ביקורת ספרותית על צו8 - רומן גרפי מאת גלעד סליקטר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 21 בנובמבר, 2017
ע"י Muhandes


לא הייתי מודע לעבודה של סליקטר לפני הספר הזה וחבל כי רומנים גרפיים מקוריים בעברית הם נדירים וסליקטר טוב מאוד במה שהוא עושה. זהו להבנתי ספרו הראשון שיצא לאור על ידי מו"ל "גדול" בישראל, ואני בהחלט הולך לחפש את ספריו הקודמים.
סיפור המסגרת מתרחש במהלך מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012. הגיבור, שהוא המחבר עצמו, נקרא לשירות צבאי ותפקידו להגיש צווי 8 לחיילי מילואים. את המשמעות של התפקיד הזה לא צריך להסביר לישראלים. בצעד סוריאליסטי, נקודת הכינוס שלו היא בגן ילדים. ציור ילדותי על הקיר שואב אותו לפתור בעיה לא פתורה בעברו. הסיפור נע בין תקופות שונות וחושף מהו אותו עניין. מצד אחד הסיפור הוא מציאותי מאוד ומתאר בדיוק, במילים ובגרפיקה, את האירועים הקורים בתקופות השונות. מצד שני יש עניין פנטסטי וסוריאליסטי, במיוחד בהתחשב בתקופה בה סיפור המסגרת מתרחש, ערב מלחמה.
מה שאהבתי במיוחד הוא האופן שבו הגרפיקה משמשת להדגשת שני האלמנטים האלה, הריאליסטי והסוריאליסטי. מצד אחד אם הייתי מקומי הייתי ממש יכול לזהות את המקומות המצוירים, בפאנלים מלאי פרטים קטנים של בתי קפה ואנשים הולכים ברחובות. אפילו כשהמחבר בוחר להיות מינימליסטי, הפרטים החשובים נמצאים שם. מצד שני האלמנטים החלומיים והפנטסטיים של הסיפור מאוירים אף הם ומדגישים את הצד הזה. אני אמנם אני לא יכול להגיד בדיוק מה בדיוק הספר גרם לי לחשוב, אבל במעט מאוד מילים ובדימויים מצוירים היטב קיבלתי את ההרגשה שמשהו עמוק קורה.
הדבר השני שאהבתי בספק הוא הישראליות המובהקת שלו. הנושאים מאוד ישראליים וכאמור, רומנים גרפיים ישראלים הם די נדירים, והאחד הזה הוא פינוק. אני נותן לו ארבעה כוכבים מתוך חמישה והמלצה חמה לכל מי שמוכן לנסות את הז'אנר הזה.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ