ביקורת ספרותית על צילו של פו מאת מתיו פרל
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 29 באוקטובר, 2017
ע"י Muhandes


לאחר שקראתי ונהניתי מ-"מועדון דנטה" על ידי אותו המחבר, ציפיתי לספר המבוסס על מחקר רציני ומערב עובדות עם בדיון באופן מציאותי. קיבלתי אולי מחקר רציני, אבל לצערי לא הרבה מעבר לזה.
פרל הוא חוקר מצוין הן ב-"מועדון דנטה" והן ב-"צילו של פו". בזה אני לא מתכוון רק למציאת העובדות, שזה לא קל בפני עצמו. אני מתכוון למחקר על התקופה, האנשים, המנהגים, המקומות, מה הם אכלו ומה שהם לבשו, כל האווירה של התקופה. אף אחד לא יכול לקחת מהסופר את זה, ומי שנהנה מספר תקופתי היסטורי על המאה ה-19 בהחלט עשוי ליהנות מהספר הזה.
הבעיה היא שאין הרבה בספר הזה מלבד אווירה. ציפיתי לכך שהספר הזה יחשוף את המסתורין של מותו של פו, בהתבסס על המחקר של פרל. במידה וזה לא מתקיים, ציפיתי ממנו להציע הסבר בדיוני, המבוסס על העובדות. אף אחד מאלה לא קורה בפועל. במקום זאת, הספר הוא על ניסיון בדיוני לחשוף את האמת וככזה, הוא הופך להיות סיפור לא על פו, אלא על קוונטין קלארק, ומר קלארק הרבה פחות מעניין. למעשה, הוא פתי, חסר מושג, חסר אונים ובעל אופי מעצבן באופן כללי, כנראה אחד המועמדים הגרועים ביותר למשימה של חשיפת האמת. לא במפתיע, הוא נכשל במשימה, לא לפני שבזבז שנים רבות ועמודים רבים על ניסיונותיו המטופשים וחסרי התוחלת. מעט העובדות שכן נחשפות הן מעניינות במידת מה והן מה שהסופר כנראה הצליח לגלות, אבל זה לא מספיק. כל השאר הוא אווירה.
זה לא שאי אפשר ליהנות מהספר כרומן תקופתי, האווירה של המאה ה-19 בהחלט עוברת, אבל ציפיתי לפעולה ולעובדות ומאחר שלא מקבלים אותם, הספר מיותר ומרגיז. בשורה התחתונה, אני לא יכול לתת לספר יותר משני כוכבים מתוך חמישה, בעיקר על האווירה.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Muhandes (לפני 8 חודשים)
צודקת, תיקנתי.
סקאוט (לפני 8 חודשים)
אפרתי, אולי הוא התבלבל.
אפרתי (לפני 8 חודשים)
"אני לא יכול לתת לספר יותר משני כוכבים מתוך חמישה, בעיקר על האווירה". ונתת לו כוכב אחד.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ