם רוב מוחלט של אומות העולם.
יוסי הראל, איש הנודדת ופלוגות הלילה המיוחדות, אח"כ שירת בפלי"ם והיה מפקד 4 אוניות מעפילים שניסו לפרוץ את המצור הבריטי על חופי ונמלי ארץ ישראל, 4 האוניות עליהן פיקד . היו האוניות עם את מס' המעפילים הגדול ביותר שניסו להגיע לארץ ישראל.
לאחר קום המדינה ותום פרק ההעפלה היה מראשוני ובכירי חיל המודיעין בצה"ל. ולאחר שחרורו מצה"ל איש מוסד.
יוסי הראל ששיא פרסום מעשיו, למרות שעשה עוד רבות לפני כן ולאחר מכן למען המדינה, היה הפיקוד על האונייה אקסודוס (יציאת אירופה תש"ז) אך למעשה שמו לא כ"כ מוכר לאזרח הממוצע בישראל. וחבל שכך!

הספר עוסק ברקע ממנו צמח, מתמקד בעיקר במעשיו כמפקד אוניות מעפילים ובמסעות ההעפלה עצמם. ומביא את התקופה, המציאות, התנאים הפוליטיים והבינלאומיים בעולם בתקופה האמורה.

ספר מעולה, שלדעתי יכול לשמש ספר מרוכז המלמד את היסטוריית התקופה דרך סיפורו של איש אחד שהוא סיפורו של עם.

ציטוטים המאפיינים את יוסי הראל:
* "מאז שהייתי ילד ידעתי מה ייעודי. יום אחד כשחזרתי מבית הספר ראיתי אש עולה משכונת מוצא. הסבירו לי כי רצחו במקום יהודים. חשבתי שזו תהיה שליחות חיי. למנוע הרג יהודים. אני זוכר את המחשבה שעברה בראשי אז – עד היום." - מתוך כתבה בעיתון "הארץ", 27 באפריל 2008
* "המעפילים האלה עם העיניים המבוהלות, אלה ינצחו אתכם. עלובי־החיים האלה, שירדו מן הגרוטאה הזאת – חזקים מכל התותחים שלכם." נאמר לאדמירל הבריטי שפיקד על עצירת אוניית המעפילים ה"פאן יורק", לאחר שהספינה נכנעה לצי הבריטי - מתוך הספר.
* "אדם שההיסטוריה האישית שלו היא למעשה גם ההיסטוריה של המדינה שאותה כל כך אהב" - בתו של יוסי הראל, שרון כהן, סופדת לו לאחר מותו בשנת תשס"ח (2008)
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ